Blog
Wykonanie wykresu
W artykule znajdziesz:
Wykonanie wykresu
Wykonanie wykresu poszczególnych specjalności polega na zwykłym sumowaniu (program uprawnienia budowlane na komputer). Zaleca się pozostawienie tych wszystkich wykresów jako składowych wykresu ogólnego i oznaczenie ich numerami bieżącymi, odpowiadającymi numeracji w wyszczególnieniu robót.
W razie gdy tak sporządzone wykresy wykażą przerwy w zatrudnieniu robotników przede wszystkim głównych specjalności, powinno się skorygować harmonogram ogólny budowy. Korekta polega na odpowiednim przesunięciu robót lub zmianie wielkości dziennej produkcji tych robót.
Harmonogramy pracy sprzętu sporządza się w sposób analogiczny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Uwidocznione w kolumnach 5 i 8 części analitycznej roboty, do wykonania których zastosowano maszyny, nanosi się na skalę czasu harmonogramy pracy maszyn.
Jeżeli będą to maszyny pojedyncze, otrzymamy wykres złożony z linii prostych, natomiast gdy liczba równocześnie pracujących maszyn tego samego typu i modelu jest większa, wówczas wykres przebiegu pracy tych maszyn przypominać będzie sposobem wykonania i wyglądem harmonogram zatrudnienia.
Sporządzanie harmonogramów materiałowych.
Harmonogramy dostawy, zużycia i zapasu materiałów opracowuje się też na podstawie ogólnego harmonogramu budowy (uprawnienia budowlane).
Uwzględnia się tylko materiały zasadnicze, takie jak: cegła, cement, żwir itp. Czynnością wyjściową do zaprojektowania harmonogramu materiałów budowlanych jest wykonanie harmonogramu zużycia poszczególnych materiałów. Aby otrzymać dane dotyczące projektowanego zużycia materiałów na budowie, należy ilość dzienną robót, do których wykonania stosuje się dany materiał pomnożyć przez normę zużycia materiału.
Na przykład sporządzając harmonogram zużycia cegły, mnoży się liczbę metrów sześciennych wykonywanego dziennie muru (np. 50 m3) przez liczb cegieł w 1 m3 muru, tj. przez 400. Następnie na podstawie tak wykonanego harmonogramu zużycia materiału sporządza się na nim harmonogram dostawy materiału (program egzamin ustny).
Dostawy należy rozpocząć z uwzględnieniem wielkości zapasu materiałów. Na przykład norma zapasu cegły w dniach średniego zużycia wynosi T = 15 dni roboczych Należy zatem przed rozpoczęciem robót murarskich zgromadzić 15-20 tys. = 300 tys. cegieł.
Natomiast czas trwania dostawy cegły dla naszego przykładu równa się czasowi jej zużycia na budowie i wynosi 100 dni roboczych, w założeniu równomiernych dostaw po 20 tys. szt. dziennie początkowo, a po 20 dniach po 45 tys. szt. dziennie itd. W razie dostaw nierównomiernych należy je tak zaplanować, aby na budowie utrzymać przez cały czas trwania robót murarskich 15-dniowy zapas cegły (opinie o programie).
Po wykonaniu harmonogramów zużycia i dostaw sporządza się wykres zapasu, który polega na geometrycznym odejmowaniu od wieloboków dostawy odpowiednich wieloboków zużycia.
Harmonogramy szczegółowe
Harmonogramy szczegółowe służą do bardzo dokładnej koordynacji przebiegu trudnych lub podstawowych robót na budowie. Stanowią one zazwyczaj rozbudowanie pewnego wycinka harmonogramu ogólnego.
Mogą to być np. harmonogramy montażu typowej działki budynku mieszkalnego z rozbiciem na montaż poszczególnych elementów konstrukcyjnych, czy harmonogram robót związanych z wykonaniem szkieletu żelbetowego (segregator aktów prawnych).
Zestawienia harmonogramowe stanowią wyodrębniony zbiór kilku lub niekiedy kilkunastu harmonogramów sprawdzających, opracowanych na podstawie ogólnego harmonogramu budowy.
Zestawienie harmonogramowe stanowi pomocny materiał do właściwej organizacji robót w krótkich okresach. Aktualizacja i kontrola harmonogramów w trakcie realizacji budowy. Harmonogramy przez cały okres trwania budowy powinny być systematycznie aktualizowane oraz kontrolowane. Stałe studiowanie postępu robót pozwala wykrywać powstające nieprawidłowości oraz pomaga znajdować wyjście z zaistniałych przeszkód i trudności.
Aktualizacji harmonogramu dokonuje się przez naniesienie, powyżej linii projektowanego przebiegu wykonania robót, linii rzeczywistego wykonania robót.
Oprócz przebiegu wykonania robót podczas kontroli harmonogramów nanosi się ilościowe wykonanie robót. Wiadomo, że jeżeli przebieg ilościowy wykonania robót jest właściwy, to długość odcinka wyrażającego czas oznacza również ilość produkcji, która w tym czasie ma być wykonana (promocja 3 w 1). Zatem, jeśli projektowany przebieg produkcji budowlanej odbywa się równomiernie, linia harmonogramowa pozbawiona jest jakichkolwiek dodatkowych zapisów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32