Blog

19.12.2022

Wykończenie sufitów

W artykule znajdziesz:

Wykończenie sufitów

Stosowane są 3 typy płyt stropowych:

  1. z płytką sufitową gipsową na masie trzcinowej, wzmocnionej siatką o oczkach 35 mm,
  2. z sufitową płytką gipsową, na zwykłych listewkach,
  3. bez wyprawy gipsowej z .pomalowanymi żeberkami i płytami.

W przypadku a) wzmocnienie siatką (jest konieczne ze względu na rozpiętości. Polepsza ona jednocześnie warunki izolacji akustycznej stropu. Przypadek b) jest bardziej powszechny wskutek istnienia żeber rozpiętość łat wynosi ok. 50 cm jest to wariant zastosowany na budowie w Canteleu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Trzeci typ płyt stosuje się w budynkach przemysłowych. Formy i matryce powinny być wówczas szczególnie dobrze konserwowane, a odstępy i wymiary dokładnie sprawdzone. Wariant ten był stosowany tylko w projektach wykonanych ściśle w porozumieniu z architektami, tak aby żeberka trafiały na ścianki działowe oraz aby w każdym pomieszczeniu znalazła się odpowiednia ilość płyt w całości. Efekt załamań płyt i żeberek sprawia, że sufit jest dosyć dekoracyjny. Dla izolacji akustycznej konieczne jest w tym przypadku pokrycie dna panwi rodzajem płyt pilśniowych nasyconych plastikami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dane ogólne. Ramy stosuje się jednokondygnacjowe, dwu- lub trzyprzęsłowe, o zmiennych rozpiętościach, zależnie od układu szkieletu. Rygle ramy tworzą oparcie dla żeber przenoszących obciążenie płyt stropowych. Rama ma stałą grubość (uprawnienia budowlane).

Zbrojenie jest typu powszechnie stosowanego dla podobnych konstrukcji. W części dolnej słupów wystają pręty stalowe dla umożliwienia połączenia ze słupami niższej kondygnacji. W części górnej rygla są wypuszczone strzemiona dla powiązania częścią belki, którą nadbetonuje się na miejscu (program egzamin ustny).

Wykonanie. Ramy wykonuje się w płaskich formach lezących. Jeśli ma być wykonana większa ilość identycznych ram betonuje się jedną ramę na drugiej, oddzielając je pojedynczą warstwą papieru lub przez posmarowanie oliwą.

Manipulacje transportowe

Manipulacje transportowe przeprowadza się za pomocą dużych dźwigów, wówczas gdy beton jest jeszcze względnie młody (w praktyce mniej więcej od siedmiu do dwudziestu dni). Dźwig chwyta ramę specjalnym uchwytem za haki umieszczone w miejscach połączenia słupów z ryglem. W każdym przypadku przeprowadza się obliczenie sprawdzające dla określenia wielkości sił, które wystąpią w ramie (opinie o programie).

Montaż. Ramę ustawia się początkowo za pomocą dźwigu prowizorycznie na kozłach drewnianych, które umożliwiają jej właściwe ustawienie. Następnie przystępuje się do utwierdzenia słupów przez zabetonowanie ich w pozostawionych do tego celu w płycie stropowej gniazdach.

Przy betonowaniu stropu wypełnia się betonem górną część podciągu, pozostawiając gniazda na słupy następnej kondygnacji. Ramy mogą być umieszczone równolegle lub prostopadle do ścian podłużnych.

Na budowie w Canteleu ramy umieszczono równolegle do ścian podłużnych. W ścianach zewnętrznych przejmujących obciążenie od stropów (jak w budynkach Canteleu) niezbędne jest wykonanie usztywniającego szkieletu. W drugim przypadku ramy umieszczone są prostopadle do ścian podłużnych “budynku. Stanowią one wtedy, po związaniu ich stropami oraz wieńcami, całość konstrukcji szkieletowej (segregator aktów prawnych).

Schody są prefabrykowane w postaci biegów łącznie z wykładziną, która wchodzi w skład przekroju nośnego. Montuje się je za pomocą żurawia opierając biegi na przy Igach w miejscach wykonanych w tym celu w stropie. Topografia terenu, wielkość placu budowy, rozplanowanie i wymiary budynków zmusiły przedsiębiorstwo do dokonania podziału na tyle jednostek organizacyjnych, ile jest budynków, przy czym każda jednostka miała swego kierownika budowy i swoje urządzenia mechaniczne.

Te ostatnie składają się zasadniczo z jednego dużego dźwigu umieszczonego między miejscem produkcji a miejscem montażu lub budynkiem. Lokalizacja tych urządzeń określona jest zasięgiem dźwigów oraz ciężarem elementów prefabrykowanych (od 1 do 4 T), co wyklucza wszelki transport ręczny (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami