Blog

Język sztuki zdjęcie nr 2
18.11.2022

Wykonywanie obrzutki

W artykule znajdziesz:

Język sztuki zdjęcie nr 3
Wykonywanie obrzutki

Do nadawania tynkowi pożądanej struktury używa się wałków gumowych, wałków Jeżyków”, pac tynkarskich, pędzli ławkowców, szczotek krótkowłosych, szpachelek sztukatorskich. jeśli zaś zacieranie zacznie się późno - tynk będzie za suchy i za twardy, i wówczas również nie da się uzyskać oczekiwanego efektu. Sprawdzenie stanu podłoża, zwłaszcza spoin; wykruszającą się zwietrzałą zaprawę należy odkuć i wypełnić świeżą (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wykonywanie obrzutki (szprycu) z mocnej i bardzo rzadkiej zaprawy, nanoszonej ręcznie lub mechanicznie. Warstwa ta jako pierwsza w tynku trój warstwowym zapewnia przyczepność pozostałych warstw do ściany. Grubość obrzutki: 3-4 mm na ścianach, na sufitach 4 mm.

Narzut to druga warstwa tynku grubość około 10 mm. Narzuca się ją po lekkim stwardnieniu obrzutki i zwilżeniu czystą wodą. Nadmiar zaprawy ściąga się długą pacą, ruchem zygzakowatym od dołu ku górze. Prostą płaszczyznę ściany wyznaczyły zatopione w zaprawie tynkarskiej listwy prowadzące, po których przesuwa się paca. Rozmieszcza się je w odległości 1-1,5 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Gładź - trzecia i ostateczna warstwa tynku, wykonywana jest z gładzi cementowo-wapiennej lub wapiennej. Ma grubość 1-3 mm. Narzuca się ją kielnią i rozprowadza pacą. Po częściowym wyschnięciu rozpoczyna się zacieranie. Powierzchnię świeżej gładzi podczas zacierania należy cały czas zwilżać wodą (uprawnienia budowlane).

Świeżo wykonany tynk należy pielęgnować, chronić przed nadmiernym przesuszeniem, przeciągami i wstrząsami. Wykończenie ścian i sufitów tynkami cementowo-wapienny mi jest bardzo czasochłonne. Trzeba je ułożyć w trzech warstwach - obrzutka (szpryc), narzut i gładź, i przed położeniem kolejnej warstwy odczekać, aż poprzednia zwiąże i nieco stwardnieje (program egzamin ustny).

Najwięcej problemu podczas wykonywania tynku stwarza jego zacieranie. Trzeba dokładnie wyczuć moment, kiedy tę czynność można rozpocząć. Zbyt wczesne zacieranie świeżej i miękkiej zaprawy może spowodować powstawanie na powierzchni tynku wgłębień.

Pompa mieszająca

Ekonomicznym rozwiązaniem w przypadku tynkowania dużych powierzchni jest zastosowanie tynku układanego mechanicznie. Układanie mechaniczne tynków tradycyjnych przy pomocy agregatów tynkarskich składa się z następujących czynności:

  1. Wyznaczanie lica tynku (odbywa się tak samo jak przy tynkowaniu ręcznym).
  2. Mechaniczne zarobienie zaprawy poprzez mieszanie w agregacie tynkarskim gotowej, przygotowanej fabrycznie suchej mieszanki spoiw i wypełniaczy mineralnych do wykonywania obrzutki grubości około 5 mm (opinie o programie).

Pompa mieszająca, zwana też. agregatem tynkarskim, miesza suchą zaprawę w sposób ciągły z odpowiednią ilością wody i podaje gotową mieszankę za pomocą pompy ślimakowej do miejsca narzucania. Przez końcówkę natryskową sprężone powietrze tłoczy zaprawę. Mechaniczne wykonanie narzutów: gdy wilgotność wcześniejszej ułożonej warstwy jest mniejsza niż 10%, każdą kolejną warstwę grubości 5-6 mm układa się i wyrównuje (segregator aktów prawnych).

Niezależnie od sposobu zakładania tynków, tynkowanie wewnątrz zawsze należy zaczynać od sufitów, następnie wykonywać tynki na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych. Tynki cienkowarstwowe to takie, których grubość nie przekracza 3-6 mm. Pomimo nieznacznej grubości powinny spełniać takie same zadania jak tynki tradycyjne, powinny być odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, starzenie, zmiany temperatury. uszkodzenia mechaniczne (promocja 3 w 1).

Szczególnie starannego przygotowania wymaga podłoże, wszystkie nierówności muszą być wyrównane zaprawą wyrównującą lub masą szpachlową, chłonność redukuje się specjalnymi preparatami do gruntowania podłoża. Oprócz tego musi być czyste i nośne. W zależności od spoiwa rozróżnia się tynki polimerowe i mineralne. Tynki polimerowe produkowane są najczęściej na bazie żywicy akrylowej w postaci wodnej dyspersji, dostarczane na budowę w postaci gotowej pasty.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Język sztuki zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Język sztuki zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Język sztuki zdjęcie nr 8 Język sztuki zdjęcie nr 9 Język sztuki zdjęcie nr 10
Język sztuki zdjęcie nr 11
Język sztuki zdjęcie nr 12 Język sztuki zdjęcie nr 13 Język sztuki zdjęcie nr 14
Język sztuki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Język sztuki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Język sztuki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami