Blog
Wykonywanie podłużnych ścianek kolankowych uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Wykonywanie podłużnych ścianek kolankowych uprawnienia budowlane
Przy wykonywaniu podłużnych ścianek kolankowych należy pamiętać o umieszczeniu w nich odpowiedniej liczby otworów wentylacyjnych o średnicy ok. 10 cm. Otwory te, w zależności od wysokości podłużnych ścianek kolankowych, powinny być umieszczane 5-10 cm ponad powierzchnią ułożonej warstwy izolacji termicznej, a wloty ich powinny być osiatkowane (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po wykonaniu ścianek kolankowych należy ułożyć warstwę izolacji termicznej, najlepiej z samo gasnących płyt styropianu odpowiedniej grubości lub z twardych płyt z wełny mineralnej Izopol odmiany 200. Następnie na ściankach ułożyć płyty dachowe, dylatując strop dachowy na całym jego obwodzie przy ściankach kolankowych oraz prostopadle do kalenicy co 10-12 m oraz przy wybudówkach ponad poziomem dachu.
Dach należy, po zagruntowaniu podłoża betonowego roztworem lub emulsją asfaltową, pokryć 2-3 warstwami papy asfaltowej lub jutowej na lepiku asfaltowym na gorąco. Następnie wykonać wszystkie obróbki blacharskie, mocując je w miarę potrzeby do drewnianych listew zabetonowanych w dachu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku nieznacznego wychylenia ścian z pionu nie powodującego uszkodzenia połączeń w węzłach czy też samych węzłów, po usunięciu przyczyn powstałych rys czy spękań, usuwa się uszkodzenia w spoinach. Natomiast w przypadku znacznego wychylenia ściany z pionu lub poważnego uszkodzenia połączeń w węzłach należy skotwić wychyloną ścianę z pozostałą częścią budynku po uprzednim usunięciu wszystkich przyczyn powstałych uszkodzeń. Kotwienie wychylonych ścian wykonuje się, w zależności od stopnia wychylenia elementów ściennych, jako zakotwienie punktowe lub ciągłe wzdłuż całej wychylonej ściany. Wychyloną ścianę kotwi się do ścian konstrukcyjnych do niej prostopadłych.
W przypadku wychylenia w budynku ściany szczytowej na skutek odkształceń stosuje się dwa rodzaje kotwienia (uprawnienia budowlane).
Przy narożnikach z zewnętrznymi podłużnymi ścianami osłonowymi kotwi ,ię ścianę szczytową do płyt stropowych, w środku natomiast ściany szczytowej, w przeważającej liczbie budynków, znajduje się ściana konstrukcyjna, do której kotwi się ścianę szczytową. Ze względu na to, że pręty ściągów są umieszczone pod płytami i nad płytami stropowymi, wykucie mogłoby spowodować (szczególni w ścianach warstwowych) znaczne uszkodzenia w strefie spoiny poziomej p wodując przecieki wód opadowych. Z tych względów kotwie umieszcza się na zewnątrz ściany szczytowej.
W ścianie szczytowej, w pobliżu narożnika budynku, pod stropem i nad stropem przebija się lub przewierca otwory na przepuszczenie prętów ściągu (program egzamin ustny).
Ukrycie ściągów
W celu łatwiejszego ukrycia ściągów pod stropem i nad stropem zaleca się je wykonywać z płaskowników o odpowiedniej grubości i szerokości minimum 50 mm. Końce płaskowników przechodzące przez ścianę szczytową powinny być wykształcone w śruby o średnicy minimum 24 mm.
Ściągi z płaskowników są kotwione, w zależności od potrzeby, albo tylko w pierwszej płycie stropowej poza ścianą szczytową lub w następnej płycie stropowej (wtedy ich długość jest odpowiednio większa). Płaskowniki ściągów kotwi się w płytach stropowych za pomocą stalowych bolców o średnicy minimum 24 mm i długości równej grubości płyty stropowej zwiększonej o grubość dwóch płaskowników. W płaskownikach należy wywiercić otwory o średnicy odpowiadającej dokładnie średnicy stalowych bolców, które umieszcza się na wcisk (opinie o programie).
W płytach stropowych, w miejscach umieszczenia stalowych bolców kotwiących, należy wykonać otwory o średnicy około 10 cm. Po ułożeniu ściągów i przesunięciu nagwintowanych końców przez ścianę szczytową i nałożeniu kotwi z ceownika należy ją umocować przez nakręcenie nakrętek. Po umieszczeniu bolców w ściągach otwory w stropie bardzo dokładnie wypełnia się betonem drobnoziarnistym klasy B200, przy czym jeden lub dwa otwory najbliższe ściany szczytowej należy pozostawić niezabetonowane (segregator aktów prawnych).
Po stwardnieniu betonu w otworach stropu należy w sposób równomierny i jednoczesny dokręcić nakrętki na obydwu ściągach, jeśli to możliwe, kluczami dynamometrycznymi. Następnie obydwa płaskowniki na długości między ścianą szczytową i zabetonowanym bolcem podgrzać do temperatury 500-600 C i ponownie dokręcić nakrętki kluczami dynamometrycznymi do oporu, po czym zabetonować pozostałe otwory z umieszczonymi w nich bolcami kotwiącymi.
Kotew z ceownika wypełnia się kawałkami np. styropianu, pokrywa siatką i mocuje siatkę cięto-ciągnioną do ściany, wykonuje się narzut z zaprawy cementowej marki 80, a następnie tynkuje (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32