Blog

Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 2
07.07.2020

Zbrojone elementy budowy

W artykule znajdziesz:

Zbrojone elementy budowy

Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 3
Zbrojone elementy budowy

W skałach o gorszych właściwościach mechanicznych, w górotworze spękanym i wywierającym znaczne parcie pionowe, konieczne jest podparcie stropu wyłomu przed wykonaniem obudowy (program uprawnienia budowlane na komputer). Zależnie od warunków lokalnych podparcie stropu wyłomu można zrealizować w dwojaki sposób - albo za pomoc, łuków wspierających, albo za pomocą ram wspierających.

W pierwszym przypadku sztolnię drąży się tylko w obrębie sklepienia, które podpiera się żelbetowymi lub stalowymi lukami, osadzonymi z kolei w wydrążonych niszach
. Pod osłoną owych łuków realizuje się drążenie pozostałej części galerii, po czym wykonywa się betonowanie obudowy. Jeżeli jednak górotwór
wykazuje znaczne parcie poziome, wówczas zamiast łuków ustawia się ramy stalowe w odstępach ok. 0,60-5-1,20 m. Zarówno luki jak i ramy zostają obetonowane i stanowią element nośny obudowy. W sztolniach bezciśnieniowych obudowy żelbetowe są rzadkością (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wynika to z faktu, że montaż zbrojenia jest z reguły trudny i pracochłonny. Stosunkowo łatwo można zmontować zbrojenie jedynie w dnie sztolni; zbrojenie dna stosuje się w przypadkach, gdy dno przenosi duże obciążenie. Zbrojone elementy obudowy powinny mieć grubość przynajmniej 15 cm. Obudowy betonowe wymagają odpowiedniego połączenia dna ze ścianami, co może być rozwiązane dwoma sposobami.

Przy pierwszym z nich dno wiąże się konstrukcyjnie ze ścianami, przez c: powstaje jednolita zamknięta konstrukcja obudowy. To rozwiązanie jest korzystne w górotworach charakteryzujących się niewielkim odporem na dz.a- łanie wewnętrznego parcia wody. Dno przenosi w tym rozwiązaniu znaczne siły rozciągające i wobec tego powinno być zbrojone na rozciąganie.
Przy drugim rozwiązaniu dno oddziela się dylatacją od pozostałej części obudowy, która tworzy ramę otwartą. To rozwiązanie jest możliwe tylko w górotworach mających znaczną wytrzymałość i wywierających małe parcia boczne, przy dużym parciu biernym (uprawnienia budowlane). Dno jest tu niezbrojone, gdyż spełnia w konstrukcji jedynie rolę pomocniczą.

Obudowa prefabrykowana

Obudowa prefabrykowana składa się z elementów żelbetowych montowanych bezpośrednio w wyłomie w czasie drążenia sztolni. Elementy prefabrykowane z jednej strony wspierają wyłom, z drugiej strony tworzą obudowę sztolni (program egzamin ustny).

Przestrzeń między prefabrykatami a skałą zostaje wypełniona betonem, przez co następuje związanie jej z górotworem. Betonowanie tych przestrzeni wykonywa się specjalnymi metodami. Ogólnie rzecz biorąc betonowanie przy pomocy tych metod polega na tym, że przestrzeń za prefabrykatami wypełnia się kruszywem, do którego tłoczy się pod ciśnieniem zaprawę cementową. Obudowa sztolni ciśnieniowych. Sztolnia ciśnieniowa charakteryzuje się tym, iż woda wypełniająca jej przekrój znajduje się pod ciśnieniem, które musi być w części lub w całości przeniesione przez obudowę (opinie o programie). Ma to dość istotny wpływ na wielkość i kształt obudowy, albowiem ciśnienie wewnętrzne wywołuje w niej naprężenia rozciągające.

W tych więc warunkach względy wytrzymałościowe narzucają konieczność budowy sztolni o przekroju kołowym lub zbliżonym do kołowego, albowiem jak wiadomo w elementach pierścieniowych obciążonych odśrodkowo występują stosunkowo najmniejsze i najbardziej równomiernie rozłożone naprężenia rozciągające. Ponieważ względy wykonawstwa przemawiają raczej za sztolniami o profilu zbliżonym do prostokąta, stosuje się najczęściej następujące przekroje sztolni: sztolnie bezciśnieniowe (segregator aktów prawnych).

Jednowarstwowa obudowa betonowa może znaleźć zastosowanie tylko w wyjątkowo korzystnych warunkach czy gdy ciśnienie wewnętrzne nie przekracza 60 m słupa wody i gdy jednakowy współczynnik podatności sprężystej jest większy od 200 kG/cm:i. Jeżeli jednak współczynnik jest znacznie mniejszy od powyższej wartości, a ciśnienie wewnętrzne przekracza 30 m słupa wody, to wskazane jest wykonanie obudowy żelbetowej, która stanowi w zasadzie najczęściej spotykaną konstrukcją sztolni ciśnieniowych (promocja 3 w 1). Obudowy kombinowane z wewnętrznym wieńcem z t krętu zbrojonego mają zastosowanie w sztolniach o dużym przekroju (przj średnicy ponad 3,0 m) i przy wewnętrznym ciśnieniu przekraczającym 30 słupa wody.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 8 Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 9 Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 10
Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 11
Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 12 Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 13 Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 14
Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Układ urbanistyczny stolicy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami