Blog
Wykonywanie robót murowych
W artykule znajdziesz:
Wykonywanie robót murowych
Wykonywanie robót murowych przy użyciu zapraw cementowo- glinianych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Roboty murowe przy użyciu zapraw cementowo-glinianych wykonuje się w podobny sposób jak przy użyciu zapraw cementowych, cementowo-wapiennych lub wapiennych, z tą różnicą, że cegły przy murowaniu nie wymagają uprzednio moczenia.
Moczenie cegły jest celowe przy robotach murowych na zaprawach tradycyjnych, gdyż wypalona sucha cegła pochłania z zaprawy wodę zarobową, pozbawiając jej niezbędnej wilgoci potrzebnej do normalnego wiązania i twardnienia zaprawy. Tymczasem bardzo znaczna lepkość i przyczepność zapraw cementowo-glinianych do cegieł, kamieni i różnych suchych elementów oraz zbędna dodatkowa wilgoć w procesie wiązania i twardnienia daje w rezultacie korzyść, że twardnienie następuje bardzo szybko, a elementy połączone zaprawą pobierają bez porównania mniej wody z zaprawy cementowo-glinianej niż z innych zapraw (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oddawanie malej ilości wody cegle przez zaprawy cementowo-gliniane jest wielką zaletą tych zapraw, gdyż w ten sposób mury mniej posiadają wilgoci (szybciej schną), a zatem wytwarzają się lepsze warunki zdrowotne dla użytkownika. Należy jeszcze dodać, że przy robolach murowych praca jest ułatwiona, gdyż zaprawa cementowo- gliniana jest plastyczna (dzięki dodatkowi gliny) i bardziej urabialna, łatwa do przemieszania, a poza tym lekko schodzi z kielni (uprawnienia budowlane). Może upłynąć między przygotowaniem a użyciem zapraw cementowo-glinianych bez obawy przedwczesnego związania, jest dłuższy o godzinę (lub więcej) niż w przypadku użycia zaprawy cementowej. Zaprawy powinny być jednak przygotowane w takiej ilości, aby były zużyte przed początkiem wiązania. Pozostawianie zaprawy w skrzyniach po skończeniu się dnia roboczego jest niedopuszczalne, gdyż materiał ten jest już związany, a nawet zaczyna się już okres twardnienia (program egzamin ustny).
Zaprawy cementowo-glinian
Dolewanie zaś wody i ponowne mieszanie może wprawdzie spowodować dalsze twardnienie zaprawy, ale praktycznie nie osiągnie się żadnej korzyści, gdyż wytrzymałość zaprawy będzie bardzo mała, nie należy więc tego robić (opinie o programie). W zasadzie zaprawy nie pozostawia się do dnia następnego, a gdyby wyjątkowo wypadek laki miał miejsce, nie należy jej stosować do drobnych robót murarskich.
Rozdział dotyczący zapraw cementowo-glinianych został celowo szczegółowo omówiony. Uzasadnia się to tym. że wiele zagadnień dotyczących zapraw murarskich można rozszerzyć również na zaprawy używane do produkcji elementów; powtarzać się będzie prawie ten sam sposób przygotowania zapraw, a zmieniać się będą proporcje składników i konstrukcje (segregator aktów prawnych).
Zaprawy cementowo-gliniane służą do spajania cegieł; poza tym mogą one również być użyte do pokrywania powierzchni murów w celu uzyskania gładkiej powierzchni i w ścianach zewnętrznych jako ochrony izolacyjno-cieplne. W praktyce stosuje się dotychczas zaprawy cementowo-wapienne i ze względu na oszczędność— zaprawy wapienne.
Jak wiadomo, wyprawy wapienne odznaczają się tym, że w pierwszym okresie mają małą wytrzymałość, znaczną wilgotność, a twardnienie ich wymaga dłuższego czasu. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy są one niezwykle wrażliwe na najmniejsze uderzenia, a jak wiadomo, właśnie w tym okresie zbiegającym się z rozpoczęciem użytkowania budowli najbardziej narażone są na uszkodzenia. Wyprawy cementowo-wapienne są mniej nasiąkliwe od wapiennych, znacznie trwalsze i szybciej twardnieją.
Wymagają one starannego przemieszania składników dla uniknięcia powstawania włoskowatych rys i widocznych dla oka plam. Jedne i drugie są dwuwarstwowe z gładzią. Niezgaszone wapno wywołuje odpryski na tynkach zewnętrznych, a nawet wewnętrznych. Wyprawy wapienne przy wysychaniu wydzielają duże ilości wody. W celu przyśpieszenia przekazania lokali użytkownikom stosuje się tzw. sztuczne osuszanie, dość kłopotliwe i wymagające zainstalowania przewodów’ z gorącymi gazami (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32