Blog

05.03.2022

Wykonywanie wykopów

W artykule znajdziesz:

Wykonywanie wykopów

Wykonywanie wykopów i nasypów za pomocą spycharek i zgarniarek. Spycharki i zgarniarki stosuje się w gruntach kategorii I, II oraz III i IV, jednak po ich uprzednim spulchnieniu. Do gruntów lepkich, błotnistych, suchych, sypkich, lecz pylastych maszyny te nie nadają się (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy wysokich nasypach i nierównych terenach nasypy wykonujemy od czoła lub z rusztowania, z poziomu niwelety nasypu, sypiąc je warstwami.

Przy użyciu spycharek i zgarniarek nasyp wykonujemy wg sposobu.

Nasypy niewysokie wykonujemy przeważnie przy użyciu spycharek i zgarniarek wg schematów, podobnie jak roboty niwelacyjne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

  • Odkłady czasowe wynikające z technologicznych przyczyn, np. odkłady przy budowach rurociągowych, fundamentowych, terenowych, są warunkowane co do lokalizacji i form operacjami roboty wiodącej oraz gabarytami maszyn przy wykopach .,na odkład” lub uwarunkowane planem składowiska ziemi roślinnej na placu budowy oraz charakterystykami technicznymi maszyn, za pomocą których oczyszczamy teren (uprawnienia budowlane).
  • Odkłady trwale powinny czynić zadość ogólnym warunkom techniczno-organizacyjnym i ekonomicznym wykonywania robót ziemnych, jak również funkcjonalnym fizjo- i topograficznym warunkom ochrony środowiska. Powinny przeto mieć odpowiedni projekt rekultywacji terenu. Zazwyczaj nadaje im się kształt stożka ściętego o przekroju kołowym lub eliptycznym (program egzamin ustny).

Wykopy wąskoprzestrzenne

Górną powierzchnię stożka formuje się ze spadkiem ok. 1% w kierunku jego środka w celu retencjonowania wód opadowych, chroniąc jednocześnie skarpy przed erozją. W wypadku transportu samochodowego układanie gruntu warstwami wykonuje się za pomocą spycharki. Przy transporcie zgamiakowym ta operacja jest oczywiście zbędna. Kontroli jakości zagęszczania dokonuje się przez porównanie optymalnej gęstości objętościowej danego gruntu z gęstością objętościową szkieletu gruntowego próbek gruntu pobranych z nasypu i po jego zagęszczeniu.

Wykopy wąskoprzestrzenne (rowy) wykonuje się o przekrojach ze ścianami pionowymi, ze ścianami nachylonymi (skarpami) i kombinowane - w górnej części ze ścianami nachylonymi, a w dolnej - pionowymi. Wybór właściwego typu dla danych warunków zależy przede wszystkim od analizy techniczno-ekonomicznej (opinie o programie).

Przy robotach niewielkich rozmiarów wykonywanych ręcznie w gruntach zwartych stosujemy z reguły wykop ze ścianami pionowymi, bez rozparcia ścian lub z rozparciem. Przy robotach większych i robotach zmechanizowanych oraz przy lekkich i średnich gruntach stosujemy albo wykopy ze ścianami pionowymi rozparte, albo ze skarpami - wybór zależy od wyników analizy techniczno-ekonomicznej. Kombinowane wykopy stosujemy przeważnie w przypadkach występowania słabych i podmokłych gruntów, gdzie nieodzowne jest umocnienie skarp w dolnej partii wykopu w celu opanowania napierających gruntów i wód (segregator aktów prawnych).

Przy przeprowadzaniu analizy należy wziąć pod uwagę wszystkie roboty, tj. nie tylko wykopy, ale i umocnienie, i rozparcie skarp oraz późniejsze zasypanie wykopu po ułożeniu rurociągu czy założeniu fundamentu. Przy wykopach wąskoprzestrzennych należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe ujęcie i odprowadzenie wód gruntowych. Dokonujemy tego systemem powierzchniowym lub wgłębnym (promocja 3 w 1). Wykop rowu należy rozpoczynać od najniższego.

Przy silnym naporze wód gruntowych dolne partie wykopu zabezpiecza się ścianką na wpust, wbijaną w ziemię w miarę pogłębiania wykopu. Wody ze studzienki zbiorczej usuwa się, przy niewielkich ilościach, pompami ręcznymi, przeważnie przeponowymi, a w innych przypadkach - pompami mechanicznymi przeponowymi lub odśrodkowymi (do brudnej wody).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami