Blog

Wykopy fundamentowe
W artykule znajdziesz:
Wykopy fundamentowe

Wykopy fundamentowe lub wykopy pod przewody rurociągowe należy wykonywać początkowo do głębokości o 0.1 - 0.2 m mniejszej od projektowanej, a następnie pogłębiać do właściwej głębokości bezpośrednio przed ułożeniem fundamentu lub przewodu rurociągowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nie należy dopuszczać do lokalnego przekraczania projektowanych głębokości wykopu, a następnie dosypywania gruntu w celu wyrównania różnic głębokości dna wykopu. gdyż przez to narusza się jednorodność stopnia zagęszczenia i nośność podłoża w jego stanie naturalnym. Nie wolno również dopuszczać do nawilgacania gruntu na dnie wykopów fundamentowych. Wykopy wąskoprzestrzenne budowlane (rowy) wykonuje się ze ścianami pionowymi, ze ścianami pochylonymi lub ze ścianami pionowymi w dolnej części wykopu i pochylonymi w jego górnej części (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy wykonywaniu płytkich wykopów tymczasowych w piasku i żwirach można stosować ściany pionowe bez umocnień do głębokości 1,0 m, w gruntach gliniasto-piaszczystych - do 1,25 m. zaś w suchych glinach oraz iłach - do 1,5 m, przy czym szerokość nie umocnionych wykopów nie może być mniejsza od 0,6 m (uprawnienia budowlane).
W wykopach wąskoprzestrzennych należy zwracać szczególną uwagę na odprowadzenie wód opadowych i wgłębnych, przy czym niejednokrotnie, zwłaszcza w wykopach sięgających poniżej poziomu wody gruntowej, zachodzi potrzeba wykonywania w najniższym punkcie dna wykopu studzienek zbiorczych, z których następnie odpompowuje się napływającą wodę.
Do wykonywania wykopów wąskoprzestrzennych sposobami zmechanizowanymi szerokie zastosowanie znajdują koparki wieloczerpakowe.
Koparki łyżkowe podsiębierne oraz koparki zbierakowe i chwytakowe. Deskowania wykopów (program egzamin ustny). Strome ściany wykopów wymagają umocnienia w celu zabezpieczania ich przed obsuwaniem się gruntu na skutek naruszenia warunków równo- chwilowej odsłoniętej ściany w wykopie. W wykopach wąskoprzestrzennych możemy uzyskać przez zastosowanie:
a) deskowania poziomego;
b) deskowania pionowego;
c) ścianek szczelny;
d) ścianek zakładanych;
Deskowanie poziome stosuje się w słabych gruntach, a w zwięźlejszych tylko przypadku wykopów głębokich, które mają być utrzymane przez dłuższy okres, gruntach III i IV kategorii stosować należy deskowanie ażurowe z deskami w co 10-20 cm (opinie o programie).
Deskowania ścian
Deskowania ścian stosuje się z zasady lekkie dyle stalowe o specjalnym profilu. A do rozpierania deskowania - rozporki stalowe. deskowanie pionowe stosuje się w gruntach piaszczystych, nasyconych wodą. a także ry stosowaniu koparek wieloczerpakowych w gruntach, wymagających rozpierania bezpośrednio po przejściu koparki (segregator aktów prawnych).
Deskowanie ze ścianek szczelnych stosuje się w gruntach podmokłych, bagnistych, kulkowych w przypadkach, gdy pogłębianie wykopu bez uprzedniego zabezpieczenia jest niemożliwe. Dekowanie ze ścianek zakładanych stosuje się w wykopach szerokości powyżej 2 m gruntach, np. w wykopach do zakładania przewodów o dużych średnicach.
W zależności od przeznaczenia nasypu np. torowisko arterii komunikacyjnej lub ochronny przeciwpowodziowy oraz od miejscowych warunków klimatycznych i gruntowo-wodnych materiały gruntowe przeznaczone do ich budowy możemy iszeregować wg stopnia ich przydatności do danego celu. jak następuje:
a) grunty kamieniste z twardych gatunków skał;
b) grunty żwirowe i piaszczyste;
c) grunty piaszczysto-gliniaste;
d) grunty pylaste i gliniasto-piaszczysto-pyłowe;
e) grunty gliniaste;
f) grunty lessowe.
Spośród wyszczególnionych rodzajów gruntów nadają się do nasypów, w każdych warunkach hydrogeologicznych, grunty wymienione pod a) i b), pozostałe rodzaje grantów mogą być stosowane do budowy nasypu w jego partiach suchych i zabezpieczonych od działania wody opadowej płynącej lub gruntowej bądź w każdych warunkach hydrologicznych pod warunkiem ulepszenia cech fizycznych tych gruntów za pomocą wapna lub popiołów lotnych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32