Blog

04.01.2022

Wykopy pod budynki

W artykule znajdziesz:

Wykopy pod budynki
Wykopy pod budynki

Wreszcie zauważyć należy, że oprócz ogólnego projektu organizacji, obejmującego całość robót ziemnych, należy sporządzać - dla wszystkich odcinków, gdzie skoncentrowane są duże roboty ziemne - oddzielne projekty organizacji tych odcinków (program uprawnienia budowlane na komputer). W projektach tych pokazuje się na przekrojach podłużnym i poprzecznych sposoby ruchu maszyn odspajających i transportowych, zgodnie z ich parametrami roboczymi, położenie dróg transportowych urobku ziemnego, obliczenie niezbędnych ilości środków transportowych dla różnych etapów budowy itd.

Jak już wspomniano, pod względem warunków wykonania i kosztorysowania robót ziemnych wykopy dzieli się na szerokie (szerokoprzestrzenne), wąskie (wąsko- przestrzenne) oraz jamiste.

Przy wykonywaniu wykopów nie należy dopuszczać do spływu wód opadowych z otaczającego terenu. Spływ wód opadowych do wykopów nie tylko stanowi poważną przeszkodę w pracy, lecz może spowodować obsunięcie się skarp wykopów, które w szczególności przy wykopach czasowych są dość strome. W wykopach o skarpach nie zabezpieczonych po większych deszczach konieczna jest niezwłoczna kontrola stanu wykonanych robót w celu zapobieżenia osuwaniu się skarp (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Stosownie do wymagań KSNK spody wykopów pod fundamenty budynków nie mogą być, w przypadku przekopania poniżej projektu, zasypywane ziemią, lecz powinny być wypełnione np. betonem. To samo dotyczy wykopów przeznaczonych do umieszczenia w nich przewodów kanalizacyjnych. Natomiast w przypadkach rurociągów wodociągowych i gazowych o małych średnicach miejsca przekopane poniżej projektowanego poziomu dna wykopów można wypełniać dobrze ubitym gruntem (uprawnienia budowlane). Wreszcie podkreślić należy zasadę niedobierania do dna wykopu pod fundamenty warstwy 10-20 cm, tak aby ochronić ją od wpływów atmosferycznych; warstwę tę zbiera się bezpośrednio przed rozpoczęciem wykonywania fundamentów.

Wykopy pod budynki oraz pod urządzenia instalacyjne, jak wykopy czasowe, mogą mieć skarpy bardziej strome od skarp wykopów stałych (koleje, drogi, wały ochronne rzeczne itd.) i z tego względu wymaga się wykonania wykopów w najkrótszym czasie, aby uniknąć osuwania się skarp; ten sam warunek dotyczy zasypania gotowych fundamentów. Niezasypanie przez dłuższy czas fundamentów może być przyczyną znacznego naruszenia struktury gruntu na dnie wykopów (program egzamin ustny).

Zagęszczanie nasypu

Do wykonania większych i głębszych wykopów (budownictwo kolejowe, drogowe, wodne, zespoły przemysłowe, osiedla mieszkaniowe) stosuje się koparki o różnym wyposażeniu. W ostatnich latach stosuje się również do wykonywania płytszych wykopów zgarniarki, które zaczynają, w szczególności w budownictwie przemysłowym i drogowym, coraz skuteczniej konkurować z koparkami, które z zasady muszą współpracować ze środkami transportowymi odwożącymi urobek. Natomiast roboty ziemne wykonywane za pomocą zgarniarki obejmują wszystkie zasadnicze czynności robót ziemnych, jak odspajanie gruntu, transport, układanie i zagęszczanie nasypu (opinie o programie).

Do wykonania płytkich wykopów nadają się również spycharki, szczególnie w wykopach drogowych hydrotechnicznych, itp. Na mniejszych budowach stosowana jest jeszcze nierzadko metoda mieszana ręcz- no-mechaniczna i ręczna (segregator aktów prawnych). Sposoby wykonywania wykopów uzależnione są od konkretnych warunków, a przede wszystkim od ukształtowania terenu, od wielkości wykopów, rodzaju gruntu, przeznaczenia itp.

Do najczęściej spotykanych sposobów wykonywania wykopów należą:

a) sposób podłużny (przelotowy),

b) sposób poprzeczny,

c) sposób czołowy.

Sposób podłużny wykonania wykopów jest, ze względu na możliwość swobodnego ruchu środków transportowych odwożących urobek, jednym z najwygodniejszych. Dużą zaletą tego sposobu jest łatwość urządzenia odpływu wód zarówno gruntowych jak i opadowych, a zatem łatwość osuszania dna wykopu i ułatwiania pracy koparkom oraz środkom transportowym odwożącym urobek (promocja 3 w 1). Odpływ wody w gruntach spoistych zapewnia się przez pochylenie dna wykopu w kierunku przeciwnym do kierunku przemieszczania się koparki w toku pracy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami