Blog
Wykorzystanie ciężaru własnego elementu
W artykule znajdziesz:
W poszukiwaniu łatwiejszych metod sprężenia niż podłużny naciąg cięgien zastosowano skutecznie sposoby, w których zamiast zmiany trasy cięgien zmienia się położenie osi ciężkości elementu sprężanego. Zmianę tę uzyskuje się przez wykorzystanie ciężaru własnego elementu lub dodatkowe obciążenie w fazie montażowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Są to rozwiązania możliwe do zastosowania w szczególnych typach konstrukcji. Regułą jest zewnętrzne prowadzenie kabli, podobnie jak w większości przypadków poprzecznego przemieszczenia cięgien, a także innych sposobów wzmocnień konstrukcji. Konieczne jest wówczas bardzo staranne zabezpieczenie cięgien przed korozją, zwłaszcza że najczęściej, np. w mostach, są one poddane działaniu czynników atmosferycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Każde urządzenie używane przy naciągu ma swoją instrukcję, z której wynikają terminy i zakres badań kontrolnych oraz prac konserwacyjnych. Przestrzeganie tych zasad, przy jednoczesnym stosowaniu atestowanych cięgien i elementów zakotwień, stanowi o skuteczności i bezpieczeństwie sprężania. Wiele zasad kontroli i konserwacji można określić wspólnie dla wszystkich niemal zestawów naciągowych (uprawnienia budowlane). W ramach codziennej obsługi, po użytkowaniu prasy konieczne jest:
- przegląd elementów uchwytowych i połączeń przewodów,
- usunięcie drobnych uszkodzeń gładkich powierzchni,
- ewentualna wymiana nadmiernie zużytych szczęk lub klinów uchwytowych.
W razie stwierdzenia nieszczelności lub nieosiągania odpowiedniego ciśnienia należy określić przyczynę i urządzenie prasę, przewody lub pompę skierować do naprawy (program egzamin ustny).
Czynności kontrolne okresowe przy ogólnej sprawności urządzeń polegają na tzw. cechowaniu zestawu naciągowego, tj. określeniu zależności wskazywanego ciśnienia i siły naciągu, a także sprawdzeniu osiągania parametrów użytkowych maksymalnego ciśnienia i suwu roboczego. Na ogół instrukcje wymagają, aby kontrole okresowe przeprowadzane były:
- co najmniej w okresach półrocznych,
- po wymianie uszczelnień w prasie lub pompie,
- po wymianie manometru,
- po zmianie gatunku oleju,
- po przejściu na pracę w temperaturze poniżej +5°C,
- przy zmianie typu zakotwień (opinie o programie).
Kontrole okresowe przeprowadza się w laboratorium na odpowiednim stanowisku lub w warunkach budowy spinając krótkim cięgnem dwie prasy naprzeciwko siebie, stykające się stopami oporowymi.
Szczegóły zasad kontroli i zabiegów konserwacyjnych oraz wskazówki praktyczne dla polskich urządzeń naciągowych omówiono (segregator aktów prawnych). Czynności kontrolne i konserwacyjne sprzętu do iniekcji sprowadzają się do:
- czyszczenia zbiorników, pompy i przewodów w okresach między zabiegami i po zakończeniu prac, kiedy wymagane jest także przesmarowa- nie całości urządzeń,
- okresowego przeglądu, smarowania łożysk i wymiany oleju, z kontrolą pierścieni uszczelniających itp.
Dla najpopularniejszej w kraju iniektarki Delfin IND-ia zakres prac kontrolno-konserwacyjnych podano w [N27g]. Siła sprężająca zmienia się w czasie, wskutek strat zachodzących od chwili jej wywołania, przez cały niemal okres eksploatacji. Intensywność strat jest największa w pierwszym okresie po realizacji siły; wynikają one z różnych zjawisk doraźnych lub opóźnionych. Przyczyny, oszacowania ilościowe oraz możliwości eliminacji strat omówiono dla sprężania cięgnami(promocja 3 w 1). Przy innych, znacznie rzadszych metodach sprężania, powstają jedynie niektóre z omówionych strat. Oszacowanie strat od poszczególnych wpływów odbywa się w praktyce dla tego przekroju konstrukcji sprężonej, w którym znajomość oczekiwanej siły sprężającej ma szczególne znaczenie; jest to najczęściej przekrój niebezpieczny elementu. W strunobetonie siła sprężająca na długości elementu praktycznie nie zmienia się, oprócz stref jej przekazania na beton. W kablobetonie sytuacja jest bardziej złożona, gdyż zmiany siły sprężającej na długości elementu są istotne, w wyniku różnych strat, np. od tarcia w kanale.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32