Blog
Wykres naporu gruntu
W artykule znajdziesz:
Wykres naporu gruntu
Wykres naporu gruntu na ścianę budowli znacznie w tym gruncie zagłębionej składa się więc ze zwykle działającego parcia czynnego pfl oraz dodatkowego naporu p względnie p" lub p’ wywołanego spełzaniem gruntu (program uprawnienia budowlane na komputer). W żadnym jednak miejscu wielkość łącznego naporu nie może przekroczyć wielkości odporu biernego gruntu.
Należy jeszcze zwrócić uwagę na czynniki zmniejszające wielkość naporu gruntu na budowie, jak np. zasypka wykopów fundamentowych wokół budowli materiałem ściśliwym lub tworzące się w gruncie sklepienia naturalne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W takich przypadkach obliczony w wyżej podany sposób napór gruntu można zredukować za pomocą współczynnika przyjmowanego w granicach 0,6-M),8.
Wymiarowanie ścian żelbetowych na tak wyznaczone wpływy naporu gruntu przeprowadza się analogicznie jak w innych przypadkach obciążenia, wykorzystując tu jednak znacznie wyżej cechy wytrzymałościowe materiałów konstrukcyjnych; przyjmuje się np. współczynnik pewności konstrukcji s = 1,1. wygięcia terenu górniczego na konstrukcje budowlane (uprawnienia budowlane).
Wyginanie się terenu na obrzeżu niecki osiadań nad eksploatowanymi pokładami, charakteryzowane promieniem krzywizny R, powoduje na długości I obiektu budowlanego zróżnicowane obniżenia terenu y, Wpływ wygięcia terenu na budowle jest zależny od promienia krzywizny i modułu ściśliwości gruntu oraz od rozmiarów i rodzaju ustroju konstrukcyjnego a zwłaszcza jego sztywności zginania (program egzamin ustny). Konstrukcje wiotkie - giętkie w płaszczyznach pionowych, czy ustroje statycznie wyznaczalne dostosowują się łatwo do danej krzywizny terenu, nie doznając przy tym istotnych zmian w układzie sił wewnętrznych, ani w rozkładzie odporu gruntu.
Budowle o znacznej sztywności zginania, w krańcowym przypadku nieodkształcalne, znajdujące się na deformowanym terenie o wypukłej krzywiźnie (-I-R), wgniatają się swym ciężarem w grunt, wywołując w nim zwiększenie naprężeń w części środkowej, a zmniejszenie pod obu końcami budowli. Przy krzywiźnie wklęsłej (-R) odwrotnie, przeciążenie gruntu nastąpi pod końcami budowli, a odciążenie pod jej częścią środkową (opinie o programie).
Rozpełzanie
Zwrócić należy przy tym uwagę na zmiany wartości modułów ściśliwości gruntu przy jego odciążaniu i wtórnym obciążaniu - w poszczególnych zakresach naprężeń, oraz na wpływ poziomego pełzania terenu na wielkość pionowego osiadania gruntu pod budowlami (segregator aktów prawnych).
Według prac moduły pęczliwości gruntów (gliniastych, piaszczystych, pylastych) przy ich odciążaniu są wielokrotnie większe od modułów ściśliwości pierwotnej E0,. Należałoby wyznaczyć je doświadczalnie, jednak w praktyce przyjmuje się orientacyjnie wartości liczbowe modułów pęczliwości jako równe wartościom modułów ściśliwości wtórnej E02 gruntu w odpowiednich przedziałach naprężeń, względnie często wprost E0 = 2 E01.
Rozpełzanie, powodujące rozluźnienie struktury gruntu, czy też spełzanie, wywołujące poziome jego komprymowanie, uwzględnić można wprowadzając do obliczeń odporów gruntu, działających na fundamenty budowli, odpowiednio obniżone względnie podwyższone wartości modułów ściśliwości danego gruntu. Wpływy te były już badane laboratoryjnie i rozpatrywane teoretycznie lecz wobec złożoności ich istoty wymagają dalszych wyjaśnień.
Najprostszy sposób obliczania sztywnych fundamentów żelbetowych, lecz uzasadniony tylko dla niektórych warunków na terenach zapadliskowych, podał Luetkens. Sposób ten prowadzi jednak z reguły - przy łagodnie wyginającym się obrzeżu niecki osiadań - do wyznaczania sił wewnętrznych w konstrukcjach ze znacznym nadmiarem.
F. Wasilkowski podał oryginalną metodę obliczania wpływów wyginającego się terenu (obrzeża niecki osiadań) na budowle o różnych cechach konstrukcyjnych. Metoda ta, bazująca na winklerowskim współczynniku podłoża, prowadzi do ekonomiczniejszych wyników niż metoda poprzednia (promocja 3 w 1).
Dogodny sposób obliczenia tarczowych ścian budynków na wpływy eksploatacji górniczej podaje w swej pracy F. Andermann.
W. Król ujął wpływ nierównomiernego obniżania się terenu górniczego na konstrukcję budowli kompleksowo, z uwzględnieniem podatności dowolnie uwarstwionego podłoża traktowanego wg teorii Boussinesqa jako półprze- strzeń sprężysta, uwzględniając przy tym również sztywność zginania całej konstrukcji, tj. żelbetowych fundamentów i nadbudowy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32