Blog

Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 2
07.05.2019

Wykształcenie – jak wygląda kwalifikacja?

W artykule znajdziesz:

Wykształcenie – jak wygląda kwalifikacja?

W rozporządzeniu dotyczącym samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie znajduje się załącznik nr 2, w którym określono odpowiednie oraz pokrewne kierunki studiów dla konkretnych specjalności uprawnień budowlanych (https://uprawnienia-budowlane.pl).

Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 3
Wykształcenie – jak wygląda kwalifikacja

Kwalifikacja i weryfikacja wykształcenia polega więc przede wszystkim na porównaniu zgodności ukończonego przez kandydata kierunku studiów z wykazem zamieszczonym w tym załączniku (program na komputer). Pod uwagę brane są dostarczone wraz z wnioskiem dokumenty, czyli:
• dyplom ukończenia studiów,
• suplement do dyplomu (program na telefon),
• wypis z przebiegu studiów, który potwierdza kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej danej uczelni.

W przypadku, gdy kandydat nie ukończył studiów, lecz posiada wykształcenie średnie, uprawniające do uprawnień w ograniczonym zakresie, kwalifikacja także wykonywana jest na podstawie w/w rozporządzenia (opinie o programie). W załączniku nr 3 znajduje się kompletny wykaz zawodów związanych z budownictwem, które pozwalają na zdobycie uprawnień. Komisja kwalifikacyjna sprawdza, czy posiadany tytuł zawodowy mistrza lub technika, lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe na poziomie technika w zawodzie nauczanym jest zgodny z wykazem zawartym w tym właśnie załączniku (program egzamin ustny).

Wymagania w zakresie odpowiedniego kierunku

Wymagania w zakresie odpowiedniego lub pokrewnego kierunku studiów są spełnione, jeśli (promocja 3 w 1):
• nazwa podanego w dyplomie kierunku studiów zgadza się z określeniem kierunku w załączniku nr 2 do w/w rozporządzenia,
• informacje, które znajdują się w wypisie z przebiegu studiów lub w suplemencie do dyplomu wskazują, iż przynajmniej jedna trzecia programu ukończonych przez kandydata studiów obejmowała zajęcia, które kształtowały wiedzę oraz umiejętności zgodne z określonymi kierunkami studiów (program egzamin ustny).

Wiedza oraz umiejętności są uznawane za wystarczające, jeśli nazwa specjalności w ramach kierunku ukończonego przez kandydata, odpowiada swoim zakresem wybranej specjalności uprawnień budowlanych. W przypadku suplementu do dyplomu lub wypisu ze studiów zawarte w takim dokumencie informacje muszą potwierdzać odbycie zajęć w zakresie wymaganym dla danej specjalności.

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 8 Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 9 Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 10
Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 11
Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 12 Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 13 Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 14
Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rusztowanie niepowtarzalne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami