Blog

Wylot przewodu
W artykule znajdziesz:

Wylot przewodu należy zaopatrzyć w wywietrzak dobrany odpowiednio do ilości spalin, wysokości przewodu spalinowego i wietrzności miejscowości. W łazienkach dopuszczalne jest podłączenie do jednego przewodu spalinowego rur spalinowych z grzejnika łazienkowego i małego ogrzewacza pomieszczeń o wydajności cieplnej do 1000 kcal/h (program uprawnienia budowlane na komputer).
W istniejących budynkach parterowych rury spalinowe przybo- rów gazowych do ogrzewania pomieszczeń o wydajności cieplnej do 10 000 kcal/h mogą być włączone do przewodu dymowego przy zachowaniu następujących warunków:
- zachowania co najmniej 1,5 m odstępu włączenia rury spalinowej i rury dymowej,
- zdjęcia wszystkich zasuw na przewodzie dymowym,
- założenia wywietrzaka na wylocie wspólnego przewodu spalinowo-dymowego,
- przestrzegania zakazu równoczesnego używania paleniska węglowego i przyborów gazowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadkach wyjątkowych rury spalinowe mogą być wyprowadzone na zewnątrz budynku po ścianie pod następującymi warunkami:
- zachowania odległości 5 m od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi i 0,5 m od ściany budynku,
- zaopatrzenia rury w rozwiązanie wylotu chronione od wpływów wiatru i zabezpieczające przed cofaniem się spalin do pomieszczenia (uprawnienia budowlane).
Bardziej celowe jest zastosowanie importowanych grzejników łazienkowych z zamkniętą komorą spalania, pobierających powietrze potrzebne do spalania z zewnątrz.
Na całej długości rur spalinowych i przewodów spalinowych nie mogą być umieszczone zasuwy. Przewody spalinowe należy tak dobierać, aby ciąg kominowy w czasie pracy przyborów gazowych był większy od 0,1, a mniejszy od 1,5 mm H20(program egzamin ustny).
Ważnym elementem projektów instalacji gazowej zasilającej większe przybory gazowe (kotły warzelne, kotły centralnego ogrzewania itp.) są obliczenia związane z wentylacją i odprowadzeniem spalin. Gazowy kocioł centralnego ogrzewania wyposażony w nasadę wyciągową podłączony jest do oddzielnego kanału kominowego. Dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia odbywa się przez metalową skrzynkę nawiewną z wlotem umieszczonym powyżej poziomu terenu i wylotem nad podłogą.
Nadmierna siła ciągu
Szczegółowe przepisy dotyczą projektowania i wyposażania kotłowni centralnego ogrzewania niskiego ciśnienia i podane są w normie PN-59/B-02411. Zgodnie z wyżej wymienioną normą powierzchnia kanału wywiewnego powinna wynosić co najmniej 25% przekroju komina, ale nie mniej niż 14 X 14 cm (opinie o programie).
Powierzchnia kanału nawiewnego powinna wynosić co najmniej 50% przekroju komina odprowadzającego spaliny z paleniska, lecz nie mniej niż 21 X 21 cm. Kanał wywiewny i otwór wyciągowy nie może mieć urządzeń zamykających. W otworze nawiewnym lub kanale powinno znajdować się urządzenie do regulacji przepływu powietrza pozwalające na zmniejszenie przekroju kanału nie więcej niż o 1/5.
Dla zabezpieczenia normalnej pracy paleniska gazowego konieczne jest dostarczenie do jego wnętrza odpowiedniej ilości powietrza do spalania i odprowadzenie powstających spalin poprzez kanały kominowe do atmosfery. Siła ciągu w kanałach spalinowych zależy od ich wysokości i temperatury spalin. Wartość siły ciągu może być różna w zależności od miejsca pomiaru. Największe siły ciągu występują w części dolnej komina, najmniejsze w palenisku (segregator aktów prawnych).
W przypadku niedostatecznego ciągu w palenisku, oderwania się płomienia od palnika lub nieszczelności organów odcinających może dojść do powstania mieszaniny wybuchowej. Ciąg w paleniskach gazowych może wahać się w granicach 0,5-3 mm H20 (najczęściej 1-1,5 mm H20).
Nadmierna siła ciągu nie jest wskazana, gdyż obniża sprawność urządzenia przez zasypanie zimnego powietrza do paleniska i kanałów spalinowych, a ponadto może być przyczyną odrywania płomienia od nasady palnika. Ciąg powinien być możliwie najmniejszy, jednakże zapewniający dostarczenie do paleniska potrzebnej ilości powietrza. Przy utrzymywaniu wartości siły ciągu w pobliżu zera istnieje niebezpieczeństwo wydostawania się trujących spalin do pomieszczenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32