Blog

21.09.2018

Wymiana powietrza w garażu ogrzewanym

W artykule znajdziesz:

Wymiana powietrza w garażu ogrzewanym

Każdy budynek, w którym przebywanie ludzi i zwierząt podyktowane jest wymogiem sytuacji, musi mieć sprawnie działającą wentylację (program na komputer).
Mowa tu o pomieszczeniach będących na co dzień miejscami służącymi do przechowywania różnych przedmiotów lub urządzeń, w których obecność człowieka bywa niezbędna, ale nie stała. Do takich pomieszczeń możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju schowki, pakamery, komórki, piwnice, a także garaże (program na telefon).
Wentylowanie garaży
Bez względu na to, czy garaż jest budynkiem samodzielnym, wolno stojącym, czy wydzieloną częścią domu, system wentylowania tego pomieszczenia musi być na najwyższym poziomie. Głównie chodzi tu o spaliny – samochód lub inny pojazd napędzany paliwem, wjeżdżając czy wyjeżdżając z garażu emituje dużą ilość spalin, co przy braku okien, drzwi i sprawnej wentylacji może być przyczyną zatrucia osób i zwierząt znajdujących się w pobliżu (program na egzamin ustny).

Wentylacja w garażu nieogrzewanym

Wymiana powietrza w garażu ogrzewanym

Ponieważ garaż to miejsce w którym ogrzewanie nie jest wymogiem, wentylacja grawitacyjna jest wybierana najczęściej (promocja 3 w 1). Najczęściej jest to zbudowanie kanałów wentylacyjnych zakończonych kratkami, bez potrzeby montowania wentylatorów. Wentylacja grawitacyjna odprowadza cieplejsze, czyli w wypadku pracującego silnika – cieplejsze zanieczyszczone powietrze na zewnątrz, do wnętrza natomiast, innym kanałem, oknem lub drzwiami wprowadzane jest powietrze chłodniejsze ale czyste. Do sprawnego działania takiej wentylacji potrzebne są okna i drzwi z możliwością ich otwierania (segregator).
Wymiana powietrza w garażu ogrzewanym
W garażach ogrzewanych można zastosować wentylację mechaniczną, zaopatrzoną w czujniki wrażliwe na szkodliwe gazy. Dodatkowo należy umieścić dwie kratki zamontowane na kanałach wentylacji grawitacyjnej – jedną u stropu, drugą nisko przy podłodze. Kominy wentylacyjne u wylotu powinny znajdować się w odległości kilku metrów od siebie, by strefa wylotu spalin nie zazębiała się ze strefą wlotu czystego powietrza (opinie).
Wentylacja mechaniczna jest szczególnie polecana do garaży będących częścią domu mieszkalnego ponieważ w takiej sytuacji spaliny mogą być zassane do mieszkania poprzez drzwi łączące garaż z domem.
Dodatkowe zabezpieczenie wentylacyjne
By mieć absolutna pewność, że nieogrzewany garaż jest właściwie wentylowany, a zanieczyszczone powietrze odprowadzane całkowicie, dobrze jest zamontować we wrotach garażowych dodatkową kratkę. Taka naturalna wentylacja zapewni dostęp czystego powietrza przez cały czas, nawet gdy brama będzie zamknięta.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami