Blog
Wymiarowanie fundamentów
W artykule znajdziesz:
Wymiarowanie fundamentów
Wymiarowania fundamentów pod kruszarki dokonuje się:
a) dla obciążenia ciężarem własnym i 5-krotnym ciężarem maszyny przypadającym na wymiarowany element (ramy, belki itp.),
b) dla obciążeń ciężarem własnym i zastępczymi siłami statycznymi od obciążeń dynamicznych wzbudzających (program uprawnienia budowlane na komputer).
Naprężenia na podłoże gruntowe oblicza się dla jednokrotnego ciężaru maszyny i obciążeń dynamicznych wymienionych wyżej.
Jako materiał konstrukcyjny dla fundamentów pod kruszarki stosuje się beton marki co najmniej 140.
Fundament pod kruszarkę obrotową najczęściej wykonuje się jako blokowo- -ścianowy lub ramowy.
Podstawa fundamentu pod kruszarkę powinna mieć kształt kwadratu lub prostokąta. Słupy i rygle wchodzące w skład fundamentu powinny mieć przekroje, których wymiary nie mogą być mniejsze niż 1/3 ich długości. Grubość płyty dolnej powinna być nie mniejsza niż grubość ściany lub wymiar poprzecznego przekroju słupa i nie mniejsza niż 0,80 m.
Fundamenty pod kruszarki szczękowe wykonane są zazwyczaj jako blokowe, o podstawie wydłużonej w kierunku działania sił wzbudzających. Wysokość bloku powinna być możliwie mała (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Poszczególne elementy fundamentu pod kruszarkę zbroi się powierzchniowo siatkami z prętów o średnicy 14-20 mm, o oczkach 20-30 cm, nawet wówczas, jeśli z obliczeń nie wynika konieczność zbrojenia, oraz przestrzenną siatką 0 14-20 mm o oczkach 50-70 cm.
Rodzaje młynów. Młyny stosowane do przemiału surowców lub innych materiałów mineralnych (w tym węgla) mają różną budowę i różne zasady działania. Do najczęściej stosowanych należą młyny kulowe, dwu- i wielokomorowe młyny rurowe oraz młyny bijakowe (łamacze młotowe). Schemat pracy wszystkich młynów kulowych jest ten sam. Jedynie w celu wyeliminowania kilkakrotnego przechodzenia surowca dla odpowiedniego zmielenia, stosuje się teraz młyny o wydłużonym korpusie, umieszcza w nim kilka komór o różnej średnicy oraz stosuje się różne materiały kruszące (mielniki) (uprawnienia budowlane).
Obliczenia
Wobec różnych rozmiarów kul i dodatkowego tarcia powodowanego materiałem mielonym, trudno jest ustalić właściwą wartość i zmiany (program egzamin ustny).
Siły te, o wartości równej 0,5 Ph, przykłada się jako siły statyczne do obu podpór bębna młyna na wysokości osi bębna. Do mielenia węgla i łamania surowców stosowane są szybko- lub wolnoobrotowe młyny, w których materiał rozdrabniany jest za pomocą licznych obracających się bijaków (młotków). W przypadku urwania się bijaka mogą powstać znaczne siły odśrodkowe, powodujące silne drgania. Mimośród obracających się części może wynosić w czasie eksploatacji 3 mm (przy obrotach N,„ ^ 1000 obr/min). Wartość siły awaryjnej w kierunkach pionowym i poziomym przyjmuje się równą 10-krotnemu ciężarowi wirnika (opinie o programie).
Wyłączając szybkobieżne młyny bijakowe, obliczenie fundamentów pod młyny polega jedynie na sprawdzeniu obciążeń jednostkowych na podłoże gruntowe od następujących obciążeń:
a) ciężar urządzenia zwiększony 1,5-krotnie,
b) pozioma składowa siły odśrodkowej,
c) ciężar fundamentu.
W przypadku młynów szybkobieżnych (n,„ > 100 obr/min) przeprowadza się obliczenia z uwzględnieniem zastępczych sił statycznie przyłożonych, równoważących działanie sił dynamicznych, a w przypadku urządzeń wrażliwych na drganie - obliczenie amplitudy drgań wymuszonych (segregator aktów prawnych). Wartość dopuszczalnych amplitud drgań wymuszonych ustala zakład produkujący młyn lub są one przyjmowane w zależności od szkodliwości wpływu tych drgań na otaczające konstrukcje budowlane lub urządzenia.
Konstrukcja. Najistotniejszym zagadnieniem przy projektowaniu fundamentów pod młyny jest zapewnienie równomiernego osiadania wszystkich podpór (promocja 3 w 1).
W związku z tym należy przestrzegać następujących wskazówek.. Na gruntach mało ściśliwych i wytrzymałych (E0 ^ 600 kG/cm2, k., ^ 3,5 kG/cm2) można wykonać oddzielne bloki fundamentowe pod młyn od strony wlotu i wylotu oraz oddzielny fundament pod silnik z reduktorem obrotów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32