Blog

27.10.2021

Wymiary bloków i wałków

W artykule znajdziesz:

Wymiary bloków i wałków

Wymiary bloków i wałków

Wymiary bloków i wałków są zwykle znormalizowane. Na nabrzeżach dla statków pełnomorskich średniej wielkości używane bywają wałki o średnicy zewnętrznej 30 cm, wewnętrznej ok. 10 ‘cm i długości 4 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Bloki odbojowe wyrabia za granicą szereg przedsiębiorstw produkujących wyroby kauczukowe, m. in. opony. Najbardziej znane są firmy angielskie Good-Year i Firestone Burleigh, oraz włoska Pirelli. Zapewniają one, że kauczuk syntetyczny, z którego wyrabiane są wałki, jest odporny na działanie światła słonecznego, słonej wody, złych warunków atmosferycznych i bakterii występujących w morzu.

Prócz dotychczas omówionych urządzeń spotkać można w portach różne stałe ciągłe urządzenia patentowe, jak np. elementy Andre-Raykina, w których opaski odbojowe złożone z belek pionowych i poziomych opierają się o system amortyzatorów gumowych o patentowanej konstrukcji, ujętych w silne stalowe ramy osadzone na murze nabrzeża lub zawieszone pod jego płytą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Coraz powszechniej, zwłaszcza gdy chodzi o przystanie statków największych, odbojowe urządzenia ciągłe zastępowane są urządzeniami punktowymi nazywanymi odbojnicami, które również mogą być stałe lub ruchome. Urządzenia ruchome zresztą są niekiedy tak długie, że można by je uważać również za ciągłe, zależnie od układu. Szereg zawieszonych obok siebie urządzeń punktowych także można uważać za urządzenie quasi-ciągłe (uprawnienia budowlane).

Urządzenia punktowe rozmieszcza się w dość dużych odstępach od siebie wzdłuż muru nabrzeża czy pomostu, przy nim, lub zawieszając je na nim. Odstępy zależą od przewidywanej wielkości statków dobijających do budowli i wynoszą od kilku do 100 m. Odcinki budowli między nimi pozostawia się niechronione lub zakłada się zwykłe poprzednio opisane stałe belki lub opaski drewniane, albo zawiesza proste odbojnice ruchome (program egzamin ustny).
Odbojnice stałe można podzielić na:
- zwykłe, z podkładem z bloków, najczęściej z wałków gumowych;
- mechaniczne, zaopatrzone w złożone amortyzatory gumowe, sprężynowe, olejowe lub pneumatyczne;
- obrotowe, pneumatyczne, w których elementem odbojowym są opony gumowe, osadzone na pionowych lub poziomych osiach obrotu (opinie o programie).

Punktowe odbojnice zwykle

Punktowe odbojnice zwykle składają się zwykle z układu belek drewnianych oraz z jednej lub kilku warstw bloków gumowych (wałków lub bloków o przekroju kwadratowym), które najczęściej stanowią podkład amortyzujący uderzenia statku dobijającego do budowli.
Odbojnicę punktową stałą złożoną z trzech warstw bloków gumowych układanych na przemian poziomo i pionowo. Warstwę odbojową (zewnętrzną) stanowią poziome wałki o średnicy 38 cm, ułożone ściśle jeden nad drugim, długości 1,20 m, warstwę pośrednią tworzą 4 bloki o przekroju kwadratowym 0,30X0,30 m i długości 1,05 m, warstwę od strony budowli stanowi 5 bloków o przekroju kwadratowym, ułożonych poziomo i ujętych w ramę stalową (segregator aktów prawnych).

Rama ta może nieznacznie przesuwać się poziomo we wnęce, w której ją zawieszono za pomocą łańcuchów. Każda taka odbojnica pod naciskiem 133 • 103 kG rozprasza
energię 27 • 103 kG • m. Urządzenie takie zastosowano w porcie w Dunkierce.
Tu odbojnicę stanowi opaska drewniana na palach i na łańcuchach, na murze pomostu opierająca się o dwa rzędy poziomych wałków gumowych. Urządzenie to ma zwykle długość równą maksymalnej długości wałka (4 m). Może być zresztą użyte też jako ciągłe (jeżeli zastosuje się szereg wałków jeden za drugim wzdłuż linii cumowniczej).

Odbojnicę punktową „wahadłową” zastosowaną w Bagnoli (k. Neapolu) według patentu Mantelliego. Stanowią ją bloki betonowe opierzone od strony wody drewnem, z drugiej zaś strony płytą żeliwną i zawieszone są na dwu łańcuchach na wsporniku wystającym z pomostu (promocja 3 w 1).. Kołysząc się w momencie uderzenia przez statek dobijający do brzegu, naciskają na wałki gumowe zawieszone osobno poziomo przy ścianie nadbudowy pomostu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami