Blog
Wymiary poprzeczne kabin natryskowych
W artykule znajdziesz:
Wymiary poprzeczne kabin natryskowych nie powinny być mniejsze niż 1,0 x 1,0 m, a w przypadku kabin otwartych połączonych z przestrzenią pomieszczenia co najmniej 0,9 x 0,9 m w świetle. Kubatura kabiny powinna wynosić co najmniej 6,5 m3 jeśli urządzenie do ogrzewania znajduje się poza kabinami oraz nie mniej niż w pozostałych przypadkach. Drzwi kabiny natryskowej oraz drzwi pomieszczenia natrysków powinny otwierać się na zewnątrz i mieć w dolnej części otwory o prześwicie co najmniej 0,02 m2 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szerokość przejścia pomiędzy rzędami kabin przy zastosowaniu zasłon zsuwanych lub ścianek osłaniających powinna wynosić co najmniej 1,30 m, a między kabinami i ścianą co najmniej 0,90 m. Sitka natryskowe w kabinach należy montować tak, aby strumień wody spływał na ramiona, a nie na głowę. Konstrukcja urządzeń do regulacji temperatury wody w natryskach powinna wykluczać możliwość poparzenia. Do regulacji temperatury wody dla natrysków zbiorowych stosowane są mieszacze natryskowe z termometrem. Temperatura wody regulowana centralnie powinna być utrzymywana w granicach 32H-37°C. Pojedyncze natryski powinny być wyposażone w baterie natryskowe z zaworami do regulacji ciepłej i zimnej wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Liczbę natrysków w zespołach higieniczno-sanitarnych na oddziałach produkcyjnych należy ustalać na podstawie wskaźników podanych w zależności od charakteru produkcji. W oddziałach produkcji tzw. gorącej (np. piece martenowskie, walcownie, oddziały przeróbki plastycznej itp.) należy przewidzieć w pobliżu stanowiska pracy półnatryski (z doprowadzeniem ciepłej wody) umożliwiające w porze letniej obmywanie górnych części ciała (uprawnienia budowlane).
Przy pomieszczeniu z natryskami należy przewidzieć wydzielone kabiny ustępowe, przyjmując 1 miskę ustępową na każde 10 natrysków (lecz nie mniej niż jedną miskę ustępową). W pomieszczeniach rozbieralni i natrysków należy zapewnić przynajmniej 5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny (program egzamin ustny).
Miski ustępowe
Ustępy należy projektować wewnątrz budynków produkcyjnych w odległości od stanowiska pracy nie większej niż 75 m. Odległość ta może być zwiększona dla pracowników stale zatrudnionych na wolnym powietrzu do 125 m od najdalej położonego stanowiska pracy. W budynkach wielokondygnacyjnych ustępy powinny być przewidziane na każdej kondygnacji (opinie o programie).
W przypadku, kiedy na jednej kondygnacji pracuje mniej niż 10 osób, dopuszcza się włączenie tych pracowników do liczby osób korzystających z ustępów położonych na sąsiedniej kondygnacji, jeżeli dostęp do nich jest dogodny. Do ustępów powinny prowadzić wejścia z pomieszczeń o charakterze komunikacji ogólnej. Ustępy dla kobiet i mężczyzn powinny mieć oddzielne wejścia, odpowiednio oznakowane. W każdym ustępie należy przewidzieć wejściowe pomieszczenie izolujące. Drzwi prowadzące do przedsionka oraz z przedsionka do dalszej części ustępu mającego więcej niż 2 miski ustępowe powinny zamykać się samoczynnie (segregator aktów prawnych).
Miski ustępowe należy montować w oddzielnych kabinach z drzwiami otwieranymi na zewnątrz kabiny. Ścianki kabin powinny mieć wysokość co najmniej 2,0 m, a odległości ich od podłogi (wysokość prześwitu) nie mniej niż 0,15 m. Szerokość przejść wzdłuż kabin ustępowych przy jednostronnym ich rozmieszczeniu powinna wynosić co najmniej 1,30 m. Jeśli naprzeciw kabin umieszczone są pisuary, to odległość między ścianą, na której są one zainstalowane, a kabinami nie może być mniejsza niż 2,0 m. Przejście pomiędzy sąsiednimi rzędami kabin powinno mieć szerokość co najmniej 2,0 m (rys. 10-13). Liczbę przyborów sanitarnych należy ustalać na podstawie następujących wskaźników:
- w ustępach dla mężczyzn co najmniej 1 miska ustępowa i 1 pisuar na 35 mężczyzn zatrudnionych jednocześnie na najliczniejszej zmianie (lecz nie mniej niż jedna miska i jeden pisuar),
- w ustępach dla kobiet co najmniej 1 miska ustępowa na 25 kobiet najliczniejszej zmiany (lecz nie mniej niż jedna miska ustępowa),
- oraz w każdym ustępie co najmniej 1 umywalka na 6 misek ustępowych lub pisuarów (lecz nie mniej niż jedna umywalka); jeśli higiena produktu lub warunki ochrony zdrowia tego wymagają, do umywalek należy doprowadzić bieżącą ciepłą wodę (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32