Blog

02.09.2021

Wymiary przeciętnego refulera

W artykule znajdziesz:

Wymiary przeciętnego refulera

Wymiary przeciętnego refulera

Charakterystyczne wymiary przeciętnego refulera przedstawiają się następująco: długość 47 m, szerokość 11,68 m, zanurzenie 2,15 m, pompa główna 1040 KM, pompy dodatkowe 200 KM, wydajność 650 m3 piasku rzecznego na godzinę, przy odległości transportu do 800 m, 380 m3 piasku na godzinę, przy odległości transportu do 1100 m; średnica rury refulacyjnej 580 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Elewatory składają się zwykle z dwu pontonów, połączonych portykiem dźwigającym łańcuch kubłów na ruchomej drabinie.
Szalandę z urobkiem wsuwa się pomiędzy pontony elewatora, którego drabina opuszcza się dolnym końcem nad poziom urobku w szalandzie.

Elewator wydobywa urobek z szalandy, podobnie jak pogłębiarka wielokubłowa (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Następnie urobek wyrzucany jest z kubłów do leja, a stamtąd na przenośnik taśmowy lub na pochylnię, którymi dostaje się na miejsce przeznaczenia. Duże elewatory mogą opróżnić szalandę o pojemności 400 m3 w ciągu 45 min i przerzucić urobek na odległość ok. 55 m od brzegu.
Zarówno refulery, jak i elewatory nadają się do robót masowych (zwłaszcza te pierwsze), jak i do robót pomocniczych przy budowie obiektów morskich, np. do zasypywania nabrzeży lub do wypełniania piaskiem skrzyń pływających lub bloków pustakowych (uprawnienia budowlane).

Hydromonitory należą do nowoczesnych urządzeń stosowanych przede wszystkim w lądowych robotach ziemnych i umożliwiają hydromechanizację tych robót Polega ona na odspojeniu gruntu strumieniem wody wyrzucanym pod ciśnieniem z hydromonitorów i na grawitacyjnym lub pompowym odprowadzeniu zmieszanego z wodą urobku na miejsce odkładu. Odkład taki wskutek przechodzenia przezeń wody, zgodnie z kierunkiem działania siły ciążenia, bywa bardzo dobrze zagęszczony.

Hydromonitor

Hydromonitor składa się z dyszy 3 połączonej dwoma kolanami z rurociągiem doprowadzającym wodę pod ciśnieniem (program egzamin ustny). Koniec dyszy opatrzony jest nasadką, która ma średnicę wylotu mniejszą w stosunku do średnicy rurociągu i dyszy. Nasadkę tę można wymieniać, a zadaniem jej jest nadanie strudze wody odpowiedniego zasięgu i prędkości.
Na połączeniach kolan ze sobą i z dyszą znajdują się przeguby, umożliwiające ruchy monitora i skierowanie go w pożądanym kierunku.

Przegub 5 umożliwia ruchy w płaszczyźnie poziomej, przegub 6 zaś ruchy w płaszczyźnie pionowej. Nad dyszą osadzona jest dźwignia 7 zaopatrzona w przeciwciężar 8, która służy jako wodzidło dla robotnika obsługującego hydromonitor (opinie o programie).
Istnieje wiele typów hydromonitorów, różnią się one między sobą w szczegółach dotyczących przegubów, osadzenia itp. Większe hydromonitory muszą być prowadzone za pomocą tzw. deflektorów, czyli dodatkowych ruchomych nasadek u wylotu, skierowujących wylatującą wodę w bok, co wywołuje w wyniku reakcji obrót dyszy w kierunku przeciwnym.
Możliwości zastosowania hydromonitorów w robotach portowych i morskich.

Wiele danych w zakresie sprzętu używanego do robót pogłębiarskich zawiera praca.
Wykonanie robót pogłębiarskich zaczyna się zwykle od wytyczenia granic projektowanego wykopu. Granice te oznacza się nabieżnikami umieszczonymi na lądzie lub wiechami założonymi na wodzie na pławach (segregator aktów prawnych).
Wymiary wykopu pod podsypkę budowli morskich lub pod ich fundamenty wytycza się zgodnie z projektem, uwzględniając jednak pewną rezerwę, z uwagi na możliwość późniejszego obsypywania się skarp wykopu. Gdy głębokości wykopu są większe, wskazane jest wykonywanie skarp stopniami o wysokości nie większej niż 1-2 m.

Gdy grunt dna jest łatwo rozmywalny oraz na obszarach narażonych na silniejsze falowanie lub zapiaszczanie, wykop pod budowlę należy wykonać bezpośrednio przed wypełnieniem go podsypką. W przeciwnym razie konieczne jest przed przystąpieniem do robót budowlanych podczyszczenie wykopu (promocja 3 w 1).
Podstawą obmiaru robót pogłębiarskich jest sondaż głębokości akwato- rium przed i po wykonaniu robót i obliczenie mas według profilów wykopów.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami