Blog

Części aluminiowe zdjęcie nr 2
24.07.2018

Wymogi pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi

W artykule znajdziesz:

Warunki, jakie muszą panować w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, regulują przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi możemy podzielić na:

  • pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi – przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny,
  • pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt ludzi – przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa od 2 do 4 godzin włącznie (segregator aktów prawnych).

Do takich pomieszczeń nie zaliczamy natomiast:

  • pomieszczeń, w których łączny czas przebywania tych samych osób jest krótszy niż 2 godziny w ciągu doby, a czynności wykonywane mają charakter dorywczy,
  • pomieszczeń, w których mają miejsce procesy technologiczne niepozwalające na zapewnienie warunków do przebywania dla osób stanowiących ich obsługę bez zastosowania indywidualnych urządzeń ochrony osobistej i zachowania specjalnego reżimu organizacji pracy,
  • pomieszczeń, w których jest prowadzona hodowla roślin lub zwierząt, niezależnie od czasu przebywania w nich osób zajmujących się obsługą.

Minimalna wysokość pomieszczeń, które są przeznaczone na pobyt ludzi, również musi być zgodna z przepisami. Pokoje w budynkach mieszkalnych oraz sypialnie 1–4-osobowe w budynkach zamieszkania zbiorowego muszą mieć 2,5 m wysokości. Pokoje na poddaszu w budynkach jednorodzinnych i mieszkalnych zagrodowych oraz pomieszczenia w budynkach rekreacji indywidualnej muszą mieć 2,2 m wysokości. Pomieszczenia do pracy, nauki i innych celów, w których nie występują czynniki uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia, przeznaczone na stały lub czasowy pobyt dla nie więcej niż 4 osób powinny mieć 2,5 m wysokości, a dla więcej niż 4 osób – 3,0 m. Pomieszczenia usytuowane na antresoli, jeżeli nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, muszą mierzyć 2,3 m wysokości. Pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi, jak dyżurki, portiernie, kantory, kioski, w tym kioski usytuowane w halach dworcowych, wystawowych, handlowych, sportowych, jeżeli nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, powinny mieć 2,2 m wysokości.

Wymogi pomieszczeń na pobyt ludzi – nasłonecznienie i oświetlenie

Wymogi, które muszą spełniać pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi, dotyczą także oświetlenia oraz nasłonecznienia. Przede wszystkim do wnętrz powinno wpadać naturalne światło w sposób dostosowany do ich przeznaczenia, kształtu oraz wielkości. Stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi powinien wynosić co najmniej 1:8. W pozostałych pokojach, gdzie oświetlenie dzienne jest wymagane ze względu na sposób użytkowania, stosunek ten wynosi 1:12.

Możliwe jest zastosowanie wyłącznie światła sztucznego w następujących przypadkach:

  • Gdy nasłonecznienie naturalne nie jest konieczne lub jest niewskazane ze względów technologicznych.
  • Gdy pomieszczenie jest usytuowane w obiekcie podziemnym lub części budynku, która nie ma dostępu do promieni słonecznych.

W przypadku pomieszczeń stałej pracy, w których ma być zastosowane wyłącznie sztuczne oświetlenie, konieczne jest uzyskanie zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Musi być ono wydane w porozumieniu z właściwym okręgowym inspektorem pracy.

Oświetlenie i nasłonecznienie pomieszczeń – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Bardzo ważne jest to, by sztuczne oświetlenie stosowane w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi odpowiadało potrzebom użytkowym, a także było zgodne z wymaganiami Polskiej Normy PN-EN 12464-1:2012 oraz PN-EN 12464-1:2022.

Obowiązujące przepisy określają także, że w pomieszczeniach przeznaczonych do zbiorowego przebywania dzieci w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach (z wyjątkiem pracowni plastycznej, chemicznej oraz fizycznej), czas minimalnego nasłonecznienia powinien wynosić 3 godziny w dniach 21 marca–21 września, w przedziale godzinowym od 8.00 do 16.00. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych nasłonecznianie jest konieczne w godzinach między 7.00 a 17.00.

Znajomość wymogów, jakie muszą spełniać pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi, są niezbędne, aby uzyskać uprawnienia budowlane. To jedno z wielu zagadnień obowiązujących na egzaminie.

Najnowsze wpisy

04.11.2024
Części aluminiowe zdjęcie nr 3
Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany?

Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…

22.10.2024
Części aluminiowe zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

Części aluminiowe zdjęcie nr 7 Części aluminiowe zdjęcie nr 8 Części aluminiowe zdjęcie nr 9
Części aluminiowe zdjęcie nr 10
Części aluminiowe zdjęcie nr 11 Części aluminiowe zdjęcie nr 12 Części aluminiowe zdjęcie nr 13
Części aluminiowe zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Części aluminiowe zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Części aluminiowe zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami