Blog
Wymogi prawne dotyczące dźwigów
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane - jakie warunki powinny spełniać dźwigi?
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i powiązane z nimi urządzenia, w tym także dźwigi osobowe oraz dźwigi do przewozu osób i towarów, zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Przepisy te należy zastosować podczas projektowania i budowy (rozbudowy, odbudowy, przebudowy) oraz przy zmianie sposobu użytkowania obiektów.
Wymogi prawne dotyczące dźwigów
- W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego oraz budynkach użyteczności publicznej liczba i parametry techniczno-użytkowe dźwigów powinny być zgodne z przeznaczeniem obiektu, jego wysokością oraz liczbą i rodzajem użytkowników.
- W budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz każdej wydzielonej w pionie części takiego obiektu, przynajmniej jeden dźwig służący komunikacji ogólnej powinien być przystosowany do przewozu mebli, transportu chorych na noszach i osób niepełnosprawnych.
- Wymiary kabiny dźwigu dostępnego dla osób niepełnosprawnych to: szerokość - najmniej 1,1 m, długość - 1,4 m, wysokość poręczy - 0,9 m. Tablica przyzywowa powinna być umieszczona na wysokości 0,8 do 1,2m w odległości minimum 0,5 m od naroża kabiny z dodatkowym oznakowaniem dla osób niewidomych oraz informacją głosową.
- Jeżeli chodzi o dźwigi przeznaczone dla ekip ratowniczych powinny one spełniać wymagania Polskiej Normy odnoszące się do dźwigów dla straży pożarnej.
- W każdej kondygnacji użytkowej (poza nadbudowaną lub powstałą wskutek adaptacji strychu do celów mieszkalnych lub innych) powinien być zapewniony dostęp do dźwigu.
- Maszynownie dźwigów nie powinny znajdować się obok pokojów mieszkalnych.
- w nieoddylatowanym szybie dźwigowym z napędem elektrycznym należy zastosować zabezpieczenia, które uniemożliwią przenoszenie się drgań z prowadnic jezdnych na konstrukcję budynku, a jednocześnie wpłyną na właściwe poziomy hałasu.
Hałas związany jest z tym, jakie zastosowano zespoły napędowe dźwigu. Dźwigi hydrauliczne, dzięki umieszczeniu napędu poza szybem, charakteryzują się bardzo niskim poziomem hałasu. Zaś elektryczne dźwigi bez maszynowni posiadają napęd w szybie, co powoduje hałas we wszystkich kondygnacjach budynku. Aby go zmniejszyć oddziela się szyby dźwigu od pomieszczeń betonowymi ścianami (dylatacja).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32