Blog

05.02.2022

Wymywanie dna rzeki

W artykule znajdziesz:

Wymywanie dna rzeki
Wymywanie dna rzeki

Ponieważ wzór Maaga-Szelągowskiego daje szczególnie ostrożne rozwiązanie zagadnienia (według analizy przeprowadzonej przez Maaga, większe), można nie wprowadzać zmniejszającego współczynnika bezpieczeństwa (program uprawnienia budowlane na komputer). Natomiast trzeba zalecić, aby ostrożnie oceniać wartość kąta wewnętrznego tarcia gruntu, a szczególnie zwracać uwagę na ocenę wartości spójności gruntu. Ponieważ spójność wpływa w dużym stopniu na nośność gruntu, ujętą w rozpatrywanym wzorze, a rzadko można mieć pewność co do jednakowej wartości tej siły w różnych kierunkach i nawet w bliskim sąsiedztwie, więc zaleca się wprowadzać do wzoru tylko takie wartości spójności, które mogą być uznane za zupełnie pewne.

Przy wybieraniu sposobu fundamentowania podpór mostowych ma ogromne znaczenie, jak już poprzednio zostało zaznaczone, sprawa niebezpieczeństwa podmycia ich w okresie przejścia wielkiej wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Trzeba tu liczyć się nie tylko z przepływem zwykłej wielkiej wody, która powtarza się z niewielkimi zmianami co roku, lecz również trzeba przyjmować pod uwagę rzadkie, a nawet niezwykle rzadkie, jednakże już notowane, przejścia „katastrofalnych" wielkich wód. Przeciwko podmyciu można bronić się albo przez znaczne zagłębienie fundamentów, albo przez wzmocnienie dna rzeki obok nich (uprawnienia budowlane).

Nie ma koniecznej potrzeby obniżania w głąb samego masywu fundamentu; nieraz można w dostateczny sposób zabezpieczyć się przez otoczenie fundamentu dostatecznie długą ścianką szczelną, drewnianą lub stalową (program egzamin ustny). Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że nie można polegać w podobnych razach na palach podpierających fundament filara: rzeczywiście w razie rozmycia dna poniżej spodu fundamentu woda przepływająca między palami może zużywać znaczną część energii na dalsze rozmywanie dna, a przy tym tworzenie się groźnych wirów staje się prawie nieuniknione (opinie o programie). Wiry jak wiadomo, mają skłonność do wymywania dna rzeki. Wobec tego w tych przypadkach gdy filary oparte są na palach, powstaje pomimo to nieraz konieczność ochrony spodu fundamentu przez otoczenie ścianką szczelną.

Projektowanie fundamentów mostów

Projektowanie fundamentów mostów i wiaduktów ma niektóre cechy odrębne w porównaniu z projektowaniem fundamentów innych budowli. Ograniczymy się tylko do rozpatrzenia tych szczególnych cech (segregator aktów prawnych). Mosty drewniane, prowizoryczne, najczęściej opiera się na palach, niekiedy na płytach betonowych, spoczywających bezpośrednio na gruncie. To ostatnie rozwiązanie ma pewną dodatnią stronę: najmniej trwałą częścią drewnianej podpory mostowej są części pali, będące w zetknięciu z naziomem. Wskutek bowiem ciągłych zmian w stanie zawilgocenia gruntu drewno w tym miejscu najłatwiej próchnieje, a wprowadzenie płyty betonowej usuwa to najsłabsze miejsce.

Gdy trzeba podporę mostową chronić przy przejściu lodów przez zbudowanie izbic, to należy dać im niezależne oparcie. Zaniedbanie tej zasady doprowadziło do katastrofalnych wyników przy budowie mostów w 1916 r. na Zachodniej Dźwinie między Rygą a Dynaburgiem. Wbrew przestrogom kierownika budowy inż. Eberhardta na zarządzenie wyższych władz powiązano w jedną całość izbice i jarzma filarów. W wyniku tego błędu pierwsze przejście lodów nie pozostawiło w całości żadnego z kilku mostów. Przygotowane uprzednio zapasowe przęsła przy każdym moście ustawiono na podporach pływających i w ten sposób uratowano sytuację (promocja 3 w 1).

Pale służące za podpory mostowe wymagają wyrąbywania przywierającego do nich lodu, gdyż w przeciwnym razie podnoszenie się w rzece lodu podczas przyboru wody może doprowadzać do wyciągania pali. Aby uchronić pale przed ścinaniem podczas przejścia kry lodowej, wprowadza się izbice dostatecznie szerokie i postawione dostatecznie blisko od jarzm mostowych; izbice mają wówczas za zadanie nie tylko łamanie większych płyt lodowych, lecz i kierowanie kry ku środkom przęseł.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami