Blog
Wynik badania wskaźnika zagęszczenia
W artykule znajdziesz:
W szczególności badanie za pomocą kuli Kelly’ego jest prostsze w wykonaniu i szybsze oraz - co jest bardziej ważne - może być zastosowane do betonu w taczce lub już ułożonego w formie. W celu uniknięcia zakłóceń wywołanych przez krawędzie ograniczające głębokość badanego betonu nie powinna być mniejsza niż 200 mm. Na początku należy stwierdzić, że nie można dokonać rzeczywistego porównania, ponieważ każde z badań mierzy zachowanie betonu w innych warunkach. Szczególne zastosowanie każdego z badań było już omówione poprzednio (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wynik badania wskaźnika zagęszczenia jest blisko związany z odwrotnością urabialności, a wyniki badania zmiany kształtu i badania metodą Ve-Be są prostymi funkcjami urabialności. W badaniu metodą Ve-Be mierzy się właściwości betonu poddanego wibrowaniu w porównaniu do warunków swobodnego spadku w badaniu wskaźnika zagęszczenia i do zastosowania wstrząsów w badaniu zmiany kształtu. Wszystkie te trzy badania są zadowalające, jeśli chodzi o laboratorium, lecz na budowie najbardziej odpowiednie jest urządzenie do pomiaru wskaźnika zagęszczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pewną wskazówkę co do zależności między wskaźnikiem zagęszczenia i czasem Ve-Be podaje wykres, lecz ma on zastosowanie jedynie do zbadanych mieszanek i nie wolno tej zależności traktować jako ogólnej, ponieważ wpływają na nią takie czynniki, jak kształt i tekstura kruszywa, napowietrzenie betonu lub proporcje składników mieszanki. Dla pewnych szczególnych mieszanek uzyskano również zależność między wskaźnikiem zagęszczenia i opadem, lecz taka zależność jest także funkcją właściwości mieszanki (uprawnienia budowlane). Ogólną wskazówkę co do charakteru zależności między wskaźnikiem zagęszczenia, czasem Ve-Be i opadem. Na dwie z tych zależności duży wpływ ma zawartość cementu w mieszance. Brak tego wpływu w przypadku zależności między opadem i czasem Ve-Be jest pozorny, ponieważ opad jest niewrażliwy na jednym końcu skali (niska urabialność), a czas Ve-Be na drugim; stąd na wykresie widoczne są dwie linie asymptotyczne z niewielką częścią łączącą (program egzamin ustny).
Badania urabialności
Badanie rozpływu jest cenną pomocą w ocenie spoistości mieszanki w warunkach laboratoryjnych. Badania opadu i zagłębienia kuli są badaniami czysto porównawczymi i w tym zakresie są bardzo użyteczne, z tym zastrzeżeniem, że badanie za pomocą stożka opadowego daje wyniki niezbyt wiarygodne dla chudych mieszanek, dla których dobra kontrola ma często poważne znaczenie (opinie o programie).
Nie opracowano jeszcze idealnego badania urabialności. Z tego względu należy podkreślić wartość wizualnej oceny urabialności i szacowania jej przez uklepanie kielnią w celun sprawdzenia łatwości wykańczania. Oczywiście konieczne jest doświadczenie, lecz raz zdobyte pozwala na ocenę „na oko”, która, szczególnie dla celów sprawdzenia jednorodności, jest i szybka, i odpowiedzialna. Świeżo zarobiony beton z upływem czasu staje się sztywniejszy. Nie należy tego tłumaczyć wiązaniem cementu (segregator aktów prawnych). Powodem tego jest po prostu fakt, że część wody z mieszanki jest absorbowana przez kruszywo, część ulega wyparowaniu, szczególnie jeśli beton jest poddany bezpośredniemu działaniu słońca lub wiatru, a część zostaje związana przez pierwsze reakcje chemiczne.
W ciągu 1 godz. od zakończenia mieszania wskaźnik zagęszczenia zmniejsza się prawie o 0,1; dokładna wartość zmniejszenia się urabialności mieszanki zależy od zawartości cementu w stosunku do kruszywa (bogatości mieszanki), rodzaju cementu, temperatury betonu i początkowej urabialności (promocja 3 w 1). Przykładowy wykres zależności opad-czas uzyskanej przez Evansa. Z uwagi na tę oczywistą zmianę konsystencji, jak również z uwagi na fakt, że interesująca jest rzeczywista urabialność w momencie układania betonu, tzn. po upływie pewnego czasu od zakończenia mieszania, zaleca się rozpocząć odpowiednie badanie z pewnym opóźnieniem, np. 15 min od zakończenia mieszania.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32