Blog

07.07.2021

Wyniki analiz ekonomicznych

W artykule znajdziesz:

Wyniki analiz ekonomicznych

Wyniki analiz ekonomicznych

Wyniki analiz ekonomicznych uzyskane na podstawie doświadczeń przeprowadzonych na Ochocie wykazały również mimo nie sprzyjających warunków, że:
- dachówka cementowo-gliniana jest o 19% tańsza od dachówki ceramicznej,
- podłoże cementowo-gliniane z sieczką pod klepkę jest o 39% tańsze od podłoża skałodrzewnego grubości 3,0 do 3,5 mm.
Podane wyniki wskazują niewątpliwie, że przy stosowaniu tworzyw cementowo-glinianych uzyskuje się korzyści ekonomiczne poza oszczędnością cementu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tym niemniej ustalenie kosztów przy stosowaniu tworzyw cementowo-glinianych wymaga jeszcze szczegółowych badań opartych o dokładne dane chronometrażowe i masową ich produkcję.
Kalkulację kosztów produkcji można przeprowadzać wg schematów podanych w Instrukcji stosowania w budownictwie tworzyw cementowo-glinianych.
Wyniki przeprowadzonych kalkulacji w sposób analogiczny jak w przykładach. Dla porównania w rubryce 6 podano koszt zapraw i materiałów tradycyjnych stosowanych powszechnie na budowie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Powyższe zestawienie kosztów tworzyw cementowo-glinianych wskazuje, że przy zastosowaniu tworzyw cementowo-glinianych uzyskuje się przeważnie oszczędności finansowe.
W celu zorientowania czytelnika w sprawie obniżenia kosztów’ typowego budynku mieszkalnego 3-piętrowego ZOR typ 53 T - D/17 p (murowany, ogrzewanie piecowe) przy zastosowaniu tworzyw cementowo-glinianych podaje się kalkulację porównawczą, biorąc, za podstawę kosztorys tego budynku wykonany przy uwzględnieniu materiałów tradycyjnych (uprawnienia budowlane).

Procentowy zysk od całkowitej sumy kosztorysowej łącznie z robotami elewacyjnymi wynosi ok. 3,5% przy założeniu, że glina dla przygotowania tworzywa cementowo-glinianego brana jest do wykopów pod fundamenty.
Po przeprowadzeniu analogicznej kalkulacji kosztów dla domku mieszkalnego jednopiętrowego o kubaturze 501 m3 (ZOR typ 50 J - 9 K/S), murowanego, krytego dachówką karpiówką o ogrzewaniu piecowym, otrzymano, że procentowy zysk od całkowitej sumy kosztorysowej wynosi 5,5%.
Tworzywo, cementowo-gliniane, tak jak każda zaprawa o spoiwie cementowym, wymaga zużycia go w odpowiednim czasie od chwili zarobienia, przy czym okres ten jest dłuższy niż przy zaprawach cementowych, ponieważ dodatek gliny opóźnia zarówno początek, jak i koniec wiązania cementu (program egzamin ustny).

Formy i narzędzia

Zaprawa cementowo- gliniana użyta do wyrobu prefabrykatów powinna być wyrobiona w czasie zasadniczo nie dłuższym niż 2,5-y 3,0 godzin od chwili zmieszania cementu z zawiesiną gliny. Dlatego też przy wyrobach tynkarskich, murarskich i przy produkcji elementów prefabrykowanych należy pracę lak zorganizować, aby przygotowana ręcznie lub w betoniarce zaprawa była bezwzględnie zużyta w podanych wyżej okresach czasu.
Formy i narzędzia używane do produkcji wyrobów cementowo- glinianych powinny być po skończonej pracy starannie wyczyszczone i naoliwione, w przeciwnym bowiem razie trudno będzie na drugi dzień oderwać stwardniałą zaprawę.

Produkcja wyrobów cementawo-glinianych i murowanie na zaprawie cementowo-glinianej w czasie deszczu
W czasie deszczu, zwłaszcza ulewnego, należy zaprzestać formowania elementów z tworzywa cementowo-glinianego na otwartym powietrzu i przenieść się z produkcją do hali lub pod dach (opinie o programie). Wyroby świeżo uformowane, licząc mniej niż 10-12 godzin od chwili ich uformowania, należy zabezpieczyć na placu przez przykrycie ich matami, brezentem lub deskami.
Przy wznoszeniu muru z cegieł o małej nasiąkliwości w czasie deszczu na zaprawie cementowo-glinianej należy dawać bardzo cienkie spoiny o grubości najwyżej do 8-10 mm, gdyż inaczej może nastąpić wyciśnięcie zaprawy nie związanej z cegłą (segregator aktów prawnych).

Przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnych z tworzywa cementowo-glinianego w okresie letnim następuje szybkie twardnienie i wysychanie zaprawy, które powoduje powstawanie licznych drobnych rys na powierzchni tynku wodoszczelnego, a tym samym zmniejszenie jego wartości izolacyjnych. Dla uniknięcia tego należy tynk izolacyjny utrzymywać możliwie najdłużej w stanie nawilgocenia przez polewanie go wodą.

Po upływie 24 godzin od chwili wykonania izolacji należy mur piwniczny lub fundamenty zasypać ziemią, a zbiornik z cementowo-glinianą izolacją wewnętrzną - napełnić wodą. Uniknie się w ten sposób pęknięć i rys włoskowatych, a dzięki dobrej jakości izolacji uzyska się pełną gwarancję jej wodoszczelności (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami