Blog

Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 2
17.11.2020

Wyniki badań doświadczalnych

W artykule znajdziesz:

Wyniki badań doświadczalnych

Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 3
Wyniki badań doświadczalnych

Wyniki badań doświadczalnych i zalecenia praktyczne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Badania doświadczalne tarcia można podzielić na szereg grup kierując się różnorodnymi kryteriami:
- badania na pojedynczych drutach,
- badania na kablach poszczególnych systemów,
- badania strat całkowitych przez pomiar sił i wydłużeń na końcach
kabla,
- badanie rozkładu sil wzdłuż kabla przez pomiar odkształceń w poszczególnych punktach trasy,
- badanie w warunkach laboratoryjnych,
- badania na budowie na wykonywanych obiektach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dalszą klasyfikację można by jeszcze przeprowadzić według typów kabli, metody badań (rodzaj przyrządów pomiarowych) itd.
Badania tarcia były prowadzone i powtarzane niemal we wszystkich krajach stosujących beton sprężony; ograniczymy się tu do przedstawienia niektórych tylko wyników i zaleceń.
Na podstawie doświadczeń określono zasadnicze współczynniki tarcia (będące wartościami przeciętnymi z licznych badań), odnoszące się do drutów ze stali twardej:
- współczynnik tarcia stali po stali: / = 0,35,
- współczynnik tarcia stali po betonie: / = 0,55 (uprawnienia budowlane).
R. Kowalczyk przeprowadził badania tarcia poszczególnych drutów na urządzeniu w postaci wózka. Wózek toczył się tu po gładkim, ściśle spoziomowanym stoliku, pod wpływem obciążenia P, wzdłuż lekko naciągniętego drutu 1, który znajdował się nad wózkiem na podkładce 2, wykonanej z materiału, odpowiadającego osłonie kabla. Drut dociskany był do podkładki za pomocą obciążenia N (program egzamin ustny).

Współczynnik tarcia

Współczynnik tarcia w spoczynku badano przez ustalenie obciążenia P wywołującego ruch wózka; początek ruchu mierzono odpowiednio zamocowanym czujnikiem. Wyniki badań prowadzonych w większych seriach na drucie 0 5 gat. I (Rr = = 165 kG/mm2) produkcji polskiej. W badaniach tego rodzaju stosowano również bezpośrednio pożądany nacisk boczny pm (sztywność drutu może tu jednak łatwo spowodować nierównomierny rozkład nacisku bocznego) (opinie o programie). Badania były prowadzone przy różnych naciskach bocznych, od ok. 3 do 18 kG/cm, nie udało się jednak stwierdzić wyraźnego wpływu tego docisku na współczynniki tarcia. Rozrzuty były największe, jak należało oczekiwać, dla betonu; w tym też przypadku najkorzystniejszy wpływ wywiera zastosowanie grafitu.

Wartości odpowiadają tarciu w spoczynku (statycznemu), z wyjątkiem ostatniego wiersza, odnoszącego się do tarcia w ruchu (dynamicznego). Tarcie w ruchu zostało zbadane przy użyciu urządzenia odmiennej konstrukcji (do badania lin), pozwalającego na określenie siły utrzymującej podkładki (dociskane do drutu za pomocą odpowiedniego mechanizmu dźwigniowego) w ruchu o stałej szybkości (segregator aktów prawnych). Badania na kablach. Prócz celowo zakładanych łuków trasy wpływ na straty od tarcia wywierają również jej przypadkowe sfalowania.

Toteż możemy tu wyodrębnić badania doświadczalne, w których łuki zostały bardzo starannie wyprofilowane, a więc wpływ sfalowań praktycznie nie występuje oraz badania odpowiadające warunkom budowy, względnie prowadzone wprost na budowie. W pierwszym przypadku wyznaczamy bezpośrednio współczynnik tarcia f ze wzoru Eulera, tzn. przy przyjęciu ). = 0. W drugim przypadku, aby wyznaczyć oddzielnie należy przeprowadzić pomiary co najmniej na dwóch trasach łukowych o różnej krzywiźnie, przy czym jedną z nich jest z reguły trasa prostoliniowa, drugą łukowa (luk kołowy). W praktyce nie zawsze mamy do dyspozycji trasy o różnej krzywiźnie i niekiedy współczynnik tarcia oblicza się ze wzoru Eulera.

W takim przypadku / wykazuje zależność od długości trasy i traci charakter parametru fizykalnego (gdyż nie znamy efektywnego kąta opasania, na który składają się również sfalowania). Zgodnie z F. Leonhardtem oznaczamy go w dalszym ciągu odrębnym symbolem dla odróżnienia od rzeczywistego współczynnika tarcia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 8 Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 9 Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 10
Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 11
Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 12 Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 13 Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 14
Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wykonywanie wykopów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami