Blog

Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 2
15.07.2022

Wyniki doświadczenia

W artykule znajdziesz:

Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 3
Wyniki doświadczenia

W naszym przykładzie implikacja ,,q’ ->//" brzmi: „jeśli liczba całkowita nie jest podzielna przez 5, to ostatnią jej cyfrą nie może być 5”. Sporo dowodzeń naukowych oparto błędnie na pomieszaniu dwu implikacji. Dowodzenia te mają postać: „jeśli moja teoria jest słuszna, to wyniki doświadczenia będą takie to a takie, a ponieważ wyniki doświadczenia są właśnie takie to a takie, więc moja teoria jest słuszna"(program uprawnienia budowlane na komputer).

Użytecznym narzędziem logiki jest tablica wartości logicznych. Przypuśćmy, że rozpatrujemy zdanie złożone ze zdań p, q i r oraz ich różnych kombinacji logicznych. Dla tych trzech zdań składowych mamy 8 możliwych zestawień prawdy i fałszu. Dla każdego z tych zestawień można stwierdzić, czy cale zdanie złożone jest prawdziwe, czy też fałszywe. Rozważmy na przykład dwa proste przypadki przedstawione w tabl. 10.2: „p i ty" oraz „p lub q (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Tablica wartości logicznych wskazuje, że tzw. koniunkcja „p i q" jest prawdziwa tylko wówczas, gdy prawdziwe są jednocześnie oba zdania składowe p oraz q, natomiast tzw. alternatywa „p lub q jest fałszywa tylko wówczas, gdy fałszywe są jednocześnie oba zdania składowe p i q(1)- (uprawnienia budowlane).

Nie warto stosować logiki matematycznej do rozwiązywania prostych problemów, gdyż postępowanie takie jest powolniejsze i bardziej skomplikowane niż zwykłe rozumowanie słowne. Można natomiast zmniejszyć uciążliwość rozwiązywania zagadnień złożonych, dzięki zrutynizowanemu, podobnie jak w algebrze, postępowaniu w myśl zasad logiki formalnej. Ponadto, przy starannym sprawdzaniu na podstawie metod logicznych, wyniki otrzymane tą drogą cechuje większa pewność. Rozważmy następujące (uproszczone) zagadnienie z dziedziny chemii analitycznej: nieznany roztwór może zawierać jony żelaza (Fe), kobaltu (Co) lub niklu (Ni), ale nie miedzi (Cu). Dostępne są następujące odczynniki: nitrozonaftol (n), dwumetylo- glioksyn (d), dwutiooksamid (r) i tiocyjanian potasowy (/-) (program egzamin ustny).

Zachodzenie reakcji

Zbadanie przytoczonych uprzednio zdań daje odpowiedzi zgrupowane. Symbol P w kolumnie danego odczynnika (np. n) oznacza zachodzenie reakcji, a symbol F - jej brak. Po każdej kombinacji wyników reakcji podano skład roztworu zgodny z tymi wynikami. I tak, FeCo, FeNi oznacza, że muszą być obecne żelazo i kobalt lub żelazo i nikiel. FeCo obejmuje FeCoNi oraz FeCONi’ (‘ oznacza negację). Niektóre z kombinacji oznaczono jako „niemożliwe", tzn. że są one niezgodne z regułami uprzednio przytoczonymi (opinie o programie).

Mniej pracochłonnym pytaniem byłoby: „Czy nikiel jest obecny?" O obecności niklu świadczą tylko odpowiedzi FPPF i FPPP, natomiast jego nieobecności dowodzą kombinacje PFFP, FFFP, PFPF, PFFF i FFFF. Inne zestawienia reakcji nie pozwalają na wyciągnięcie wniosku, a więc nie we wszystkich przypadkach można odpowiedzieć na postawione pytanie (segregator aktów prawnych).

W rzeczywistych zagadnieniach tylko po starannym rozważeniu faktów można zdobyć się na takie wypowiedzi jak Co n. Nie tylko kobalt bowiem daje z nitrozonaftolem zabarwienie brunatne; czynią to również uran, miedź, pallad oraz żelazo. Z tego względu zdanie odwrócone, n -> Co, nie jest prawdziwe, chyba że zmienimy odpowiednio warunki sprawdzania. Wobec tego niesłuszne jest również twierdzenie Co <-> n.

W praktyce ważne jest podanie wszystkich prawdziwych informacji związanych z danymi odczynnikami. W przytoczonym powyżej przykładzie, jeśli  obecny jest tylko nikiel, to dwutiooksamid daje zabarwianie niebieskie lub niebieskofioletowe; natomiast zabarwienie żółtobrunatne świadczy o obecności samego kobaltu. Jednak zarówno kobalt, jak i nikiel kryją wzajemnie swoją obecność (promocja 3 w 1). Wprowadzanie dodatkowych informacji wyeliminuje niektóre z wieloznaczności, ale nie wszystkie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 8 Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 9 Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 10
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 11
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 12 Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 13 Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 14
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dobetonowanie na miejscu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami