Blog

04.02.2020

Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane

Pierwszy ciąg produkcyjny uprawnienia budowlane

Pierwszy ciąg produkcyjny o 2 stanowiskach roboczych ma następujące wyposażenie mechaniczne:
- samojezdny zasypnik betonu z podajnikiem potrząsalnym (program uprawnienia budowlane na komputer),
- przeciągarkę rdzeni,
- wyciągarkę czterolinową do podnoszenia i opuszczania płyty dociskowej,
- zespół stojaków wibracyjnych mechanicznie zsynchronizowanych z uchwytami pneumatycznymi do mocowania form, zainstalowany na stanowisku wibrowania,
- urządzenie do podnoszenia form (z uformowanymi płytami) z zespołem rolek unoszących formy przy wprowadzaniu ich do pionowego tunelu obróbki termicznej o ciągłym działaniu.

Rytm produkcji na każdym z dwóch stanowisk roboczych trwa 21 minut (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zasypnik przejezdny górny jest wyposażony w urządzenia do rozgarniania betonu i do wygładzania powierzchni. Cykl obróbki termicznej w tunelu wynosi 7,7 godzin. Transport na ciągach produkcyjnych odbywa się za pomocą przenośników rolkowych. Po obróbce termicznej i zdjęciu płyt podkłady przekazywane są przesuwnicą na ciąg powrotny form składający się z 4 stanowisk, na których zainstalowany jest zespół urządzeń mechanicznych do czyszczenia i smarowania podkładów. Uformowane płyty są przenoszone suwnicą na ciąg wykończeniowy. Na tym ciągu zainstalowane są urządzenia do mycia dolnej powierzchni płyt i do jej szpachlowania (uprawnienia budowlane). Urządzenia te pracują w sposób zautomatyzowany. Gotowe płyty są składowane w hali przez okies ok. 4 godzin na wózkach wyposażonych w specjalne wsporniki. Główne procesy formowania, transportu i obróbki termicznej są zautomatyzowane i zdalnie sterowane.

Oddział produkuje rocznie 42 000 m3 płyt stropowych. W oddziale pracuje 14 robotników na zmianę. Wydajność roczna na jednostkę powierzchni wynosi 24,3 mVm2, a wydajność roczna na pracownika produkcyjnego - 1000 m3 przy jednostkowym wyposażeniu technologicznym - 11 kG/m3 (program egzamin ustny).

Oddziały produkcji

Oddziały produkcji płyt ścian wewnętrznych i ścian szczytowych. Oddziały produkcji ścian wewnętrznych i ścian zewnętrznych szczytowych mieszczą się w hali przyległej do hali produkcji płyt stropowych. Elementy ścian wewnętrznych są wytwarzane w pionowych formach bateryjnych o pracy ciągłej, mających wymiary 6,8 X 2,8 m. Forma
składająca się z kaset grzejnych i płyt wibracyjnych, ułożonych na przemian zaopatrzona jest w mechanizm do rozsuwania formy w dowolnym miejscu. Formowanie elementów jest przeprowadzane w dwóch zestawach po obydwu stronach płyty wibracyjnej, w rytmie 46 minut. Obróbka termiczna polega na nagrzewie pośrednim parą doprowadzaną do kaset grzejnych w ciągu 9,4 godzin (opinie o programie).

Elementy po obróbce termicznej przechodzą na ciąg wykończeniowy wyposażony w zespół urządzeń do obustronnego nakładania na element masy wygładzającej i podkładowej (pod malowanie). Na tych samych urządzeniach przeprowadza się czynności wykończeniowe również i elementów ścian szczytowych. Przy rytmie produkcyjnym 46 minut oddział produkcji płyt wewnętrznych wytwarza rocznie 21 500 m tych elementów zatrudniając 11 robotników na 1 zmianę. Wydajność jednostkowa oddziału wynosi 24,9 m3/m2 powierzchni produkcyjnej, wydajność na pracownika - 652 m3 na rok, a jednostkowe wyposażenie technologiczne - 9,3 kG/m3 (segregator aktów prawnych).
Elementy wielowarstwowe ścian szczytowych produkowane w tej samej hali wytwarzane są w formach poziomych uchylnych, na podkładach o wymiarach 6,2 X 3,6 m, rozmieszczonych w dwóch rzędach. Głównymi urządzeniami mechanicznymi oddziału są zasypnik samojezdny i urządzenie wibracyjne. Formowanie elementu odbywa się w położeniu poziomym w rytmie 126 minut, po czym element zostaje poddany obróbce termicznej w ciągu 10 godzin w parze doprowadzonej do podkładu i nakrywy, które pełnią rolę komór grzejnych. Rozformowanie elementu przeprowadza się przez odchylenie formy do położenia pionowego.

Po obróbce termicznej następuje nakładanie na powierzchnię wewnętrzną płyty warstewki wygładzająco-wykończeniowej, co przeprowadza się na zespole urządzeń wykończeniowych obsługujących również oddział ścian wewnętrznych. Fakturę zewnętrzną płyt wykonuje się w formie uchylnej jako pierwszą warstwę formowanej płyty. Na ciągu wykończeniowym osadzone są w płytach również otwory okienne, podobnie jak i otwory okienne i drzwiowe płyt ścian wewnętrznych.
W oddziale produkcji ścian szczytowych wytwarzane są także elementy ścian piwnic i ścianki kolankowe (promocja 3 w 1).

Oddział zajmujący połowę powierzchni hali produkuje ok. 8700 m3 elementów rocznie. Wszystkie prace są wykonywane przez 6 robotników na zmianę. Wydajność roczna na pracownika produkcyjnego wynosi 484 m3, wydajność na jednostkę powierzchni - 10,1 m3/m2, wyposażenie technologiczne - 25 kG/m3.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami