Blog
Wypalony magnezyt
W artykule znajdziesz:
Wypalony magnezyt
Polska posiada złoża magnezytowe występujące na Dolnym Śląsku w okolicy Sobótki oraz Grochowa i Kojancina. Magnezyty dolnośląskie tworzą w skałach serpentynitowych sieć żył o miąższości 2-3 m; mają one budowę zbitą, skrytokrystaliczną; zawartość tlenku magnezowego dochodzi w nich do 45% (program uprawnienia budowlane na komputer).
Prowadząc wypalanie w temperaturze 750-850°C otrzymuje się magnezyt zwany kaustycznym, w odróżnieniu od magnezytu metalurgicznego, wypalanego w temperaturach wyższych (1400-T-M500cC).
Warunki wypalania, głównie zaś temperatura i czas, mają wielki wpływ na własności uzyskanego produktu.
Magnezyt słabo palony, jako bardziej aktywny, wiąże szybko i przy wiązaniu wydziela znaczne ilości ciepła; wykazuje on wysokie straty żarowe i duży skurcz (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wpływ stopnia wypalania na własności magnezytu kaustycznego.
Wypalanie magnezytu prowadzi się w piecach szybowych lub komorowych. Bardziej równomierne wypalanie uzyskuje się w piecach Herreschofa o 6 do 12 piętrach opalanych gazem. Produkt jednorodny otrzymuje się w piecach obrotowych.
Wypalony magnezyt sortuje się według ciężaru i twardości kawałków a następnie miele. Stosuje się różne typy młynów; do najczęściej używanych należą młyny kulowe.
Najbardziej ekonomiczne, jeżeli chodzi o zużycie energii elektrycznej są młyny kulowe z separatorami. Stopień rozdrobnienia magnezytu kaustycznego jest, podobnie jak i dla innych spoiw, cechą bardzo ważną, mającą zasadniczy wpływ na własności fizyczne i mechaniczne (uprawnienia budowlane).
Produkt pakuje się w worki papierowe po 50 kg ciężaru netto. Magnezyt kaustyczny jest białym proszkiem z odcieniem różowym, żółtym lub szarym.
Własności magnezytu kaustycznego powinny odpowiadać wymaganiom normy PN-54/B-14241. Surowce do wyrobu skałodrzewu.
Dolomit naturalny wykazuje znaczne odchylenia od składu teoretycznego na skutek zawartości różnych domieszek.
W przeciwieństwie do magnezytu dolomit jest bardzo szeroko rozpowszechniony w przyrodzie. Polska posiada liczne i bogate złoża tego surowca. Największe znaczenie posiadają złoża okręgów Gór Świętokrzyskich i śląsko-krakowskiego (program egzamin ustny).
Dolomity
Dolomity z tych okręgów mają budowę zbitą lub drobnokrystaliczną, odznaczają się dużą zawartością tlenku magnezowego (18-21%).
Reakcja jest nieodwracalna, podczas gdy reakcja, przedstawiająca normalną dysocjację termiczną kalcytu, jest odwracalna. Obecność tlenku magnezowego nie wpływa na przebieg drugiej reakcji. Między przytoczonymi reakcjami brak jest wyraźnej granicy i stąd całkowitemu rozłożeniu węglanu magnezowego towarzyszy zawsze częściowy rozpad węglanu wapniowego z wytworzeniem tlenku (opinie o programie).
Ze względu na szkodliwy wpływ tlenku wapniowego na własności tworzyw magnezjowych, wypalanie należy prowadzić w warunkach zapewniających jak najmniejszy rozkład CaC03.
Dlatego też do produkcji dolomitu kaustycznego dobiera się surowiec o budowie zbitej, który przechodzi w produkt połowicznie palony w temperaturze niższej niż dolomit o budowie krystalicznej, a wypalanie prowadzi się przestrzegając ściśle określonych dla danego surowca granic temperatur. Korzystnie przebiega wypalanie w atmosferze dwutlenku węgla. Rozpad dolomitu zachodzi wówczas dwustopniowo, ustając z chwilą całkowitego rozłożenia węglanu magnezowego. Dopiero dalszy wzrost temperatury lub obniżenie ciśnienia cząsteczkowego C02 powoduje rozkład drugiego składnika dolomitu węglanu wapniowego (segregator aktów prawnych).
Produkcja dolomitu kaustycznego obejmuje następujące czynności:
- rozdrobnienie surowca,
- wypalanie,
- sortowanie,
- mielenie,
- przesiewanie i pakowanie (promocja 3 w 1).
Dolomit kaustyczny wypala się w piecach komorowych, szybowych i obrotowych. Po wyjęciu z pieca materiał sortuje się według barwy i ciężaru, a następnie miele. Najczęściej stosowane są młyny kulowe z separatorami. Produkt pakuje się w worki papierowe o pojemności netto 50 kg towaru.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32