Blog

15.05.2023

Wyposażenie chlorowni

W artykule znajdziesz:

Wyposażenie chlorowni

W małych chlorowniach wystarczające jest ustawienie urządzeń dawkujących na maksymalny przepływ ścieków. Przy mniejszych przepływach ścieków należy liczyć się z nadmiernym zużyciem chloru i niebezpieczeństwem zachwiania równowagi biologicznej odbiornika. Do przygotowania roztworu chloru mogą być stosowane odpowiednie naczynia o pojemności 2-3-dobowego zużycia wody chlorowej, wyposażone w zawory do regulacji wymaganej dawki chloru (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadku stosowania podchlorynu sodu przygotowanie wody chlorowej może odbywać się w zbiornikach roboczych, do których bezpośrednio dostarczany jest produkt techniczny. Do przygotowania roztworu wapna chlorowanego stosowane są urządzenia składające się z dwóch kadzi (pracujących na zmianę), w których przygotowywany jest roztwór 2,5%, oraz naczynia dla 1% sklarowanej wody chlorowej. Urządzenia do odkażania wapnem chlorowanym stosuje się zwykle jako rezerwowe w większych oczyszczalniach, w których przewidziano dezynfekcję ścieków chlorem gazowym z chloratorów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Urządzenia stanowiące wyposażenie chlorowni powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie chloru, jak: wini- dur, drewno, kamionka lub szkło. Z uwagi na szkodliwe działanie chloru, w pomieszczeniu chlorowni należy przewidzieć wentylację grawitacyjną i mechaniczną (nawiewno-wywiewną) zapewniającą 20H-30-krotną wymianę powietrza na godzinę. Okna powinny być otwierane na zewnątrz i rozmieszczone tak, by promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na pojemniki z chlorem(uprawnienia budowlane).

Otwory nawiewne należy przewidzieć w górnej części pomieszczeń, a wywiewne 20-30 cm ponad posadzką. Wyłączniki wentylatorów należy umieszczać obok głównego wyłącznika oświetlenia chlorow- ni. Ze względów bezpieczeństwa chlorownia powinna być wyposażona w maski przeciwgazowe z pochłaniaczem chloru oraz środki pierwszej pomocy (umieszczone w przedsionku lub w pobliżu na zewnątrz)(program egzamin ustny).

Zbiornik kontaktowy

Magazyn chloru, w którym składowane są dostawy butli lub pojemników, należy projektować na co najmniej 14-dniowy zapas chloru (przy mniejszym zużyciu dostawy mogą być rzadziej). Zasady lokalizacji i warunki magazynowania należy przyjmować tak jak dla magazynów chloru w przypadku dezynfekcji wody. Typowy magazyn chloru do magazynowania 25 butli po 25 kg chloru. Do wstępnego mieszania dawkowanego chloru ze ściekami stosowane są mieszacze hydrauliczne. Typowy mieszacz używany przy przepływach ścieków poniżej 10 1/s (opinie o programie).

Dalsze wymieszanie i wymagany czas kontaktu chloru ze ściekami uzyskuje się w komorach kontaktowych. Typowe komory kontaktowe dla ścieków zakaźnych i gruźliczych projektowane są w 8 wielkościach o przepływie miarodajnym od 0,8 do 14,8 m3/h. Typowy mieszacz i zbiornik kontaktowy wykonany jako konstrukcja zespolona w większych oczyszczalniach ścieków składa się z następujących elementów:

  • studzienki rozdzielczej z dwoma zasuwami, które umożliwiają przepływ ścieków przez mieszacz i zbiornik lub skierowanie ich do obiegu poza tymi urządzeniami,
  • mieszacza hydraulicznego o dł. 2,5 m z przegrodami labiryntowymi, do którego dawkowana jest woda chlorowa,
  • komory kontaktowej o wymiarach 2,5 x 6,0 m z czterema betonowymi przegrodami i korytami: dopływowym i odpływowym,
  • komory napowietrzającej o wymiarach 0,8 x 3,7 m mającej cztery stopnie o wysokości 0,3 m do wstępnego napowietrzania ścieków chlorowanych (segregator aktów prawnych).

Pojemność czynna takiego urządzenia wynosi 17 m3 i zapewnia 0,5-godzinny czas kontaktu wody chlorowej z przepływem 9,25 1/s ścieków, co odpowiada ilości ścieków od 5000 mieszkańców przy zużyciu wody 120 1/M d. Dla komór kontaktowych obudowanych należy zapewnić wentylację grawitacyjną lub mechaniczną nawiewno-wywiewną. W niektórych rozwiązaniach, np. oczyszczalni mechaniczno-biologicznych bez recyrkulacji ścieków po wtórnym osadzaniu, rolę komory kontaktowej może spełniać osadnik wtórny (zbyt duże dawki chloru w ściekach recyrkulacyjnych działałyby bakteriobójczo na błonę biologiczną) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami