Blog

04.05.2023

Wyroby fajansowe

W artykule znajdziesz:

Wyroby fajansowe

Na każdym wyrobie powinny być wykonane trwałe znaki:

Wyroby fajansowe poddawane są takim samym badaniom jak wyroby półporcelanowe. Badania grupy 1 przeprowadza się przy każdym odbiorze wyrobów, badania grupy 2 na żądanie odbiorcy. Badania prowadzi się w laboratorium wytwórcy lub w razie konieczności w instytutach naukowo-badawczych. Warunki techniczne wykonania syfonów żeliwnych podaje norma PN-57/H-75209, a żeliwnych wpustów ściekowych PN-56/H- -74080.

Syfony i wpusty poddaje się następującym badaniom:

oględzinom zewnętrznym przed i po pokryciu powłokami ochronnymi,

Na każdym wyrobie powinny być trwałe znaki wykonane wg odpowiednich norm przedmiotowych. Wymagania i badania techniczne żeliwnych włazów kanałowych podane są w PN-64/H-74051.

Badania powinny obejmować:

  • oględziny zewnętrzne przed i po smołowaniu,
  • sprawdzenie wymiarów,
  • sprawdzenie powłoki ochronnej,
  • sprawdzenie ciężaru,
  • sprawdzenie wytrzymałości (uprawnienia budowlane).

Do każdej partii wyrobów wymienionych wyżej powinno być dołączone zaświadczenie (atest) wytwórcy, stwierdzające zgodność wyrobu z wymaganiami odpowiednich norm przedmiotowych. Wymagania i badania techniczne przy odbiorze wewnętrznych przewodów kanalizacyjnych podano w PN-59/B-10700 (przewody wewnętrzne) i w PN-65/B-10722 (przewody wewnętrzne z twardego polichlorku winylu)(program egzamin ustny).

Odbiór techniczny przewodów

Odbiór techniczny przewodów dzieli się na odbiór częściowy i końcowy. Odbiór techniczny częściowy jest to odbiór odcinków przewodów, które podlegają zakryciu przed całkowitym zakończeniem montażu sieci. Odbiór techniczny końcowy jest to odbiór sieci po zakończeniu jej montażu (opinie o programie).

Dla przeprowadzenia odbioru częściowego powinny być przedstawione następujące dokumenty:

  • projekt podstawowy (techniczny) wykonanych przewodów z naniesionymi na nim zmianami i ewentualnymi uzupełnieniami dokonanymi w trakcie wykonywania robót,
  • dziennik budowy,
  • protokół przeprowadzonych prób szczelności przewodów podlegających zakryciu,
  • zaświadczenia (atesty) z przeprowadzonych prób dostarczanych elementów przewodów (rur i kształtek).

Dla przeprowadzenia odbioru końcowego powinny być przedstawione dokumenty takie jak dla odbioru częściowego oraz dodatkowo:

  • protokoły odbiorów częściowych na roboty zanikające (jeżeli takie były),
  • protokół wykonanych prób szczelności przewodów.

Użyte materiały do budowy wewnętrznej sieci kanalizacyjnej powinny być zgodne z odpowiednimi normami przedmiotowymi lub w ich braku z warunkami technicznymi wytwórni lub innymi umownymi warunkami (segregator aktów prawnych).

Przewody kanalizacyjne nie powinny być prowadzone nad przewodami centralnego ogrzewania, ciepłej wody i gazu oraz nad przewodami elektrycznymi. Minimalna odległość przewodów żeliwnych od kabli elektrycznych przy układaniu równoległym powinna wynosić 50 cm, a w miejscach skrzyżowania 5 cm.

Przewody kanalizacyjne z twardego polichlorku winylu powinny być prowadzone w odległości nie mniejszej niż 10 cm (licząc od powierzchni rury) od przewodów centralnego ogrzewania i ciepłej wody, które mogłyby spowodować podwyższenie temperatury przewodu z PCW powyżej 50°C. Przewodów z PCW nie należy prowadzić w pomieszczeniach lub kanałach, w których temperatura spada poniżej 0°C lub przekracza + 50°C. Przewody kanalizacyjne mogą być prowadzone na powierzchni przegród budowlanych lub w bruzdach (promocja 3 w 1).

Wymiary bruzdy powinny być tak dobrane, aby dookoła rury pozostawiona była izolacja powietrzna grubości co najmniej 1 cm. Bruzdy mogą być zakryte dopiero po przeprowadzeniu prób szczelności. Zamurowanie przewodów na stałe w ścianach jest niedopuszczalne. Piony kanalizacyjne powinny być przymocowane do ścian za pomocą haków umiejscowionych pod kielichami rur.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami