Blog

Wyroby fajansowe
W artykule znajdziesz:

Na każdym wyrobie powinny być wykonane trwałe znaki:
- znak producenta,
- data wykonania,
- numer normy przedmiotowej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyroby fajansowe poddawane są takim samym badaniom jak wyroby półporcelanowe. Badania grupy 1 przeprowadza się przy każdym odbiorze wyrobów, badania grupy 2 na żądanie odbiorcy. Badania prowadzi się w laboratorium wytwórcy lub w razie konieczności w instytutach naukowo-badawczych. Warunki techniczne wykonania syfonów żeliwnych podaje norma PN-57/H-75209, a żeliwnych wpustów ściekowych PN-56/H- -74080.
Syfony i wpusty poddaje się następującym badaniom:
oględzinom zewnętrznym przed i po pokryciu powłokami ochronnymi,
- sprawdzeniu wymiarów,
- sprawdzeniu odporności powłok ochronnych na uderzenia mechaniczne,
- sprawdzeniu trwałości powłoki emalii na zmiany temperatury (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na każdym wyrobie powinny być trwałe znaki wykonane wg odpowiednich norm przedmiotowych. Wymagania i badania techniczne żeliwnych włazów kanałowych podane są w PN-64/H-74051.
Badania powinny obejmować:
- oględziny zewnętrzne przed i po smołowaniu,
- sprawdzenie wymiarów,
- sprawdzenie powłoki ochronnej,
- sprawdzenie ciężaru,
- sprawdzenie wytrzymałości (uprawnienia budowlane).
Do każdej partii wyrobów wymienionych wyżej powinno być dołączone zaświadczenie (atest) wytwórcy, stwierdzające zgodność wyrobu z wymaganiami odpowiednich norm przedmiotowych. Wymagania i badania techniczne przy odbiorze wewnętrznych przewodów kanalizacyjnych podano w PN-59/B-10700 (przewody wewnętrzne) i w PN-65/B-10722 (przewody wewnętrzne z twardego polichlorku winylu)(program egzamin ustny).
Odbiór techniczny przewodów
Odbiór techniczny przewodów dzieli się na odbiór częściowy i końcowy. Odbiór techniczny częściowy jest to odbiór odcinków przewodów, które podlegają zakryciu przed całkowitym zakończeniem montażu sieci. Odbiór techniczny końcowy jest to odbiór sieci po zakończeniu jej montażu (opinie o programie).
Dla przeprowadzenia odbioru częściowego powinny być przedstawione następujące dokumenty:
- projekt podstawowy (techniczny) wykonanych przewodów z naniesionymi na nim zmianami i ewentualnymi uzupełnieniami dokonanymi w trakcie wykonywania robót,
- dziennik budowy,
- protokół przeprowadzonych prób szczelności przewodów podlegających zakryciu,
- zaświadczenia (atesty) z przeprowadzonych prób dostarczanych elementów przewodów (rur i kształtek).
Dla przeprowadzenia odbioru końcowego powinny być przedstawione dokumenty takie jak dla odbioru częściowego oraz dodatkowo:
- protokoły odbiorów częściowych na roboty zanikające (jeżeli takie były),
- protokół wykonanych prób szczelności przewodów.
Użyte materiały do budowy wewnętrznej sieci kanalizacyjnej powinny być zgodne z odpowiednimi normami przedmiotowymi lub w ich braku z warunkami technicznymi wytwórni lub innymi umownymi warunkami (segregator aktów prawnych).
Przewody kanalizacyjne nie powinny być prowadzone nad przewodami centralnego ogrzewania, ciepłej wody i gazu oraz nad przewodami elektrycznymi. Minimalna odległość przewodów żeliwnych od kabli elektrycznych przy układaniu równoległym powinna wynosić 50 cm, a w miejscach skrzyżowania 5 cm.
Przewody kanalizacyjne z twardego polichlorku winylu powinny być prowadzone w odległości nie mniejszej niż 10 cm (licząc od powierzchni rury) od przewodów centralnego ogrzewania i ciepłej wody, które mogłyby spowodować podwyższenie temperatury przewodu z PCW powyżej 50°C. Przewodów z PCW nie należy prowadzić w pomieszczeniach lub kanałach, w których temperatura spada poniżej 0°C lub przekracza + 50°C. Przewody kanalizacyjne mogą być prowadzone na powierzchni przegród budowlanych lub w bruzdach (promocja 3 w 1).
Wymiary bruzdy powinny być tak dobrane, aby dookoła rury pozostawiona była izolacja powietrzna grubości co najmniej 1 cm. Bruzdy mogą być zakryte dopiero po przeprowadzeniu prób szczelności. Zamurowanie przewodów na stałe w ścianach jest niedopuszczalne. Piony kanalizacyjne powinny być przymocowane do ścian za pomocą haków umiejscowionych pod kielichami rur.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32