Blog
Wyroby gipsowe
W artykule znajdziesz:
Wyroby gipsowe
Wyroby gipsowe są wytwarzane albo z samego zaczynu gipsowego (mieszanina gipsu z wodą), albo z zaczynu gipsowego z wypełniaczami mineralnymi (drobnoziarniste kruszywa naturalne i sztuczne) lub organicznymi (trociny, sieczka, paździerze) - czyli gipsobetonu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyroby gipsowe charakteryzują się niskim ciężarem objętościowym, bardzo dobrymi własnościami ciepłochronnymi oraz gładkością powierzchni nie wymagającej wskutek tego pokrycia jej tynkiem. Do ujemnych cech należą: stosunkowo niska wytrzymałość oraz znaczna nasiąkliwość w otoczeniu stałej wilgoci. W zależności od potrzeb i przeznaczenia uzyskuje się zmianę naturalnych właściwości gipsu w określonym kierunku przez stosowanie specjalnie dobranych wypełniaczy.
Wyroby gipsowe przeznaczone do konstrukcji murowych wytwarzane są w postaci pustaków, bloków oraz płyt.
Pustaki BSP (BN-73/6743-04). Jest to typ pustaka zasypowego (do wypełnienia zasypką z betonu lekkiego) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Produkowany jest w jednym formacie - 600 x 300 x 300 mm i dwu odmianach odmianie BSP-S - element środkowy, odmianie BSP-N - element narożnikowy.
Wytrzymałość pustaka na ściskanie w stanie pełnego zawilgocenia (liczona na całą powierzchnię elementu) nie może być niższa niż 6 kG/cm2.
Ciężar pustaka w stanie powietrznosuchym nie powinien przekraczać: odmiana S - 28 kG. odmiana N - 31 kG. W zakresie cech zewnętrznych wymaga się. aby wyrób miał prawidłowy kształt i wymiary, gładkie powierzchnie i byl nie uszkodzony. Dopuszczalne odchyłki wymiarowe dla wymiaru 600 mm - ±2 mm, zaś dla wymiaru 300 mm - ± 1 mm (uprawnienia budowlane).
Pustaki BSP przeznaczone są na ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne budynków jednokondygnacyjnych oraz na ściany wypełniające w budynkach wielokondygnacyjnych w pomieszczeniach nie narażonych na zawilgocenie. Nie mogą być użyte do murów fundamentowych i ścian piwniczych (program egzamin ustny).
Na placu budowy powinny być składowane wg odmian, na podkładach izolujących je od podłoża. Wyroby układa się w pozycji wbudowania, ściśle przy sobie, warstwami poziomymi z zachowaniem przewiązania spoin. Liczba warstw w stosie - do 5.
Przy transporcie wyrobów należy układać je wg odmian, długością w kierunku jazdy w pozycji wbudowania ściśle przy sobie. Podłoga i boki środka transportowego powinny być wyłożone wyściółką.
Pustaki EF (BN-65/6743-03). Pustak EF jest podobnie jak element BSP pustakiem typu zasypowego, z tym że może być układany również bez zasypki (opinie o programie).
Transport i składowanie
Ciężar pustaka odmian EF-30 średnio 22 kG, odmian EF-38 - 25 kG. Wytrzymałość pustaka na ściskanie w stanie pełnej wilgotności - nie mniej mz 20 kG/cm2.
Wymagania w stosunku do cech zewnętrznych elementów takie jak dla pustaków systemu BSP. Ponadto wymaga się, aby przełom pustaka był jednorodny bez pęcherz) i zanieczyszczeń. Dopuszczalne odchyłki wymiarowe: dla szerokości i wysokości elementu ± 1,0 mm, dla długości - ±2 mm. Co 50 pustak powinien być ocechowany znakiem wytwórni i oznaczeniem odmiany (segregator aktów prawnych).
Pustaki EF mają zastosowanie do ścian budynków parterowych z zasypką ocieplającą lub bez. Nie wolno stosować ich w ścianach fundamentowych i piwnicznych, na przewody dymowe i spalinowe oraz na mury pomieszczeń o stałej, znacznej wilgotności. Transport i składowanie elementów EF - jak pustaków BSP.
Bloki BSW-1 (BN-73/6743-04). Bloki te produkowane są w dwu odmianach różniących się wielkością i przeznaczeniem, odpowiednio do miejsca wbudowania w murze:
BSW-I-S - element środkowy o wymiarach 400x300x190 mm,
BSW-l-N - element narożnikowy o wymiarach 400 x 250 x 190 mm.
Wytrzymałość na ściskanie elementów BSW-1 w stanie pełnego zawilgocenia (tj. w najniekorzystniejszych warunkach) - nie mniej niż 17 kG/cm2.
Ciężar bloku w stanie powietrznosuchym wynosi: odmiany S - 30 kG, odmiany N - 25 kG.
Wymagania w zakresie cech zewnętrznych elementów BSW-1 oraz dopuszczalne wielkości ich wad i uszkodzeń są takie same jak dla pustaków BSP.
Dopuszczalne odchyłki wymiarowe dla wymiaru 400 mm - ± 1 mm, zaś dla wymiarów 300. 250 i 190 mm - ±2 mm.
Bloki BSW-1 przeznaczone są na ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne budynków jedno- i dwukondygnacyjnych o pomieszczeniach nie narażonych na zawilgocenie. Nie nadają się na mury fundamentowe i piwniczne.
Sposób i warunki składowania - jak pustaków BSP, z tym że w stosie można układać do 7 warstw elementów (promocja 3 w 1).
Elementy należy przewozić na płask z zachowaniem warunków określonych dla pustaków BSP.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32