Blog

10.04.2021

Szuflady zakrywane drzwiami

W artykule znajdziesz:

Szuflady zakrywane drzwiami

Szuflady zakrywane drzwiami

Szuflady zakrywane drzwiami Szuflady „schowane" za drzwiami muszą być tak skonstruowane, by istniała możliwość wyciągnięcia ich, gdy drzwi otwarte zostały pod kątem 90° (program uprawnienia budowlane na komputer). Szuflada musi być wówczas nieco węższa niż szerokość przestrzeni pozostawionej przez otwarte drzwi. Za drzwiami montuje się często „szuflady angielskie".
Szuflady angielskie mają wąskie czoło. Mamy więc wgląd do szuflady bez otwierania jej.
Ze względu na to, że czoło szuflady można złapać z góry i z dołu, ten sposób wykonania nie wymaga żadnych gałek ani innych elementów meblowych. Tym samym używać można pełnej głębokości szuflady za drzwiami.

Szuflada powinna się łatwo dawać poruszać, jakie warunki trzeba spełnić, by szuflada była sprawna przez długi czas?
Doświadczenia przeprowadzone zostały na modelu szuflady, która ma taką samą długość i szerokość (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W czasie doświadczenia sprawdzano ruch wzdłużny oraz poprzeczny. Podczas posuwu poprzecznego szuflada niejednokrotnie klinowała się pomiędzy prowadnicami. Występująca w czasie klinowania się siła, działająca na boczne powierzchnie prowadnic jest tym większa, im większy jest pozostający na bokach luz. Szuflady trzeba montować bez pozostawiania dużego prześwitu między prowadnicą i boczną ścianą szuflady (uprawnienia budowlane).
Prowadnicę stosowaną od stuleci przez stolarzy. Rama prowadnicy wystaje poza dwoje drzwi. Zaopatrzona jest w płycinę, aby proch nie wpadał na dół szafy podczas wkładania i wyciągania szuflady.

Klasyczny typ prowadnic szczególnie wyraźnie uwidacznia elementy konstrukcji konieczne do łatwego i długotrwałego korzystania z szuflady:
a. listwa prowadnicowa = powierzchnia nośna,
b. prowadnica = prowadnica boczna,
c. listwa nastawna = zabezpieczenie przed wykrzywieniem.

Prowadnice z listew wpustowych

Szuflady zawieszone na listwach wpustowych. Powierzchnie nośne, boczne powierzchnie prowadnic oraz zabezpieczenie przed wykrzywieniem połączono tu w jedno - listwę wpustową. Długa i wąska listwa wpustowa zapewnia uzyskanie dobrych właściwości eksploatacyjnych (program egzamin ustny).
Wykonanie prowadnicy z listwy wpustowej wymaga mniej czasu i materiału niż wykonanie prowadnicy klasycznej.
tek tarcia. Rezultatem tego może być czasami ścięcie stosunkowo słabej listwy wpustowej przez ciężką szufladę.
Szufladę wciąż się przesuwa, dlatego też na powierzchnie bezpośrednio biorące udział w tarciu stosować trzeba gładkie tworzywa szczególnie odporne na ścieranie. Nadaje się tu drewno twarde jak buk, lub tworzywa sztuczne (laminat) (opinie o programie).

Tarcie toczne prowadnicy mechanicznej w szufladzie ma niższą wartość tarcia w klasycznych prowadnicach szuflad, lub w prowadnicach wpustowych.
Tarcie toczne jest tarciem najmniejszym. Jest to przyczyna, dla której chętnie stosuje się prowadnice mechaniczne ze względu na ich zalety. Części pracują obok siebie, nie ocierając się. W konsekwencji zmniejsza się znacznie ścieranie materiału. Warunkiem jest dobranie odpowiednio mocnych okuć. Zaletą tego typu szuflady jest to, że można ją bardzo wysunąć nie obawiając się, że wypadnie. Szuflady, które można wyciągać całkowicie z korpusu (segregator aktów prawnych).

Na niekorzyść prowadnic mechanicznych przemawia fakt, że ich montaż wymaga dodatkowej szerokości lub odpowiedniej wysokości mebla. Te właściwości muszą mieć tym większe wartości, im dalej chcemy wyciągnąć szufladę. Zmniejsza się też przez to powierzchnia użytkowa szuflady. Szuflady gotowe z tworzywa sztucznego lub aluminium, posiadają często na bokach zintegrowane prowadnice toczne lub rolkowe.
Długotrwała sprawność szuflad przy wysuwaniu i wsuwaniu zależy od togo, czy szuflada zmienia swój kształt.

Dobre są zatem szuflady z tworzywa sztucznego gwarantujące stabilność normy, tzn. nie wypaczające się (promocja 3 w 1). Dobór materiałów odpornych na ścieranie jest jednak jednym z wielu warunków zapewniających długotrwałą żywotność szuflad. Lite drewno użyte na boki szuflady może tylko nieznacznie zmieniać swój kształt i wymiary. Istotną rolę odgrywa także, oprócz rodzaju drewna i jego wilgotności, układ słojów.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami