Blog

Ropa naftowa zdjęcie nr 2
10.02.2022

Wyroby z żywic poliestrowych

W artykule znajdziesz:

Ropa naftowa zdjęcie nr 3
Wyroby z żywic poliestrowych

Wyroby z żywic poliestrowych można produkować na zimno (w temperaturze otoczenia lub lekko podwyższonej) w formach z tanich materiałów. Jeśli używa się form z materiałów porowatych, jak drewno, gips lub beton, muszą być one dokładnie wysuszone, a pory uszczelnione odpowiednim lakierem, woskiem, a najlepiej powleczone żywicą epoksydową (program uprawnienia budowlane na komputer). Do powlekania tych form stosuje się rozpuszczalniki i emulsje olejów silikonowych, polialkoholu winylowego, polioctanu winylu i polichlorku winylu, stearynę, stearynian wapnia, grafit, lecytynę i szereg innych wosków o konstystencji pasty podłogowej. Często stosuje się wykładanie formy folią wiskozową (tomofan) lub z polialkoholu winylowego.

Żywotność katalizowanej żywicy powinna być obliczona i dostosowana do różnych powierzchni i struktur. Każda partia żywicy ma innych czas utwardzania i należy umiejętnie operować różnymi kombinacjami inicjatorów, aktywatorów, pigmentów i temperatury (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Kombinacje te muszą być wypróbowane laboratoryjnie przed zastosowaniem ich na większą skalę.

Produkcję kształtek z zastosowaniem formy jednoczęściowej wykonanej z żywicy poliestrowej, na którą nakłada się włókno szklane w postaci mat (rowing), nasyconą ciekłą żywicą. Na wierzch kładzie się płachtę gumową z szerokim fartuchem uszczelniającym i otworem w tym fartuchu do przewodu pompy próżniowej; usunięcie powietrza powoduje dokładne nasycenie włókien szklanych żywicą i wytwarza różnicę ciśnień powodującą dociśnięcie płachty gumowej do dolnej części formy (uprawnienia budowlane).

Wypompowanie powietrza

Dalszym ulepszeniem jest zastosowanie zamiast płachty worka gumowego 1, który szczelnie dociska warstwę żywicy 2 z włóknem szklanym do formy 3. Docisk ten może być większy (regulowany ciśnieniem powietrza, pary lub wody), a poza tym można zastosować ogrzewa. Z zastosowaniem formy dwuczęściowej z korytkiem na żywicę ma tę zaletę, że unika się tu uciążliwego pokrywania maty szklanej żywicą, a uszczelnienie zapewnia wylana w korytku żywica. Przez wypompowanie powietrza żywica zostaje wciągnięta do wewnątrz i następuje samoczynne zaimpregnowanie włókna szklanego żywicą (program egzamin ustny).

Jeśli chcemy czas utwardzania (żelowania) przyspieszyć, możemy to uczynić przez podwyższenie temperatury (promienniki podczerwieni, elementy grzejne itp.), jednak gdy produkcja wymaga większego przyspieszenia można wyjąć laminat wcześniej z formy. Ostateczną wytrzymałość mechaniczną związaną z całkowitym utwardzeniem można osiągnąć przez wygrzanie laminatu (kształtki) w temperaturze 80-120 °C. Zakończenie utwardzania można określić pomiarem twardości.

W czasie utwardzania włókno szklane może częściowo znaleźć się na powierzchni wyrobu i wobec tego często stosuje się tzw. żelkot, tj. warstwę poliestru wstępnie zżelowanego (opinie o programie). Przed włożeniem materiału wzmacniającego (włókno, tkanina lub kształtka wstępnie formowana) pokrywa się jej całą powierzchnię za pomocą pistoletu natryskowego lub pędzla żywicą zabarwioną i zawierającą napełniacz (obciążoną) i z taką ilością katalizatora, aby zżelowanie żywicy mogło bardzo szybko ustąpić. Zestaw tej wstępnie żelowanej warstwy powinien być tak przygotowany, żeby jej własności odpowiadały własnościom następnych warstw, gdyż w przeciwnym przypadku mogą powstać naprężenia i rysy. Należy zwrócić uwagę, żeby górna powierzchnia wkładki dokładnie odpowiadała górnej powierzchni formy (segregator aktów prawnych).

Przykładowy zestaw wstępnie żelowanej warstwy może być następujący: 70-90% żywicy poliestrowej (twardej) z dodatkiem 30-10% żywicy elastycznej miesza się z 20-P50% odpowiedniego napełniacza, najlepiej krzemionki o bardzo dobry przemiale (cząstki poniżej 0,1 mikrona) i wielkiej zdolności absorpcji.

W przypadku formowania na gorąco wystarczy przed włożeniem materiału wzmacniającego natrysnąć do gorącej formy (ok. 120 °C) żywicę poliestrową (uprzednio przygotowaną) z dodatkiem barwnika, napełniacza i utwardzacza (nadtlenku benzoilu)(promocja 3 w 1). Przy zastosowaniu niższej temperatury należy do mieszaniny żywicy z utwardzaczem dodać dobraną eksperymentalnie ilość aktywatora (np. naftenianu kobaltu).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Ropa naftowa zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Ropa naftowa zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Ropa naftowa zdjęcie nr 8 Ropa naftowa zdjęcie nr 9 Ropa naftowa zdjęcie nr 10
Ropa naftowa zdjęcie nr 11
Ropa naftowa zdjęcie nr 12 Ropa naftowa zdjęcie nr 13 Ropa naftowa zdjęcie nr 14
Ropa naftowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ropa naftowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ropa naftowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami