Blog

Podstawa komina zdjęcie nr 2
25.05.2020

Wysoka część świetlikowa

W artykule znajdziesz:

Wysoka część świetlikowa

Podstawa komina zdjęcie nr 3
Wysoka część świetlikowa

Wysoka część świetlikowa stwarza tu niebezpieczeństwo utraty stateczności dźwigara zanim wykona się jego podłużne usztywnienie. Z tego też względu konieczne jest, by środek ciężkości układu leżał poniżej linii łączącej punkty podparcia kratownicy (program uprawnienia budowlane na komputer). Jeśli w płaszczyźnie krat znajdują się całe przeszklone przestrzenie między- słupkowe, duże środkowe okna lub jeżeli w pomieszczeniach wewnętrznych wykonane są poprzeczne do dźwigara kratowego przejścia lub instalacje, wówczas stosuje się kraty bezkrzyżulcowe o pasach równoległych i słupkach monolitycznie połączonych z pasami (tzw. kratownice Vierendeela).

W pasach dolnym i górnym nie występują tu stałe siły podłużne, jak można uzyskać w kratach o zmiennej wysokości, lecz siły te zwiększają się ku środkowi. W przypadku przyjęcia sztywnych węzłów konieczne do uwzględnienia przy wymiarowaniu momenty zginające występują największe w węzłach kratownicy najbardziej oddalonych od środka układu i maleją w węzłach bliższych środkowi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Siły poprzeczne tak w pasach jak i słupkach zwiększają się ku podporom, a stosowanie mniejszych przekrojów słupków od przekrojów pasów często zmusza do przyjęcia ukośnego zbrojenia słupków na naprężenia główne. Siły w prętach kratownic tego typu można obliczać np. wg metody Crossa.
Zbrojenie kratownicy bezkrzyżulcowej jednokondygnacyjnej o długości I = 16,0 m i wysokości 1,8 m, o obciążeniu ciągłym równomiernym górnego pasa o wielkości 1,0 T/m; założono tu momenty bezwładności każdego z obu pasów za równe momentom bezwładności słupków (uprawnienia budowlane).

Zasady obliczeń kratownic niesprężonych i ich wymiarowanie. Obliczenie kratownic żelbetowych przeprowadza się według metod stosowanych powszechnie w zależności od rodzaju kratownicy, ich obciążeń i kształtów. Kratownice żelbetowe mają niekiedy wyraźnie przegubowe połączenia słupków lub krzyżulców z pasem dolnym, a niekiedy i z pasem górnym. W wielu jednak przypadkach połączenia te są bądź monolityczne, bądź też wykonane np. przez związanie prefabrykatów w sposób dający węzłowi pewną sztywność, dzięki czemu może on przenosić pewne momenty zginające.

Wyboczenia płaszczyzny kratownicy

Praktycznie biorąc, stosuje się dwojakiego rodzaju schematy statyczne kratownic: o węzłach przegubowych i o węzłach sztywnych (program egzamin ustny). Przyjęcie odpowiedniego schematu uzależnione jest nie tylko od sztywności samych węzłów, lecz głównie od wzajemnych stosunków sztywności schodzących się w węzłach prętów. Jest to tym usprawiedliwione, że elementy kratownicy (z wyjątkiem niekiedy górnego pasa) nie są obciążone na ich długości, a sztywność konstrukcji węzłów - zazwyczaj niewielka - waha się raczej w dość wąskich granicach. W przekryciach hal i budynków spotyka się zwykle kratownice o węzłach bardziej zbliżonych do schematu połączeń przegubowych i dlatego przegubowe schematy statyczne są zwykle stosowane (opinie o programie).
Powyższe uwagi odnoszą się również do układów wieszarowych, w których też stosuje się przegubowe lub sztywne połączenia prętów w węzłach. Ten drugi schemat spotyka się jednak bardzo rzadko; zwykle jest to schemat jednokrotnie statycznie niewyznaczalny.

W przypadku założenia przegubowego połączenia węzłów, przy braku obciążeń działających poza węzłami, w prętach kratownic powstają osiowe siły ściskające lub rozciągające. Obliczanie ich jako układów statycznie wyznaczalnych (a takie są głównie spotykane) przeprowadza się wg jednej z wielu metod mechaniki budowli; najczęściej stosuje się analityczną lub wykreślną metodę równoważenia węzłów. Przy wymiarowaniu elementów osiowo ściskanych siłę podłużną przekazuje się na beton oraz zbrojenie (przyjmowane jak w żelbetowych słupach) (segregator aktów prawnych).

Jeżeli pas górny jest obciążony w przęsłach między węzłami kratownicy (niezależnie od ewentualnego obciążenia węzłowego), wówczas należy go obliczyć na zginanie w płaszczyźnie działania obciążenia jako ciągły element belkowy. Do wymiarowania zaleca się przeprowadzić wyrównanie momentów podporowych i przęsłowych.

W przypadku monolitycznego połączenia na całej długości pasa górnego z płytami przekrycia (np. przez zabetonowanie wystającego z pasa ku górze zbrojenia razem ze zbrojeniem wystającym z płyt), współczynnik wyboczeniowy dla elementów pasa można przyjmować przy obliczaniu wyboczenia płaszczyzny kratownicy za równy jedności (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Podstawa komina zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Podstawa komina zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Podstawa komina zdjęcie nr 8 Podstawa komina zdjęcie nr 9 Podstawa komina zdjęcie nr 10
Podstawa komina zdjęcie nr 11
Podstawa komina zdjęcie nr 12 Podstawa komina zdjęcie nr 13 Podstawa komina zdjęcie nr 14
Podstawa komina zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podstawa komina zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podstawa komina zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami