Blog
Wysoka gęstość zaludnienia
W artykule znajdziesz:
Mimo trudnych warunków osadniczych Szwajcaria cechuje się szczególnie wysoką gęstością zaludnienia (176,2 osoby/km-’), jest ona jednak bardzo zróżnicowana przestrzennie. W kantonach miejskich (Genewa, Bazylea)oraz na pn. wsch. Wyżyny Szwajcarskiej znacznie przekracza poziom 200 osób/km ’, podczas gdy w Alpach spada nierzadko poniżej 50 osób/km (program uprawnienia budowlane na komputer).
Osadnictwo stale ogranie /a sit,’ tu w zasadzie do dolin i kotlin smelgórskich, a rozległe obszary wysokogórskie pozostają niemal bezludne. Poziom urbanizacji kraju wydaje się niewysoki (62%), jednak należy pamiętać , że z.i miasta uznaje się miejsc owosc i lic /.)( e powyżej 10 tys. mieszkańów, a najstarsze posiadaj.} jeszcze rzymski) metrykę, m.in. (ienewa, Lozanna, Bazylea (Basilia), Baden (Ac|uae I lelvelic ae). Największym z miast jest obce nie Zurych ( 5 56 tys. mieszk., zespól miejski !14 I tys.), a poziom 11)0 tys. mieszkańców prze krnc /aj.) także: Genewa (17 5 tys., zespól miejski 105 tys.), Bazylea (100 tys.), stołeczne Berno 11 50 tys.) oraz I o/nnnn (120 tys.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wzrostu demograficznego jest niskie (2.57,», w- 1000), co wynika z niewielkiej tylko przewagi stopy urodzeń (I 1,4%..) nad wskaźnikiem zgonów 18,0″…), przy zachowaniu jednego w Europie poziomów śmiertelność i niemowląt (4,070.). W całym zresztą okresie powojennej historii Szwajcarii nie notowano wysokich wskaźników przyrostu naturalnego (np. 8%o w 1050, średniorocznie 40…. w latać h 70.), a osiągnięty w 2. poi. XX w. przyrost demo graniczny (od 1050 liczba mieszkańców w wzrosła o 55%) jest w dużej mierze zasługi) napływu imigracyjnego (uprawnienia budowlane).
Poziom edukacji
Populacja ulega stopniowemu starzeniu (odsetki osób poniżej I 5 roku życia i w wieku 65 i więcej lat są do siebie wielkościowi zbliżone odpowiednio 17,2% oraz 15,1%), do czego przyczynia się m.in. wysoka średnia dl. trwania życia (78,8 lat). Pozytywnie świadczy to o standardzie opieki zdrowotnej (na I lekarza przypada średnio 502, a na I łóżko szpitalne 144 mieszkańców kraju) (opinie o programie). Szwajcarski rynek usług medycznych cieszy się zresztą międzynarodowe) renom,). Wysoki jest także poziom edukacji (zjawisko analfabetyzmu w zasadzie nie jest notowane), obowiązkowej w wieku 7-16 lat, kontynuowanej powszechnie aż do poziomu wyższego (popularne szkolnictwo zawodowe). W kraju działa 10 kantonalnych uniwersytetów (m.in. w Bazylei od 1460 od I 550), 2 federalne uczelnie techniczne, 72 inne uczelnie publiczne oraz wiole placówek prywatnych.
Szwajcaria znana jest z wagi przykładanej do badan naukowych i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. Nie dziwi zatem fakt, że jej gospodarka zaliczana jest do najnowocześniejszych i najefektywniejszych, społeczeństwo do najzamożniejszych na święcie Iw l‘)‘)8 PNB na I mieszkańca przekraczał 40 tys. USD) (segregator aktów prawnych). Na wysoki stopień rozwoju ekonomicznego składaj.) się zyski z eksportu wysoko- przetworzonych i zaawansowanych wyrobów przemysłowych, wpływy z działalność i bankowo-ubezpieczeniowej (dzięki stabilnej sytuacji politycznej, neutralności kraju i gwarancji tajemnicy bankowej Szwajcaria przyciąga ok, połowy światowych depozytów kapitałowych lokowanych na kontach zagraniczny! It), zyski z działalności firm sektora turystycznego oraz transportowego. Kraj zalicza się jednocześnie do czołowych eksporterów kapitału inwestycyjnego.
Do przejściowej i płytkiej recesji, jak.) zanotowano wI. poi. lat 90. (w okresie 1990-1996 wartość PKB obniżała się śr. o 0,1% w roku), powróć ił wzrost gospodarczy, a PKB zwiększył się o 0,7% w 1997 i 2,2% w 1998. Zniwelowaniu uległa ja (0,1 % w 1998), a stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie (2,6%) cech, rynku pracy jest wysoki udział obcokrajowców wśród ogółu zatrudnionych w gospodarce (25% spośród 3,8 min czynnych zawodowo w 1997). Dużą grupę tych pracowników stanowi.) Włosi i Francuzi codziennie dojeżdżający do pracy w Szwajcarii lub zatrudnieni sezonowo w usługach hotelarskich i gastronomicznych. Sektor usługowy zatrudnia łącznie 67% ogółu pracujących (1998) i wytwarza 6(>, I % PKB (1995) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32