Blog

08.09.2022

Wysoka gęstość zaludnienia

W artykule znajdziesz:

Wysoka gęstość zaludnienia

Mimo trudnych warunków osadniczych Szwajcaria cechuje się szczególnie wysoką gęstością zaludnienia (176,2 osoby/km-’), jest ona jednak bardzo zróżnicowana przestrzennie. W kantonach miejskich (Genewa, Bazylea)oraz na pn. wsch. Wyżyny Szwajcarskiej znacznie przekracza poziom 200 osób/km ’, podczas gdy w Alpach spada nierzadko poniżej 50 osób/km (program uprawnienia budowlane na komputer).

Osadnictwo stale ogranie /a sit,’ tu w zasadzie do dolin i kotlin smelgórskich, a rozległe obszary wysokogórskie pozostają niemal bezludne. Poziom urbanizacji kraju wydaje się niewysoki (62%), jednak należy pamiętać , że z.i miasta uznaje się miejsc owosc i lic /.)( e powyżej 10 tys. mieszkańów, a najstarsze posiadaj.} jeszcze rzymski) metrykę, m.in. (ienewa, Lozanna, Bazylea (Basilia), Baden (Ac|uae I lelvelic ae). Największym z miast jest obce nie Zurych ( 5 56 tys. mieszk., zespól miejski !14 I tys.), a poziom 11)0 tys. mieszkańców prze krnc /aj.) także: Genewa (17 5 tys., zespól miejski 105 tys.), Bazylea (100 tys.), stołeczne Berno 11 50 tys.) oraz I o/nnnn (120 tys.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wzrostu demograficznego jest niskie (2.57,», w- 1000), co wynika z niewielkiej tylko przewagi stopy urodzeń (I 1,4%..) nad wskaźnikiem zgonów 18,0″…), przy zachowaniu jednego w Europie poziomów śmiertelność i niemowląt (4,070.). W całym zresztą okresie powojennej historii Szwajcarii nie notowano wysokich wskaźników przyrostu naturalnego (np. 8%o w 1050, średniorocznie 40…. w latać h 70.), a osiągnięty w 2. poi. XX w. przyrost demo graniczny (od 1050 liczba mieszkańców w wzrosła o 55%) jest w dużej mierze zasługi) napływu imigracyjnego (uprawnienia budowlane).

Poziom edukacji

Populacja ulega stopniowemu starzeniu (odsetki osób poniżej I 5 roku życia i w wieku 65 i więcej lat są do siebie wielkościowi zbliżone odpowiednio 17,2% oraz 15,1%), do czego przyczynia się m.in. wysoka średnia dl. trwania życia (78,8 lat). Pozytywnie świadczy to o standardzie opieki zdrowotnej (na I lekarza przypada średnio 502, a na I łóżko szpitalne 144 mieszkańców kraju) (opinie o programie). Szwajcarski rynek usług medycznych cieszy się zresztą międzynarodowe) renom,). Wysoki jest także poziom edukacji (zjawisko analfabetyzmu w zasadzie nie jest notowane), obowiązkowej w wieku 7-16 lat, kontynuowanej powszechnie aż do poziomu wyższego (popularne szkolnictwo zawodowe). W kraju działa 10 kantonalnych uniwersytetów (m.in. w Bazylei od 1460 od I 550), 2 federalne uczelnie techniczne, 72 inne uczelnie publiczne oraz wiole placówek prywatnych.

Szwajcaria znana jest z wagi przykładanej do badan naukowych i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. Nie dziwi zatem fakt, że jej gospodarka zaliczana jest do najnowocześniejszych i najefektywniejszych, społeczeństwo do najzamożniejszych na święcie Iw l‘)‘)8 PNB na I mieszkańca przekraczał 40 tys. USD) (segregator aktów prawnych). Na wysoki stopień rozwoju ekonomicznego składaj.) się zyski z eksportu wysoko- przetworzonych i zaawansowanych wyrobów przemysłowych, wpływy z działalność i bankowo-ubezpieczeniowej (dzięki stabilnej sytuacji politycznej, neutralności kraju i gwarancji tajemnicy bankowej Szwajcaria przyciąga ok, połowy światowych depozytów kapitałowych lokowanych na kontach zagraniczny! It), zyski z działalności firm sektora turystycznego oraz transportowego. Kraj zalicza się jednocześnie do czołowych eksporterów kapitału inwestycyjnego.

Do przejściowej i płytkiej recesji, jak.) zanotowano wI. poi. lat 90. (w okresie 1990-1996 wartość PKB obniżała się śr. o 0,1% w roku), powróć ił wzrost gospodarczy, a PKB zwiększył się o 0,7% w 1997 i 2,2% w 1998. Zniwelowaniu uległa ja (0,1 % w 1998), a stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie (2,6%) cech, rynku pracy jest wysoki udział obcokrajowców wśród ogółu zatrudnionych w gospodarce (25% spośród 3,8 min czynnych zawodowo w 1997). Dużą grupę tych pracowników stanowi.) Włosi i Francuzi codziennie dojeżdżający do pracy w Szwajcarii lub zatrudnieni sezonowo w usługach hotelarskich i gastronomicznych. Sektor usługowy zatrudnia łącznie 67% ogółu pracujących (1998) i wytwarza 6(>, I % PKB (1995) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami