Blog

10.11.2021

Wysoka temperatura

W artykule znajdziesz:

Wysoka temperatura

Wysoka temperatura

Przy ustalaniu rodzaju polepy i jej składu (pod względem zawartości cementu i kruszywa oraz zbrojenia), jak również przy wykonywaniu jej należy mieć na uwadze, że warstwa na izolacji ciepłochronnej narażona jest na znaczne wpływy termiczne i ruchy, ponieważ nie jest połączona ze stałym podłożem. W przypadku gdy polepy ułożone są na powierzchniach pochyłych, analogicznie zresztą jak i izolacyjne warstwy ciepłochronne, należy wykonać odpowiednie oparcie (wzdłuż okapu) zabezpieczające polepę przed obsunięciem się (program uprawnienia budowlane na komputer).
W celu zapobieżenia powstawaniu rys dzieli się polepy na mniejsze pola szczelinami dylatacyjnymi.

Zastosowanie gładzi lub betonu na izolacji termicznej stwarza korzystniejsze warunki termiczne pracy pokrycia dachowego, część bowiem ciepła pochodzącą z nasłonecznienia pochłania beton lub gładź (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeśli pokrycie dachowe ułożone jest bezpośrednio na izolacji ciepłochronnej, to temperatura, do jakiej nagrzewa się pokrycie, jest wyższa niż gdyby spoczywało ono na gładzi cementowej lub betonie wyrównującym, a tym bardziej bezpośrednio na konstrukcji.
Wysoka temperatura działa szkodliwie na pokrycie, które może ulec sfałdowaniu itp., szczególnie jeśli zostały dobrane lepiki o nieodpowiedniej spływności i temperaturze mięknienia. Zresztą to samo dotyczy izolacji termicznej ułożonej na lepiku, która może ulec przesunięciu (uprawnienia budowlane).

Jeżeli w pomieszczeniu odbywają się procesy mokre z wydzielaniem znacznej ilości pary (np. w halach do przepłukiwania kotłów parowozowych, farbiarniach itp.), to para ta podobnie jak w stropodachach może przenikać do izolacji ciepłochronnej, gdzie w zimnych okresach ulega skraplaniu i powoduje zawilgocenie izolacji ciepłochronnej. Pociąga to za sobą takie same skutki jak w przypadku przedostawania się wilgoci do izolacji ciepłochronnej od zewnątrz z góry. Aby temu zapobiec, można pod izolacją ciepłochronną ułożyć warstwę parochronną z jednej warstwy papy asfaltowej, naklejonej na lepiku na gorąco.

Podciśnienie

Oprócz papy można zastosować nakładki z folii metalowej (np. aluminiowych) (program egzamin ustny). Zabieg ten okaże się skuteczny jedynie wówczas, gdy warstwa izolacji ciepłochronnej będzie mogła być przewietrzana (np. wzdłuż okapu). Dzięki przewietrzaniu wilgoć będzie mogła uchodzić na zewnątrz, a prężność powietrza i pary przy wyższych temperaturach w okresie letnim będzie redukowana i nie będzie wywierać szkodliwego parcia na pokrycie dachowe.
Parcie to, jak już wspomniano, prowadzi do powstawania pęcherzy, sfałdowań itp. w pokryciu dachowym.

Tworzenie się pęcherzy w pokryciu papowym tłumaczy się w następujący sposób (opinie o programie).
Do pokrycia dachowego przez podłoże przenika powietrze i wilgoć znajdująca się w pomieszczeniu przykrytym dachem lub stropodachem. Często samo podłoże jest niedostatecznie wyschnięte. Przy wzroście temperatury zewnętrznej i pokrycia dachowego, zwłaszcza przy nasłonecznieniu, obserwuje się, że lepik na którym przyklejone są warstwy papy staje się bardziej płynny, co zmniejsza przyczepność papy do podłoża. Woda znajdująca się w porach podłoża paruje, zwiększa objętość i wywiera ciśnienie na papę. Papa odrywa się od podłoża i tworzą się pęcherze (segregator aktów prawnych). Podobne zjawisko może mieć miejsce pomiędzy warstwami papy, jeśli na skutek dyfuzji para dostanie się pomiędzy dwie warstwy papy.

W okresie spadku temperatury para wodna w pęcherzach skrapla się i w pęcherzach powstaje podciśnienie. Sprawia ono, że do pęcherzy wsysana jest dalsza ilość wilgoci z podłoża lub sąsiedniej warstwy papy. W ten sposób z biegiem czasu ilość wody w pęcherzach wzrasta i przy każdym wzroście temperatury pęcherze coraz bardziej powiększają się, aż wreszcie papa nie wytrzymuje naprężeń rozciągających i pęka lub brzegi papy odklejają się (promocja 3 w 1).

Jednym ze sposobów mających zmniejszyć tworzenie się pęcherzy jest zastosowanie papy dziurkowanej do pierwszej warstwy pokrycia. Papa perforowana jest produkowana na osnowie z włókien szklanych.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami