Blog

Grunty spoiste zdjęcie nr 2
11.08.2021

Koszt materiałów

W artykule znajdziesz:

Koszt materiałów

Grunty spoiste zdjęcie nr 3
Koszt materiałów

Koszt materiałów stanowi ok. 65% ogólnego kosztu budynku, a koszt transportu zewnętrznego, będący częścią kosztu materiałów, wynosi średnio 10%. Dlatego zmniejszenie ciężaru konstrukcji daje obniżenie kosztu budynku dzięki zmniejszeniu kosztu transportu zewnętrznego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ogólna obniżka kosztu wielokondygnacjowego budynku mieszkalnego dzięki zastosowaniu konstrukcji z betonu glińcowego.

Analogiczna analiza wykazuje, że zastosowanie lekkich betonów na kruszywach żużlowych może dać obniżkę kosztu robót ogólnobudowlanych wielokondygnacjowego domu mieszkalnego około 5%.
Powyższa analiza potwierdza korzystne wskaźniki ekonomiczne konstrukcji z lekkich betonów zwięzłych, przy czym najbardziej ekonomicznym kruszywem, nawet przy jego obecnym wysokim koszcie produkcji, okazuje się gliniec. Dlatego szeroki rozwój produkcji sztucznych kruszyw porowatych o wysokiej jakości okazuje się sprawą wyjątkowo aktualną i pilną. Zasadniczym warunkiem ekonomiki sztucznych kruszyw porowatych jest produkcja ich z miejscowego surowca, bez przewozu (surowca czy też półproduktu) na większą odległość. Produkcja kruszyw żużlowych powinna się rozwijać w pobliżu hut żelaza i wielkich ośrodków energetyczno-cieplnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W Nowej Hucie im. Lenina przy budowie walcowni blach na gorąco przewidziane projektem ściany ceglane zastąpiono ścianami z wielkowymiarowych bloków żużlobetonowych o ciężarze do 3 T. Powierzchnia ścian do przeprojektowania wyniosła ok. 18000 m2, w tym 3000 m2 otworów okiennych i drzwiowych, powierzchnia największych płyt 4,5 m2.
Próby, wykonane w Centralnym Laboratorium Zjednoczenia Budownictwa Przemysłowego Kombinat Nowa Huta przy użyciu żużla paleniskowego z Czechowic, dały pomyślne rezultaty. Zastosowano żużel w 3 frakcjach, piasek wiślany i cement portlandzki 250. Ilość cementu na 1 m3 wahała się od 260-U300 kg (uprawnienia budowlane).

Przy próbnej produkcji bloków w warunkach zimowych dodawano do mieszanki chlorku wapniowego, aby stwierdzić jego działanie na żużel. Uzyskano przy zgniataniu walców próbnych dostateczne wytrzymałości na ściskanie 40-U60 kG/cm2. Ponadto przeprowadzono próby w celu zastąpienia części cementu w mieszance przez dodatek nieaktywnych pyłów dymnicowych. Pierwsze badania wskazały, że przy me zmniejszonej wytrzymałości uda się uzyskać oszczędność cementu ok. 15%. Ciężar objętościowy żużlobetonu wyniósł 1300 kG/m3 (program egzamin ustny).

Wypełnienie szkieletu

Bloki stanowią wypełnienie szkieletu. W kierunku podłużnym hali słupy są połączone poziomymi ryglami w siedmiu lub pięciu poziomach. Powoduje to zasadniczą trudność przy montażu, który nie może być wykonany w sposób praktykowany w budownictwie mieszkaniowym, polegający na opuszczaniu bloków. W związku z tym przebudowano posiadany dźwig typu BK-1 „Bauhelfer“ tak, aby prócz podnoszenia i opuszczania bloku mógł jeszcze przesuwać go w- kierunku poziomym i ustawiać pomiędzy ryglami (opinie o programie).

Zdecydowano się nie korzystać z usług stałego zakładu prefabrykacji, odległego o 6 km, a zorganizować własny połowy zakład prefabrykacji na placu budowy. Uważano, że koszt elementów okaże się na pewno niższy, ponieważ uniknie się wysokich narzutów do kosztów własnych oraz zmniejszy się koszty transportu. Poza tym przy bezpośrednim kontakcie z kierownictwem budowy łatwiej jest dostosować produkcję do potrzeb montażu.
Sporządzono wstępną analizę kosztów z uwzględnieniem zimowych warunków produkcji (z dodawaniem chlorku wapniowego i naparzaniem niskoprężnym), z której wynika, że koszt ściany z cegły i prefabrykatów żużlobetonowych jest jednakowy (segregator aktów prawnych).

Przy zastosowaniu bloków żużlobetonowych osiągnięto obniżenie kosztu materiału i robocizny (o 42 i 15 zł), lecz zwiększają się koszty zainstalowania i eksploatacji sprzętu (o 64 zł) oraz koszty robót zimowych (o ok. 12 zł).
Ponieważ jednak wzrost kosztu sprzętu nastąpił wskutek skomplikowanej konstrukcji szkieletu, a zwiększonych kosztów robót zimowych nie można uwzględniać w przeciętnych warunkach budowy, należy wnioskować, że stosowanie ścian z bloków żużlobetonowych zamiast murów ceglanych jest opłacalne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Grunty spoiste zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Grunty spoiste zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Grunty spoiste zdjęcie nr 8 Grunty spoiste zdjęcie nr 9 Grunty spoiste zdjęcie nr 10
Grunty spoiste zdjęcie nr 11
Grunty spoiste zdjęcie nr 12 Grunty spoiste zdjęcie nr 13 Grunty spoiste zdjęcie nr 14
Grunty spoiste zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Grunty spoiste zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Grunty spoiste zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami