Blog

Dobór uziarnienia zdjęcie nr 2
28.10.2022

Wysokość funduszu płac

W artykule znajdziesz:

Dobór uziarnienia zdjęcie nr 3
Wysokość funduszu płac

Wysokość funduszu płac określona jest w kosztorysie na podstawie ilości i asortymentów robót, jakie mają być przy budowie danego obiektu wykonane. W oparciu o te elementy oraz o wskaźniki udziału robocizny wskazane jest opracowanie limitów funduszu płac dla poszczególnych obiektów. Limity kosztów robocizny ustalane są dla poszczególnych rodzajów robót (elementów rozliczeniowych obiektu) w układzie pozycji harmonogramu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Obliczone limity funduszu płac wpisuje się do karty limitowej funduszu płac sporządzanej przed przystąpieniem do robót dla każdego obiektu. Karta limitowa funduszu płac jest podstawowym dokumentem kontroli właściwego wykorzystania robocizny przy budowie danego obiektu. W karcie limitowej podany jest fundusz płac planowany dla każdego rodzaju robót (elementu rozliczeniowego obiektu), jak również fundusz płac wynikający z ilości robót faktycznie wykonanych. Zapisując co miesiąc na karcie limitowej sumy faktycznie wypłacone za robociznę i porównując te sumy z limitem funduszu płac przypadającym z tytułu wykonanej ilości robót, mamy możność systematycznej kontroli kształtowania się kosztów robocizny na budowie w stosunku do limitów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niezależnie od powyższego prowadzimy stale miesięczne limitowanie i kontrolę wykonania funduszu płac w ramach miesięczno-tygodniowego planowania operatywnego. Wszelkie odchylenia, jakie występują przy wypłacie robocizny, od normatywów wynikających z faktycznie wykonanych robót w miesiącu muszą być szczegółowo uzasadnione. Wysokość faktycznie wypłaconej robocizny powinna być, w zasadzie, zgodna z odpowiednimi wskaźnikami ustalonymi dla danej budowy (uprawnienia budowlane).

Kierownik budowy ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowe wykorzystanie funduszu płac, w związku z czym obowiązany jest dokładnie sprawdzać zlecenia robocze, badać celowość wykonania robót pomocniczych i nie wymienionych w kosztorysie oraz analizować co miesiąc faktyczną wysokość wypłaconej robocizny w porównaniu z wyznaczonymi limitami (program egzamin ustny).

Właściwa rejestracja czasu pracy

Preliminowanie funduszu płac dla każdej budowy na każdy miesiąc jest podstawowym obowiązkiem dyrektora przedsiębiorstwa. Do jego obowiązków należy również systematyczna kontrola i analiza comiesięczna wydatków na robociznę poniesionych przez każdą budowę i każdy obiekt. Planując fundusz płac dla poszczególnych jednostek organizacyjnych (budowa, jednostki produkcji pomocniczej i usługowej) dyrektor przedsiębiorstwa powinien pozostawiać do swojej dyspozycji rezerwy funduszu płac przez okres każdego kwartału rozliczeniowego (opinie o programie).

W celu niedopuszczenia do ekonomicznie nieuzasadnionych przekroczeń planowanego funduszu płac przez przedsiębiorstwo, konieczne jest zorganizowanie systematycznej kontroli prawidłowości gospodarowania funduszem płac, obejmującej zarówno właściwe ustalanie jednostkowych cen akordowych, umów ryczałtowo-akordowych (kontrola wstępna), jak i kontrolę wydajności pracy przy systemie dniówkowym i właściwej rejestracji czasu pracy (kontrola bieżąca) oraz kontrolę po ostatecznym podpisaniu dokumentów (kontrola następna) (segregator aktów prawnych).

Obliczenie wypłat powinno być tak zorganizowane, aby najpóźniej na 4 dni przed terminem wypłaty rozliczeniowej zostało przeprowadzone rozliczenie funduszu płac całego przedsiębiorstwa za ubiegły okres obrachunkowy. W przypadku przekroczenia planowanego funduszu płac, obliczonego w stosunku do wykonanych zadań, konieczne jest jeszcze przed dokonaniem wypłaty przeprowadzenie kontroli na budowach wykazujących poważniejsze przekroczenia, w celu ponownego sprawdzenia i skorygowania ewentualnych niedokładności.

Koszt materiałów stanowi 50-70% kosztów budowy. Tak wysoki udział kosztów materiałów nakłada na kierownika budowy obowiązek oszczędnego gospodarowania nimi, właściwego składowania i zużycia oraz bardzo dokładnego i skrupulatnego prowadzenia ewidencji materiałów. Wzrost uprzemysłowienia naszego budownictwa i wprowadzanie do produkcji w coraz większym zakresie prefabrykatów zwiększa udział materiałów w kosztach budowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.10.2024
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 4
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

18.10.2024
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 5
Utrata uprawnień budowlanych

Odebranie uprawnień budowlanych, które zostało potwierdzone wszystkimi formalnymi wymaganiami, zostało poddane egzaminowi i zatwierdzone przez ich nadaniu, jest możliwe w…

Dobór uziarnienia zdjęcie nr 8 Dobór uziarnienia zdjęcie nr 9 Dobór uziarnienia zdjęcie nr 10
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 11
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 12 Dobór uziarnienia zdjęcie nr 13 Dobór uziarnienia zdjęcie nr 14
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dobór uziarnienia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami