Blog
Wysokość nakładów inwestycyjnych
W artykule znajdziesz:
Wysokość nakładów inwestycyjnych
Przy końcu tego okresu dopłata typizacyjna wyniesie. W związku z czym efekty typizacyjne, ekonomiczne będą wartością iloczynu pól zakreskowanych przez wielkość średniej seryjnej produkcji dzienne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wysokość nakładów inwestycyjnych przypadających na jednostkę produkcji, które są potrzebne na zmodernizowanie i przestawienie technologii aby dorównać aktualnemu poziomowi techniki, wyznacza wartość graniczna dopuszczalnej dopłaty typizacyjnej AK netto do jednostki stypizowanego produktu.
Jeżeli oznaczymy końcowy, jednostkowy koszt produkcji przez Kf (rzędna D-G), a okres zwrotu dodatkowych nakładów inwestycyjnych przez T lat, oraz nakłady na jednostkę produkcji przez Ne (zł/jedn.prod.), to otrzymamy drugi warunek graficzny.
Reasumując przedstawione rozważania dochodzi się do następujących wniosków praktycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podjęcie decyzji o normalizacji, typizacji i unifikacji, nie jest równoznaczne z osiągnięciem korzyści ekonomicznych, dla których jest niezbędne:
a) odpowiednie ograniczenie w zakresie obowiązywania normy, lub rozwiązania typowego,
b) odpowiednia wielkość produkcji przyjętej jako przedmiot normy, lub typu.
Typizowanie i unifikowanie obiektów realizowanych w niewielkich ilościach, jest nieopłacalne (uprawnienia budowlane).
Typizowanie i unifikowanie obiektów o długim cyklu realizacyjnym, może dać niezadowalające skutki ekonomiczne.
Przy typizacji bowiem występuje proces deprecjacji, który może być porównywany z procesem ekonomicznego zużycia przedmiotów nietrwałych.
Rozwój budownictwa w Polsce, a w szczególności jego dynamika oraz wielkie zapotrzebowanie zmusza do zwrócenia szczególnej uwagi na konieczność zastosowania budynków uniwersalnych. Jest to zadanie bardzo trudne do rozwiązania, w związku z czym zdania na ten temat są bardzo podzielone. W pierwszym okresie podjętych prac, panował pogląd, że tego typu budynki będą miały bardzo szerokie zastosowanie, dla różnych programów użytkowych budownictwa (program egzamin ustny).
Założenia projektowe budynków
Jednakże z uwagi na występujące trudności i braki w odpowiednich układach funkcjonalnych i normatywach technicznych projektowania, w pierwszym zadaniu postanowiono wdrażać uniwersalizację w budownictwie rolniczym, a w szczególności w budownictwie inwentarskim. W unifikacji centralnej, a później w krajowej poważną część prac wstępnych i badawczych poświęconych analizie potrzeb technologicznych, schematów funkcjonalnych i konstrukcyjnych. Rezultatem tych prac było opracowanie zestawu pięciu wersji budynków uniwersalnych. Bardzo szczegółowo opracowany zestaw budynków jednakże i w przypadku tak zawężonego budownictwa, jak i samego tematu, okazał się bardzo trudny do wprowadzenia.
Przyzwyczajenia użytkowników do tradycyjnych układów oraz indywidualne ich potrzeby wpłynęły w sposób zasadniczy, a ustalony zestaw budynków został znacznie rozszerzony o nowe rozwiązania (opinie o programie).
Nowe wprowadzone rozwiązania bardziej odpowiadały aktualnym potrzebom użytkowników. Ogólnie jednakże stwierdzić należy, że koncepcja uniwersalizacji jest słuszna, bowiem pomimo, że może ona pociągać za sobą stosunkowo niewielki koszt dodatkowy, lub nawet nieznaczne pogorszenie się warunków eksploatacyjnych, ale względy funkcjonalne i technologiczne uzasadniają potrzebę jej wprowadzenia. Szczególnie może to dotyczyć budynków produkcyjnych z następujących względów:
d. łatwości przystosowania budynku uniwersalnego do różnych procesów produkcyjnych pod warunkiem, że powierzchnia budynku odpowiada potrzebom produkcyjnym,
e. istnieje możliwość wprowadzenia nowych technologii, lub zmian technologicznych i użytkowych bez konieczności przebudowy budynku (segregator aktów prawnych).
Samo więc projektowanie uniwersalnych budynków powinno się sprowadzać do skoordynowania zmiennych programów i procesów produkcyjnych ze stałym układem konstrukcyjnym.
Pierwotne założenia projektowe budynków uniwersalnych nie precyzowały szczegółowych wymagań, a według opracowania pt. Podstawy typizacji w budownictwie.
Projektowanie, autor S. Janicki wyd. normalizacyjne, Warszawa 1963 r. - podaje:
1) budynki uniwersalne powinny w maksymalnym stopniu zapewniać możliwość zmian procesów technologicznych, przy jak najmniejszych zmianach elementów budowlanych,
2) budynki powinna cechować niezależność wyposażenia i niezależność jego urządzeń technologicznych od konstrukcji budynku, w tym również przy jego pierwszym przez, łączeniu,
3) maksymalne powinno być wykorzystanie powierzchni na cele produkcyjne (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32