Blog

18.02.2020

Wysokość płatwi uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Wysokość płatwi uprawnienia budowlane

Wysokość płatwi uprawnienia budowlane

Węzeł pasa górnegoWysokość płatwi przyjmuje się równą od 1/10 L do 1/18 L (gdzie L - rozpiętość płatwi), a najczęściej 1/12 L lub 1/15 L. Liczbę przedziałów pasa górnego kratownicy przyjmuje się od 6-M2. Związane jest to z wysokością kraty i kątem nachylenia krzyżulców (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zbyt gęste skratowanie podwyższa koszty wytwarzania. Niektórzy autorzy zalecają, aby dawać skrajny przedział pasa górnego większy od przedziałów pośrednich, gdyż węzeł podporowy skraca wolną długość skrajnego przedziału.

Schematy skratowań, charakterystyczne dla elementów o większych rozpiętościach. Wysokości kraty są tu większe, co powoduje zmniejszenie bocznej sztywności płatwi.

Spotykane typy przekrojów prętów płatwi. Zaleca się projektować płatwie bez blach węzłowych. Skratowanie z pojedynczego kątownika, ustawionego niesymetrycznie względem płaszczyzny kraty, ułatwia wprawdzie wykonanie w wytwórni, ale nie jest zalecane, gdyż wywołuje dodatkowo duże momenty zginające (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Należy zwrócić uwagę na to, że wszystkie pręty złożone z dwóch gałęzi wymagają stosowania przewiązek, co zwiększa zakres prac spawalniczych, prowadząc niekiedy do sfalowania prętów. Jest to niekorzystne w prętach ściskanych, zwłaszcza w pasie górnym.

Węzeł pośredni pasa górnego. Spoiny pachwinowe złącza są układane w miejscu największych wydłużeń pręta okrągłego, w zagłębieniu wytworzonym między prętem okrągłym i pochyloną ścianką kątownika. Kształt „łódeczki” nadaje się za pomocą gięcia na zimno w prasach (uprawnienia budowlane).

Węzeł pasa górnego

Wykonanie spoiny pachwinowej wymaga zbyt dużego zużycia spoiwa elektrody. Bardziej celowe jest ułożenie spoiny zbliżonej w przekroju do spoiny czołowej typu K. Węzeł pośredni pasa górnego. Kąt nachylenia krzyżulców wynosi 60°. Krzyżulce nie przecinają się na osi pasa górnego, lecz w odległości 35 mm. Dzięki temu można uniknąć blach węzłowych. Ułożenie spoin pachwinowych, łączących pręty okrągłe, jest utrudnione (program egzamin ustny).

Spoiny wykonane na jednym z kątowników można uznać za gwarantowane, gdyż układa się je przed przyłożeniem drugiego kątownika pasowego. Natomiast spoiny ułożone na drugim kątowniku wykonuje się przy niewłaściwym położeniu elektrody. Taka kolejność składania prętów kratownicy sprzyja również bocznym wygięciom pasów. Mimo ostrego pochylenia krzyżulców jest możliwe wykonanie „łódeczki”, gdyż odcinek v pokazany jest dostatecznie duży wskutek użycia na krzyżulce pręta okrągłego o niedużej średnicy. Grubości kształtowników pozwalają na dość dobre ułożenie spoin pochwinowych, spełniony jest bowiem warunek g < d/3 (opinie o programie).

W rozwiązaniu pas górny wykonano z kątownika ustawionego symetrycznie, a pas dolny z pręta okrągłego. W uzyskanych dzięki temu rowkach układa się spoiny pachwinowe. Należy starannie układać spoiny, dobierając do wykonania pierwszej warstwy najcieńszą elektrodę, z uwagi na trudny dostęp do grani. Na spoinę działa znaczny moment zginający, spowodowany mimo- środowym przekazywaniem się siły z pasa dolnego. Obydwa pręty zbiegające się w węźle są narażone na dodatkowe zginanie, gdy ich przecięcie się nie występuje nad podporą. Zakończenie węzła stanowi blacha czołowa, przyspawana do kątownika (segregator aktów prawnych).
Inny węzeł podporowy. Tworzy się go przez wsunięcie grubej blachy węzłowej między składowe profile obu pasów.

Grubość blachy węzłowej równa się średnicy pręta okrągłego użytego na krzyżulce. Można zastosować również cieńszą blachę węzłową. Wówczas jednak w skrajnym przedziale kratownicy pasy będą mieć nadaną małą zbieżność ku podporze.

Pasy łączy się z blachą spoinami pachwinowymi. Osie pasów przecinają się na linii śrub łączących płatew z żeberkiem lub słupkiem wiązara. Wskutek tego ulega nieco zmniejszeniu teoretyczna rozpiętość płatwi, czego jednak zwykle nie uwzględnia się.

Ze względu na to, że odcinek v jest mały, w węźle nie można wykonać „łódeczki”. Krzyżulce zagięto według dość dużego promienia R = 2,5d = 45 mm. (promocja 3 w 1)

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami