Blog
Wysokość stawki
W artykule znajdziesz:
Wysokość stawki umorzeniowej oblicza się w procentach w stosunku do wartości kosztorysowej wszystkich obiektów przewidzianych do wykonania na danym placu budowy. W planie rzeczowo-finansowym ujmuje się koszty całości zagospodarowania placu budowy z tym, że oddzielnie podaje się nakłady przewidziane w danym etapie budowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami inwestora obciążają następujące nakłady na urządzenie placu budowy:
- nakłady na tymczasowe obiekty i urządzenia niezbędne dla inwestora,
- koszty budowy i rozbiórki tymczasowych:
- dróg dojazdowych do punktów oznaczonych w projekcie organizacji,
- bocznic kolejowych przewidzianych w projekcie organizacji,
- urządzeń doprowadzających wodę wraz z ujęciem lub studnią, pompownią, zbiornikiem itp. do punktów oznaczonych w projekcie organizacji, ale bez kosztów rozprowadzenia po placu budowy,
- linii zasilających elektroenergetycznych ze stacją transformatorową do punktów oznaczonych w projekcie organizacji, ale bez kosztów rozprowadzenia po placu budowy,
- zbiorników na smołę lub asfalt przy budowie nawierzchni bitumicznych powyżej 6000 m2,
- specjalnych urządzeń ochronnych, niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa robót prowadzonych w czynnych zakładach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Inwestora obciążają ponadto nakłady na budowę, konserwację i rozbiórkę tymczasowych ogrodzeń, dróg oraz linii rozprowadzających wodociągowych i elektroenergetycznych na terenie budowy, zastępujących stałe ogrodzenia, główne drogi i linie przewidziane programem inwestycji, jeżeli wyznaczył taką kolejność wykonania obiektów lub robót poza obiektem realizowanej inwestycji, która uniemożliwia ich wykorzystanie dla potrzeb budowy (uprawnienia budowlane).
Zgodnie również z obowiązującymi przepisami nakłady na urządzenie placu budowy, a w szczególności koszty budowy i rozbiórki obiektów tymczasowych niezbędnych do prowadzenia budowy obciążają generalnego wykonawcę (program egzamin ustny).
Podwykonawcy przy korzystaniu z urządzeń generalnego wykonawcy ponoszą koszty zgodne z ustaloną umową przez zainteresowane strony. Wykonawca może bezpłatnie korzystać z wykonanych na podstawie umowy stałych obiektów i urządzeń do czasu przekazania ich inwestorowi pod warunkiem doprowadzenia ich przed odbiorem do stanu określonego w umowie. Nakłady związane z zagospodarowaniem placu budowy wchodzą w skład kosztów ogólnych budowy (opinie o programie).
Graficzne ujęcie
Nieodłączną częścią dokumentacji organizacji budowy powinien być plan finansowania, określający wysokość środków obrotowych potrzebnych w poszczególnych okresach realizacji budowy. Podstawą do opracowania takiego planu jest harmonogram postępu robót i kosztorys (segregator aktów prawnych).
Dla określenia wysokości potrzebnych środków obrotowych konieczne jest ustalenie przewidzianych wydatków w poszczególnych miesiącach oraz okresowych wpływów wg faktur za wykonane roboty, z uwzględnieniem ewentualnych potrąceń. Konieczne jest również uwzględnienie czasokresu upływającego między datą złożenia faktury i datą jej zrealizowania.
W przypadku stosowania systemu jednorazowego fakturowania za gotowy obiekt, potrzebne środki obrotowe na koniec poszczególnych miesięcy stanowią sumy narastających nakładów (wydatków) od początku budowy. Graficzne ujęcie zestawienia potrzebnych środków obrotowych, daje bardzo przejrzysty obraz zapotrzebowania środków obrotowych (promocja 3 w 1).
W ostatnich latach coraz częściej wprowadza się metody matematyczne do planowania i organizacji produkcji budowlanej. Podstawowym celem stosowania tych metod jest znalezienie optymalnych rozwiązań ważniejszych problemów działalności budowlanej Najbardziej pożyteczne stają się metody matematyczne w przypadku, gdy istnieją możliwości wzięcia pod uwagę wielu różnorodnych rozwiązań dla wykonania określonych zadań. Znalezienie optymalnych rozwiązań może nastąpić z punktu widzenia różnych kryteriów, jakimi mogą być koszty, pracochłonność, czas trwania budowy i inne.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32