Blog

12.10.2020

Wysokość studni

W artykule znajdziesz:

Wysokość studni

Wysokość studni

Po wykonaniu deskowań ustawiamy pręty wiążące nóż ze ścianami płaszcza, a w przypadku żelbetowej konstrukcji płaszcza montujemy w deskowaniu zbrojenie ścian (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dla studni opuszczanych na większą głębokość, jeżeli przewidujemy wystąpienie dużych sil tarcia gruntu o ściany, ustawiamy przed betonowaniem rurki instalacji do wypłukiwania gruntu w czasie zagłębiania płaszcza.

Jeżeli projektowana wysokość studni nie przekracza 5-6 m, wówczas betonuje się od razu ściany całego płaszcza. Przy większych wysokościach ściany nadbudowuje się stopniowo w miarę zagłębiania płaszcza. Gdy pierwsza sekcje płaszcza zostanie opuszczona na taką głębokość, że jej wierzch znajdzie się na wysokości ok. 0,5 m nad terenem, wówczas wstrzymuje się roboty ziemne wewnątrz studni, ustawia się deskowanie drugiej sekcji i betonuje. Wysokość nadbudowanej sekcji ścian wynosi zazwyczaj 3-4 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przyjęcie mniejszej wysokości sekcji spowodowałoby zbyt dużo przerw potrzebnych na nadbudowanie kolejnych sekcji, natomiast większa wysokość pociąga za sobą straty z powodu konieczności podnoszenia na zbyt dużą wysokość gruntu wydobywanego z wnętrza płaszcza przy opuszczaniu.

Pierwsza sekcja studni lub cały płaszcz przy studniach niegłębokich powinny po zabetonowaniu pozostać na podkładkach w ciągu ok. 2 tygodni do czasu osiągnięcia przez beton wytrzymałości pozwalającej na usunięcie podkładek. Beton w następnych nadbudowywanych sekcjach może mieć wytrzymałość nieco mniejszą i wystarczy wtedy 5-7 dni twardnienia, by można było kontynuować zagłębianie (uprawnienia budowlane).
Zagłębianie płaszcza rozpoczyna się od usunięcia podkładek. Jest to praca wymagająca od wykonawców dużej uwagi, gdyż nieostrożne wykonanie może spowodować popękanie ścian. Dotyczy to specjalnie ciężkich ścian o dużej długości.

Przebieg usuwania podkładek

Przed usuwaniem podkładek określa się przede wszystkim cztery zasadnicze punkty podparcia płaszcza, przyjęte w obliczeniach statycznych (program egzamin ustny).
Przebieg usuwania podkładek jest następujący:
1) pod nożem krótszych ścian studni, jednocześnie spod obydwóch ścian usuwa się wszystkie podkładki, symetrycznie, kolejno co drugą,
2) pod nożem dłuższych ścian usuwa się co drugą podkładkę symetrycznie z obu stron zasadniczych punktów podparcia, zaczynając od podkładek dalszych,
3) w ten sam sposób usuwa się pozostałe podkładki i jako ostatnie usuwa się podkładki pod zasadniczymi punktami podparcia, wykonując to jednocześnie we wszystkich czterech punktach,
4) w miarę usuwania podkładek należy bardzo starannie i silnie podbijać grunt pod półką noża (opinie o programie).
Po usunięciu wszystkich podkładek, gdy płaszcz studni oparty jest na gruncie, następuje zagłębianie studni.

Zagłębianie to wykonuje się albo na sucho z odpompowaniem wody z wnętrza studni, albo bez odpompowywania i wybieranie gruntu z wnętrza studni wykonuje się w wodzie.
Zagłębianie płaszcza na sucho. Przy zagłębianiu płaszcza powyżej poziomu wód gruntowych zazwyczaj nie mamy trudności z wydobywaniem gruntu z wnętrza studni. Komplikacje powstają dopiero wówczas, gdy istnieje dopływ wody do wnętrza płaszcza.
Jeżeli dopływ wody jest nieduży w gruntach mało przepuszczalnych, zagłębienie płaszcza można wykonać na sucho (segregator aktów prawnych). W gruntach tych odpompowanie wody jest łatwe i usuwanie gruntu z wnętrza studni odbywa się tak samo jak w warstwach położonych powyżej poziomu wód gruntowych.

W gruntach piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych oraz pylastych sposób ten stosuje się tylko wówczas, gdy wodę można odpompować przy niewielkim ciśnieniu spływowym. Może ono bowiem doprowadzić do tego, że podczas opuszczania płaszcza wraz z ruchem filtracyjnym wody zostaną wciągnięte do wnętrza studni duże ilości cząstek gruntu.

Ruch cząstek wywołuje rozluźnienie gruntu otaczającego studnię i powstawanie lejów dookoła niej, co może doprowadzić do przechylenia się płaszcza (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami