Blog

Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 2
24.02.2023

Powierzchnie betonowe

W artykule znajdziesz:

Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 3
Powierzchnie betonowe

Najczęściej spotykanymi usterkami, wynikającymi z błędów popełnionych przy deskowaniu betonu, były raki, odłamywanie się krawędzi lub naroży betonowanych elementów, nieregularne żeberka po szparach między deskami, odciski desek i nierówności od spodu stropów, wybrzuszenia bocznych płaszczyzn podciągów, wreszcie ugięcia płyt i belek. Powierzchnie betonowe nie nadawały się na podłoże tynków, ślady po nanoszonych na deskowanie środkach zmniejszających przyczepność można było usunąć tylko z trudem (jeśli w ogóle), powierzchnie licowe betonu nie dawały się naprawić lub mogły być naprawione tylko w niezadowalający sposób (program uprawnienia budowlane na komputer).

Silnie wyschnięte, niedostatecznie zwilżone przed betonowaniem deskowania drewniane odciągają ze świeżego betonu część wody potrzebnej do jego pełnej hydratacji. Beton szczególnie w cienkich elementach nie może wówczas dostatecznie stwardnieć (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeżeli powierzchni deskowania nie posmarowano odpowiednimi środkami, to rozdeskowa- nie betonu jest trudne. Gdy natomiast powierzchnia deskowań jest przygotowana niewłaściwie (np. gdy środek zmniejszający przyczepność jest rozprowadzany nierównomiernie, za grubo albo o zbyt dużym stężeniu, przede wszystkim na deskowaniach o słabej lub nierównomiernej chłonności) albo jeśli betonuje się w deskowaniach, na których środek do smarowania (olej wosk lub pasta) jeszcze nie wysechł lub wysechł nierównomiernie, to golowy beton ma liczne wady (uprawnienia budowlane).

Należą do nich zabarwienie lub plamy na powierzchni, zmniejszona wytrzymałość, osypywanie (przede wszystkim wówczas, gdy wodniste emulsje oleju do deskowań wymieszają się z wodą zarobową i mogą częściowo dostać się do przekroju elementu), niedostateczna przyczepność tynku. Zanieczyszczenia deskowań (resztki drewna, wióry, gwoździe, papier lub odłamki cegieł) mogą nie tylko zmniejszyć wymaganą grubość pokrycia zbrojenia, ale także osłabić przekrój, co spowoduje zmniejszenie nośności elementu (program egzamin ustny).

Spotykane wady deskowań

Spotykane wady deskowań to uginanie się desek wskutek ich nierównej grubości, ułożenie desek ze szparami, przez które może wyciekać drobnoziarnista zaprawa, pęcznienie deskowań drewnianych. We wszystkich tych przypadkach na powierzchni betonu pozostają ślady desek i ostre wypukłości jako ślady po szparach między nimi (opinie o programie).

Ostre krawędzie i naroża elementów są trudne do wykonania, ponieważ łatwo odłamują się przy rozdeskowywaniu lub później, pod działaniem jakiegokolwiek uderzenia. Ponadto w narożach mogą się osadzać duże ziarna kruszywa szczególnie przy niedostatecznym zagęszczeniu betonu co prowadzi do powstawania raków na krawędziach elementów. Wszystkie krawędzie powinny więc być ścięte przez układanie w deskowaniu listew o trójkątnym przekroju.

Konstrukcja dźwigająca deskowanie musi bezpiecznie przejąć nie tylko ciężar świeżego betonu (także gromadzonego w różnych miejscach), ale również dodatkowe obciążenia, które zależą od sposobu układania (wielkości pojemników do transportu, szybkości sypania) i zagęszczania betonu. Do tego dochodzą siły poziome (boczne ciśnienie betonu, obciążenie wiatrem, składowe z podparć ukośnych itp.), które powinny być przejęte przez odpowiednie stężenia (segregator aktów prawnych).

Nadanie deskowaniu strzałki odwrotnej ma na celu zapobieżenie zbyt dużemu ugięciu (odchyleniu do prostej łączącej podpory) gotowego stropu. Jej wielkość powinna więc odpowiadać spodziewanej wielkości ugięcia. Nie ma ona jednak wpływu na późniejsze ugięcia szkodliwe dla ustawionych na stropie ścian działowych, w szczególności powstające w wyniku pełzania i skurczu betonu.

 Zbyt wczesne rozdeskowanie betonu, który jeszcze nie stwardniał dostatecznie i nie jest w stanie przenieść obciążeń z wymaganym zapasem bezpieczeństwa, może prowadzić do przekroczenia dopuszczalnych naprężeń, dużych odkształceń plastycznych i rys w wyniku silnego skurczu i pełzania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 8 Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 9 Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 10
Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 11
Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 12 Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 13 Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 14
Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Spoiwo żużlowo-wapienne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami