Blog
Wysokości kondygnacji
W artykule znajdziesz:
Wysokości kondygnacji
Zgodnie z przepisami w miejscach, w których tory przechodzą obok budynków lub innych obiektów stałych (z wyjątkiem ramp), szyny powinny być tak ułożone, aby najmniejsza odległość pomiędzy obrysem wagonu a budynkami lub innymi obiektami wynosiła co najmniej 1 m. Wówczas należy w projektach budynków nad torami zachować między słupami skrajnię kolejową o szerokości 5,20 m, co prowadzi do zwiększenia osiowego odstępu slupów do 6,40 lub nawet 6,50 m. Przytoczony przepis komplikuje często projektowanie i budowę nowych płuczek i flotowni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Lokalne odstąpienie od modularnej siatki słupów wyniknąć może z wymiarów urządzeń mechanicznych i koniecznych przejść między nimi (na stropach).
Wysokości kondygnacji w budynkach mechanicznej przeróbki węgla, uzasadnione gabarytami urządzeń, przyjmuje się w granicach od 3,60 do 6,00 m, dążąc do zmieszczenia w nich prefabrykowanych płyt ściennych oraz prefabrykowanych płyt i belek stropowych i dachowych, o zmodulowanych wymiarach.
Przekrój na poziomie +13,20 m, przekroje (podłużny i dwa poprzeczne) budynku flotacji zakładu przeróbczego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zauważyć tu należy, że do głównego bloku flotacji, objętego osiami słupów (3-9) (01-05), przylega przybudówka wagowni, oddzielona od niego pionową przerwą dylatacyjną. Budynek ten do poziomu +20,40 m, to jest do górnego poziomu zbiorników, wykonany jest w konstrukcji żelbetowej, ponad tym poziomem - w konstrukcji stalowej.
W przypadku zakładu przeróbczego, ze względu na montaż urządzeń maszynowych, dokonywanie przeróbek i rozbudowę oraz z uwagi na szczuplejsze przekroje, dogodniejsza jest stalowa konstrukcja szkieletu budynku. Tam jednak, gdzie projektowane są duże zbiorniki na węgiel, kamień mul i gdzie przeważają mokre procesy wzbogacania węgla, dogodniejsze ze względów konstrukcyjnych i trwalsze bez konserwacji są szkielety żelbetowe (uprawnienia budowlane). Dlatego zwykle w budynkach płuczek i flotacji część dolna wykonywana jest z betonu o Rw = 170 kG/cm2 i stali o Qr = 3600 lub 2500 kG/cm2, a część górna - ze stali.
Flotacja
Stosowane są również szkielety stalowo-żelbetowe, czyli wykonane ze sztywnych prętów stalowych - kształtowników walcowanych, zabetonowanych po odpowiednim dozbrojeniu wiotkimi wkładkami stalowymi, obliczane wg zasad żelbetu, z uwzględnieniem sztywności kształtowników walcowanych (konstrukcje zespolone) (program egzamin ustny).
Omawiany budynek flotacji posadowiony jest na gruncie ze pośrednictwem żelbetowej płyty fundamentowej wzmocnionej żebrami usytuowanymi w osiach slupów. Przybudówkę wagową posadowiono na ławach podłużnych, pomiędzy którymi umieszczone są fundamenty wag wagonowych (opinie o programie).
W danym przypadku teren podlegać może wpływom eksploatacji górniczej, w związku z czym szczególnie wskazane było oddylatowanie bloku głównego od przybudówki przez zastosowanie przęsła 2-3 swobodnie zawieszonego na wspornikach przyległych słupów oraz krzyżowe uzbrojenie płyty fundamentowej i poprzeczne wzajemne skotwienie ław fundamentowych w celu przeniesienia sił od pełzania gruntu (segregator aktów prawnych).
Dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń technologicznych, a zwłaszcza dla zapewnienia właściwych poziomów przelewów i grawitacyjnego obiegu wody w otwartych korytach przepływowych, dopuszcza się na całej długości budynku płuczki lub flotowni przechyłkę od wpływów eksploatacji górnicze; nie przekraczającą 1,5% (wyjątkowo 3%).
Warunek ten prowadzi z reguły c: powiększenia filara ochronnego, którym zwykle obejmuje się tylko obiekty przyszybowe (promocja 3 w 1). W zależności od warunków gruntowych, wartości obciążeń (dochodzących do 2 kG/cm2 na całym rzucie poziomym budynku) i od cech sprężysto-wytrzymałościowych ustroju konstrukcyjnego budynków posadawia się je również na fundamentach stopowych, rusztowych lub na palach, sprawdzając pracę całego układu z uwzględnieniem spodziewanych pionowych i poziomych przemieszczeń podłoża.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32