Blog

15.11.2022

Wytłumienie sufitu

W artykule znajdziesz:

Wytłumienie sufitu

Z punktu widzenia wymagań akustycznych ważne są przy tym stosunki między wymiarami pomieszczenia, natomiast jego wielkość ma tu znaczenie głównie z punktu widzenia kosztów projektowanego wytłumienia. Przy zachowaniu właściwych stosunków wymiarów długości do szerokości i wysokości, nawet w dużych pomieszczeniach wytłumienie sufitu pozwala dość znacznie (ok. 5-10dB) obniżyć poziom występującego hałasu (program uprawnienia budowlane na komputer). Często w jednym pomieszczeniu pracuje większa liczba maszyn tego samego typu, a więc w przybliżeniu o takiej samej hałaśliwości (przede wszystkim w fabrykach włókienniczych, gdzie w jednej hali pracuje kilkadziesiąt, a nieraz nawet kilkaset maszyn, np. krosien tego samego typu) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W takich właśnie przypadkach, obok stosunków wymiarów danego pomieszczenia dużą rolę odgrywa wzajemna odległość między poszczególnymi maszynami. Wg Harrisa zależność poziomu hałasu w środku pomieszczenia, w którym znajdowało się 100 jednakowych maszyn, od wzajemnej odległości między tymi maszynami. W części lewej rysunku zależność ta została podana dla pomieszczenia o wysokości 3 m, w części prawej dla pomieszczenia o wysokości 6 m. Szczytowe wartości wysokości poszczególnych słupków odpowiadają dwóm skrajnym sytuacjom, a mianowicie, gdy pomieszczenie nie było wytłumione (a^r = 0,08) i po jego wytłumieniu (a^r = 1). Poziom hałasu pojedynczej maszyny wynosił 100 dB (uprawnienia budowlane).

Analiza omawianego rysunku pozwala stwierdzić, że uruchomienie wszystkich maszyn powoduje zwiększenie poziomu hałasu, w porównaniu z hałasem wytwarzanym przez pojedynczą maszynę, ale tylko przy stosunkowo gęstym rozstawieniu maszyn (program egzamin ustny). Poziom ten zmniejsza się, gdy odległość między poszczególnymi maszynami wzrasta; jest to bardziej widoczne w pomieszczeniu wyższym, ponieważ w pomieszczeniu tym chłonność akustyczna i odległość graniczna jest większa, a pole akustyczne jest bardziej zbliżone do pola swobodnego. Z rys. 5.12 widać również, że skuteczność zastosowanego wytłumienia pomieszczenia zwiększa się ze wzrostem odległości między poszczególnymi maszynami i np. dla pomieszczenia o wysokości 3m i odległości między maszynami 1,5 m wynosi ok. 3 dB, przy odległości 3 m - ok. 5 dB, a przy odległości 6 m - ok. 7 dB. Wytłumienie pomieszczenia wyższego jest mniej skuteczne, co potwierdza przytoczone poprzednio wnioski (opinie o programie).

Zmniejszenie natężenia dźwięku

W przypadku pomieszczeń stosunkowo mniejszych, w których pracują maszyny różnych typów, a więc bardziej i mniej hałaśliwe, zwiększenie odległości między maszynami hałaśliwymi i maszynami mniej hałaśliwymi przyczynia się do poprawy warunków akustycznych na stanowiskach roboczych maszyn mniej hałaśliwych (segregator aktów prawnych).

Ponieważ objętość poszczególnych pomieszczeń V = 6 • 5 • 4 = 120 ma, więc ze wzoru (1.36) możemy obliczyć chłonność akustyczną A\ przed wytłumieniem i A2 po wytłumieniu tych pomieszczeń, a ze wzoru (1.38) zmniejszenie natężenia dźwięku w poszczególnych pasmach widma. Szukane wartości chłonności akustycznej.

Jak widać z ostatniej tablicy ustrój dźwiękochłonny zastosowany w celu wytłumienia hałasu w pomieszczeniu, w którym ma pracować maszyna I, okazał się dobrany niewłaściwie. Ustrój ten jest najodpowiedniejszy dla maszyny II.

Źródłem drgań akustycznych, które występują w pomieszczeniach zakładów przemysłowych, są przeważnie maszyny. Drgania takie mogą się rozprzestrzeniać poprzez powietrze, w postaci tzw. drgań powietrznych, lub poprzez konstrukcję maszyny na podłogę, na której stoi, w postaci drgań materiałowych. Przenikanie drgań akustycznych do pomieszczeń sąsiadujących z pomieszczeniem, w którym maszyna ta się znajduje, może się więc odbywać drogą powietrzną lub materiałową (promocja 3 w 1).

W odróżnieniu od materiałów dźwiękochłonnych są więc stosowane materiały i ustroje dźwiękoizolacyjne, przeważnie w postaci przegród zapobiegających przedostawaniu się dźwięków z jednej strony danej przegrody na jej drugą stronę. Przegrodą izolującą akustycznie można więc oddzielić źródło intensywnego hałasu bądź zmniejszyć na stanowisku roboczym hałas docierający z zewnątrz.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami