Blog

14.07.2021

Wytrzymałość izolacji

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałość izolacji

Wytrzymałość izolacji

Wytrzymałość izolacji w przypadku powstania w izolowanej konstrukcji rys, odkształceń lub przesunięć, które powodują pojawianie się szczelin pomiędzy częściami konstrukcji lub ich wzajemne przesunięcie styczne, bądź wreszcie wystąpienie tych zjawisk jednocześnie, ma istotne znaczenie dla zachowania wodoszczelności izolacji. Wzajemne ruchy części konstrukcji mogą występować w jednym miejscu w obrębie szczeliny dylatacyjnej lub w dowolnych z góry nie dających się ustalić miejscach, jeżeli konstrukcja popęka (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jasną jest rzeczą, że szczelność izolacji będzie zależeć od tego, czy w obrębie rys lub szczelin dylatacyjnych izolacja popęka lub nie. Ponieważ izolacja ciężka z wkładkami jest zwykle zaciśnięta pomiędzy izolowaną konstrukcją i warstwą ochronną i przylepiona do nich lepikiem, wyciągnięcie izolacji ciężkiej z wkładkami z tego zacisku będzie natrafiało na opór. Opór ten będzie zależeć od przyczepności lepiku do wkładki (papy) z jednej strony, a do betonu izolowanej konstrukcji i warstwy ochronnej z drugiej strony. Przyczepność zależna jest od chropowatości podłoża i adhezji. Im powierzchnia betonu będzie bardziej chropowata, tym większa będzie przyczepność (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Opór zaś przeciw przesunięciu zależeć będzie od kohezji użytego lepiku i jego wiskozy.

Wyżej wymienione własności lepiku są zależne od rodzaju lepiku i temperatury, która w ten sposób ma pośredni wpływ na wielkość oporu przeciw przesunięciu. Również wielkość siły zaciskającej izolacji na jednostkę powierzchni będzie miała wpływ na wielkość oporu przeciw przesunięciu, mianowicie opór ten będzie wzrastał w miarę wzrostu siły zaciskającej. Siła zaciskająca, jaka może działać na izolację, zwykle nie przekracza 1 kG/cm2 (uprawnienia budowlane).

Wielkość oporu przeciw przesunięciu na jednostkę powierzchni można dla różnych warunków ustalić drogą doświadczeń laboratoryjnych. Przykładowo wielkość oporu ) przeciw przesunięciu na płaszczyźnie dwóch pap asfaltowych bez powłoki, sklejonych lepikiem asfaltowym na zimno o temperaturze mięknienia 45/50°C wg metody P. i K. przy składzie lepiku: 10-15% mączki wapiennej i 20l!)/o rozpuszczalnika z oleju antracenowego i solwentnafty w stosunku 1 : 10, wynosi 0,5 kG/cm2. Przy badaniu izolacja nie była dociśnięta (program egzamin ustny).

Siła rozciągająca

Przy wyciąganiu izolacji z zacisku powstają we wkładkach siły rozciągające, które powodują wydłużenie wkładek, a więc ich odkształcenie. Wydłużenie jednostkowe wkładek na granicy ich wytrzymałości jak i wytrzymałość wkładek zależą od rodzaju materiału wkładek (opinie o programie). Na przykład siła zrywająca pasek papy o szerokości 1 cm powinna być w zależności od rodzaju papy (wg norm) nie mniejsza niż 9 do 2 kG, przy wydłużeniu jednostkowym nie mniejszym. (Badania przeprowadzono na paskach o szerokości 5 cm).

Można założyć w przybliżeniu, do czasu przeprowadzenia badań, że odkształcenia (wydłużenia) są proporcjonalne do siły rozciągającej (do naprężenia). Zostanie wprowadzone w ten sposób określenie cech sprężystości pap wyrażające się współczynnikiem odkształcalności (sprężystości) (segregator aktów prawnych).
Dla uproszczenia obliczeń współczynnik. ten można by ustalić nie na 1 cm2 przekroju papy, lecz na 1 cm szerokości paska papy o danej grubości.
Przyjmując graniczne wartości wytrzymałości i wydłużalności pap według naszych norm, otrzymamy wartość współczynnika odkształcalności Ep = 100-^300 kG/cm.
Zakładając, że badane zjawisko przebiega w stałej temperaturze, rozważamy jego przebieg w następujących warunkach.

Izolacja składa się z jednej warstwy wkładek (np. papy) oraz dwóch warstw lepiku i jest ściśnięta dwiema płytkami, przy czym wartość docisku izolacji płytkami jest stała. Własności lepiku i wielkość jednostkowej siły oporu s (w kG/cm2) przeciw przesunięciu papy przylepionej lepikiem do betonu są znane (promocja 3 w 1).
Własności wytrzymałościowe papy są również znane, a mianowicie wytrzymałość jednostkowa Sg paska papy o szerokości 1 cm oraz współczynnik odkształcalności Ep.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami