Blog

29.03.2021

Wytrzymałość na rozciąganie

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałość na rozciąganie

Wytrzymałość na rozciąganie

W poszukiwaniach swych D. M. Czernienko przeprowadził analizę mikrostruktury wycinków betonu ustalając, że wszystkie rodzaje kruszywa oraz stali, stosowane w żelbecie tworzą warstwę stykową z zaczynem. Wewnętrzna budowa tej warstwy stykowej różni się w’ sposób zasadniczy od wewnętrznej budowy minerałów wchodzących w bezpośredni kontakt z zaczynem. W strefie warstwy stykowej między każdym ziarnem kruszywa a zaczynem istnieje krystaliczna siatka stykowa, inna niż siatki ciał stykających się wzajemnie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zachodzi wzajemne przenikanie się atomów i molekuł. Siatka stykowa jest zasadniczym elementem decydującym o takich cechach jak: przyczepność zaczynu do kruszywa, wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie betonu, odporność na czynniki korozyjne czy tworzenie się mikrorys w betonie. O kształtowaniu się struktury siatki stykowej decyduje wiele czynników i zjawisk fizykochemicznych, a głównie procesy dyfuzyjne zachodzące w elementach powierzchni kruszywa czy stali z jednej strony i zaczynu z drugiej strony.

Te procesy, kształtujące strukturę siatki stykowej, decydują o numerycznej wielkości wytrzymałości na przyczepność i ścinanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zachodzące reakcje chemiczne między powierzchnią kruszywa i zaczynu obalają dawną tezę o obojętności chemicznej kruszywa kamiennego czy stali w żelbecie i każą patrzeć na te zjawiska nie tylko od strony objawowej fizyko- mechanicznej, lecz od przyczynowych procesów chemicznych, trwających permanentnie w zaprawie i betonie.

Po stwardnieniu betonu proces chemiczny nie ustaje, bowiem trwa nadal przebudowa siatki kryształów stykających się materiałów, na skutek przenikania atomów jednego tworzywa do drugiego. Szybkość tych procesów w warstwie stykowej zależna jest od ruchliwości dyfuzyjnej atomów pierwszego środowiska przenikających do środowiska drugiego. Od tego zależy również głębokość przenikania warstwy stykowej, która nie jest jednakowa we wszystkich punktach powierzchni (uprawnienia budowlane).

Grubość warstwy stykowej

Grubość warstwy stykowej waha się w szerokich granicach, bo od 10 mikronów do 0,5 milimetra (program egzamin ustny). Według D. M. Czernievki ogólna objętość warstw stykowych w betonie stwardniałym wynosi ok. 3-5%. Czas narastania grubości powstałej warstwy chociaż może być bardzo różny w różnych miejscach, to jednak wielokrotnie przekracza umowny okres wiązania cementu. Mimo, jak widać, precyzyjnych pomiarów, zarówno grubość warstwy stykowej jak i jej objętość może być pojmowana nie inaczej jak tylko losowo. Może nawet pominąć niejednorodność struktury zaczynu, który jednak przy najlepszym wymieszaniu z wodą stanowić będzie niejednorodną mieszaninę cząstek klinkieru cementowego, różniących się między sobą zarówno pod względem wielkości, jak również własności chemicznych i fizycznych (opinie o programie). Kruszywo kamienne z punktu widzenia petrograficznego jest wysoce niejednerodne, jako składające się z minerałów znacznie różniących się między sobą Układ ziarn minerałów, ich wielkości, wzajemny stosunek, ich morfologiczna przełam - są to czynniki, od których zależy przebieg kształtowania się warstwy stykowej.

Wszystkie one są zjawiskami losowymi, przypadkowymi i wpływ ich może być traktowany wyłącznie statystycznie (segregator aktów prawnych). Traktując wytrzymałość betonu jako zjawisko wynikowe krystalicznych S.Ł- tek stykowych, musimy je również uważać jako zagadnienie probabilistyczne Stąd konieczność wprowadzenia poza wytrzymałością, wymierzalną w jednostkach kG/cm2, również dodatkowych miar dyspersji, jako średni błąd kwadratowy (w procentach) lub wskaźnik jednorodności wytrzymałościowej (be» wymiarowy ułamek właściwy).

Dopiero te statystyczne parametry charakterystyki wytrzymałościowej betonu w zestawieniu ze średnią wartość naprężeń niszczących dają pełny obraz oceny betonu z punktu widzenia mechaniczno-wytrzymałościowego (promocja 3 w 1). W świetle tych wywodów opartych na zjawiskach fizykochemicznych jasne staje się przyczyna dużych rozrzutów przy badaniach wytrzymałości.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami