Blog

Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 2
15.07.2020

Wytrzymałość strużkobetonu

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałość strużkobetonu

Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 3
Wytrzymałość strużkobetonu

Wytrzymałość strużkobetonu zależna jest od jego ciężaru objętościowego (600-7-800 kG/m3) i wynosi w stanie powietrzno-suchym zaledwie 7-MO kG/cm2, dlatego też w obliczeniach statycznych nośności pustaków nie uwzględnia się (program uprawnienia budowlane na komputer). Markę betonu zalewowego dostosowuje się do potrzeb konstrukcji. Zazwyczaj stosuje się jednak beton wypełniający o markach niewysokich (od 110 do 170) ze względu na pewne utrudnienie w zagęszczaniu ich, przy czym naprężenia niszczące wynoszą ok. 30-50 kG/cm2.

Stosunkowo wysokie cechy wytrzymałościowe ścian z pustaków strużkobetonowych wypełnionych betonem predestynują je do zastosowania w budynkach wielokondygnacjowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wykańczanie budynków z pustaków strużkobetonowych poprzez tynkowanie powinno następować po pewnym okresie, pozwalającym na wyschnięcie betonów i ustąpienie zjawiska skurczu.
Ściany z pustaków wielo szczelinowych. Zastosowanie w budownictwie wiejskim pustaków wieloszczelinowych betonowych jest bardzo rozpowszechnione w wielu krajach europejskich, w tym również i w Polsce. Czynnikami, które mają bezpośredni wpływ na cechy fizyczne pustaków, są z jednej strony materiały, z których są wykonane, z drugiej - liczba i sposób skonstruowania szczelin powietrznych. Im więcej jest warstw szczelin, przy czym wzajemne ich usytuowanie powinno być mijankowe, w tym większym stopniu niwelowany jest wpływ mostków termicznych, wytworzonych przez ścianki poprzeczne i spoiny w ścianach pustakowych (uprawnienia budowlane).

Mostkiem termicznym jest również zazwyczaj górna płyta pustaka, zamykająca od góry kanały i służąca do rozścielenia zaprawy. Francuski pustak dwu- szczelinowy ma symetryczny układ kanałów i ścianki poprzeczne biegnące prosto. W pustakach trójszczelinowych, szczeliny powietrzne usytuowane są mijankowo, a szczelina zewnętrzna w pustaku typu Omega przecina i tym samym izoluje górną płytkę przesklepiającą kanały, a ponadto szczelina pionowa w środku pustaka przegradza spoinę pionową na połączeniu pustaków (program egzamin ustny).

Mostek termiczny

Stykające się ze sobą pionowe ścianki pustaków mogą być ukształtowane jak płaskie bądź płaskie z rowkami do uszczelnienia zaprawą. Mogą one równie; mieć głębokie wcięcia (przepołowione szczeliny powietrzne).
Większość pustaków ma powierzchnie boczne uformowane w sposób umożliwiający uszczelnienie zaprawą pionowego styku pustaków przez nałożenie zaprawy na całość lub część powierzchni bocznych. Pustaki te po nałożeniu zaprawy wymagają przesunięcia w celu dociśnięcia zaprawy.

Nakładanie zaprawy i przesuwanie pustaka jest zawsze kłopotliwe, dlatego też niektóre typy pustaków przewidziane są do styku „na sucho”, zwykle z zazębieniem i do zalania zaprawą specjalnego otworu pomiędzy pustakami (opinie o programie). Z reguły pustak: mają przeponę zamykającą szczeliny od góry i umożliwiającą łatwe rozścielanie zaprawy, która nie zapełnia wtedy szczelin. Przepona i leżąca na niej zaprawa stanowią w ścianie mostek termiczny, szczególnie niekorzystny w cienkich ścianach wymurowanych z pustaków o dużej liczbie rzędów szczelin i wykonywanych z betonu o dużym współczynniku przewodności cieplnej (segregator aktów prawnych). Dlatego też niekiedy przepona jest przerywana i jeden rząd szczelin jest ciągły w płaszczyźnie ściany, co w dużym stopniu poprawia izolacyjność ściany, jednakże utrudnia murowanie.
W cienkich ścianach pustaków wieloszczelinowych konieczne jest wykonywanie pustaków z przelotowymi szczelinami (bez przepon) i wielopasmowe układanie zaprawy.

W celu ułatwienia murowania stosuje się specjalny ruszt V ramie z uchwytami, który kładzie się na pustaku, zakrywając prętami rusztu otwory pustaka. Po zapełnieniu zaprawą szczelin rusztu zdejmuje się go ostrożnie, uzyskując wiele równoległych pasm zaprawy na ściankach pustaka (promocja 3 w 1). Tego rodzaju murowanie wymaga bardzo dużej staranności i precyzji wykonania, która jest trudna do osiągnięcia w naszych warunkach. Wymiary pustaków stosowanych w krajach europejskich wahają się w granicach dość szerokich, np. długość od 24 do 59 cm, szerokość od 19 do 38 cm, a wysokość od 13 do 24 cm.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 8 Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 9 Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 10
Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 11
Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 12 Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 13 Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 14
Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mosty typu pontonowego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami