Blog

Hydroliza zdjęcie nr 2
27.03.2021

Wytrzymałości betonów

W artykule znajdziesz:

Wytrzymałości betonów

Hydroliza zdjęcie nr 3
Wytrzymałości betonów

Również w ząprawach duże znaczenie ma wskaźnik wypełnienia jam piasku zaczynem (pdip. Według H. Burchartza piasek najgrubszy ma przy jednakowym co największe R, ale zbadane zaprawy różnią się wyraźnie jamistością; najwyższe R odpowiada największej wartości cp. Jeśli rozpatrzeć zaprawy o niezmiennym co, to niewątpliwie rośnie Rs betonu ze wzrostem stosunku objętości zaprawy Oz do objętości jam kamienia Jq - przynajmniej do wartości cpx q = 1,0 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Betony jamiste rzadziej stosowane do celów konstrukcyjnych. Zawierają one za mało piasku i są trudno urabialne. Ewentualnie będzie się je stosować jako betony niskowodne ubijalne o znaczeniu drugorzędnym. Z tych powodów wpływ cpz q < 1,0 jest mało zbadany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wartość cpdjk jest jednak kryterium technicznie wartościowszym, bo wartość jk w wielkim już stopniu charakteryzuje techniczną jakość mieszanki betonowej. Jest faktem doświadczalnie ustalonym, że przy jednakowym co dobrze uziarniony beton ma większą wytrzymałość niż zaprawa w nim zawarta. A oto kilka wyników badań. W tablicy 11-17 mamy wyniki wg E. Triimpenera, Betony są tu zapewne pełne. Mimo niezmiennego co rośnie Rs z zawartością kamieniwa, ale Rs betonu 1:2:4 jest tylko o 12°/o większa od Rs zaprawy (uprawnienia budowlane).

K. Pfletschinger wykonał przy 250 kg cementu na 1 ms betony o różnej proporcji piasku do kamieniwa i znalazł przy przechowaniu kombinowanym wodno-powietrznym wzrost Rs o 15 -» 43% w odniesieniu do czystej zaprawy ze wzrostem zawartości kamieniwa, ale przy niezmiennym w/c. I. P. Aleksandrin oraz R. P. Blanks i G. Kennedy USA stwierdzają również, że przy jednakowym o> zwiększenie ilości kamieniwa i. zmniejszenie piasku daje przyrost Rs. Widzimy wzrost Rs ze wzrostem wskaźnika uziarnienia U a, mimo jednakowego co (program egzamin ustny).

Synteza kruszywa

Na podstawie badań Kuczyńskiego, których fragment przytoczono wyżej, można wysunąć następujące wnioski:
- Mieszanki betonów wysokowartościowych nie powinny zawierać frakcji najdrobniejszych /2, a przy co ^ 3 również nie powinny zawierać frakcji
- Cechą charakterystyczną struktury betonów o wysokim wskaźniku co jest mała ilość piasku lub nawet jego całkowity brak. Piasek jest bowiem w tych przypadkach zbędny, gdyż szczelne wypełnienie porów między ziarnami grubszego kruszywa zapewnia zaczyn cementowy występujący w dużych ilościach (opinie o programie).
- Synteza kruszywa o uziarnieniu nieciągłym odbywa się szybko i łatwo wobec niewielkiej ilości frakcji.
- Wytrzymałości betonów zaprojektowanych z piasku i tłucznia znacznie przewyższają wytrzymałości betonów żwirowych.
- Betony o uziarnieniu nieciągłym pochłaniają znacznie mniejsze ilości cementu niż betony o uziarnieniu ciągłym, bowiem w ostatecznym rozrachunku ilość zaczynu jak też ilość zaprawy wypada mniejsza dla kruszyw o uziarnieniu nieciągłym (segregator aktów prawnych).

W rozdziałach poprzednich przytaczaliśmy podstawowe badania M. Manugiewicza, nazywając uzyskane betony modelowymi. W zakresie roli ilości zaprawy badania te dają również interesujący materiał. Wyniki wytrzymałościowe poszczególnych betonów: kulkowego, żwirowego i tłuczniowego. Betony te były skomponowane z zapraw wybranych jako optymalne dla poszczególnych co. Wyselekcjonowanie najlepszych zapraw w zależności od grubości otulenia piasku zaczynem.

Jak widać, generalnie ujmując (z wyjątkiem co = 2,0) można przyjąć, że wytrzymałości betonów są stałe dla poszczególnych co w granicach rozrzutów, które nie są dyskwalifikujące (od 2 do 9°/o, średnio 5%). Na rysunkach wykreślone linie poziome obrazują średnie Rs stale, niezależnie od grubości otuliny q& (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Hydroliza zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Hydroliza zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Hydroliza zdjęcie nr 8 Hydroliza zdjęcie nr 9 Hydroliza zdjęcie nr 10
Hydroliza zdjęcie nr 11
Hydroliza zdjęcie nr 12 Hydroliza zdjęcie nr 13 Hydroliza zdjęcie nr 14
Hydroliza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Hydroliza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Hydroliza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami