Blog

11.01.2023

Wytwarzanie spiralnych izolatorów

W artykule znajdziesz:

Wytwarzanie spiralnych izolatorów

Wytwarzanie spiralnych izolatorów typu „spireleks”. Izolatory tego rodzaju produkują niektóre zakłady we Francji. Wytwarza się je metodą obróbki skrawaniem suchych półfabrykatów. Frez profilowy obraca się z częstotliwością 12 000 obr/min, półfabrykat z częstotliwością 2 obr/min. Według mniemania specjalistów obróbka skrawaniem suchego półfabrykatu w pozycji pionowej jest lepsza niż w pozycji poziomej. Sucha metoda obróbki wsporczych izolatorów długopniowych daje większą dokładność geometrycznych wymiarów wyrobów, co pozwala obniżyć tolerancje wymiarowe gotowych wyrobów. Technologia suchej obróbki skrawaniem zasługuje na większą uwagę (program uprawnienia budowlane na komputer).

Półfabrykaty do izolatorów „spireleks” suszy się dwuetapowo. Początkowo podsusza się je w pozycji poziomej, umieszczone w specjalnych pojemnikach-korytach drewnianych na trzech warstwach papieru, z których średnią stanowi tektura falista; następnie przebiega proces właściwego suszenia w suszarkach, w ciągu 5,5d-6 dni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wsporczy izolator typu „spireleks” może być także produkowany metodą opracowaną przez grupę inżynierów CNIŁ „Armseti”, która polega na ciągłym wytłaczaniu masy porcelanowej przez otwór wylotnika prasy pasmowej z równoczesnym jej obracaniem (uprawnienia budowlane).

Wytwarzanie wyrobów elektroizolacyjnych typu „multikon”. Wyroby elektro- izolacyjne typu multikon formuje się z masy o dużej zawartości tlenku glinowego i o wilgotności 21-22% w formach siluminowych. Do formy wkłada się półfabrykat w kształcie stożka. Ukośnie w stosunku do masy wprowadza się stempel stożkowy, którym masa jest rozprowadzana w formie; z wierzchu walec obtacza dolną część wyrobu. Wykraplaczom nadaje się kształt specjalnym nożem. Po zakończeniu formowania zdejmuje się z obrabiarki formę z izolatorem, nakrywa podstawką przewraca, aby wyrób wyjąć, po czym cykl zostaje powtórzony. Wyrób podsusza się na oddziale suszami i następnie poddaje właściwemu suszeniu (program egzamin ustny).

Prasowanie izostatyczne

Formowanie izolatorów z materiału sypkiego o wilgotności 9% pozwala uzyskać wyroby o kształcie złożonym lub trudnym do obróbki; odpady są przy tym minimalne. Do formowania z takiego materiału wykorzystano metodę izostatycznego prasowania, z zastosowaniem „suchego” pojemnika i z odpowietrzaniem proszku. Obserwacje wykazały, że wytrzymałość mechaniczna wypalonych próbek, przygotowanych o wilgotności 9% i pod ciśnieniem 15 MPa (150 at), równa się wytrzymałości próbek o wilgotności 7%, sprasowanych pod ciśnieniem 50 MPa (500 at) (opinie o programie).

W celu zastosowania metody izostatycznego prasowania Zwiagilski i Timochowa razem z Jaszynem (który zaproponował tę metodę) opracowali aparaturę i wyprodukowali w moskiewskiej fabryce „Izolator” partię wyrobów dla muf zaporowych. Analogiczna praca została wykonana przez Popową i przez Korienia w lenin- gradzkiej fabryce „Proletary" (segregator aktów prawnych).

Wyroby po sprasowaniu wymagają skrawania nożem z twardego stopu (węglika wolframu) WK-6. Prasowanie wielkich izolatorów’ wiąże się z przygotowaniem specjalnych jednolitych komór o dużych wymiarach. Prawdopodobnie metoda izostatycznego prasowania może być celowa pod względem technicznym i ekonomicznym w tych przypadkach, gdy uzyskanie izolatora innymi metodami nie jest możliwe.

Prasowanie rolek. Prasowanie rolek może być wykonywane na automacie wirnikowym konstrukcji Gławeniergostrojmiechanizacji. Taki automat typu RSz-4 zastosowano w jednym z zakładów’ radzieckich. Automat ma na wale wirnika bęben z 12 pionowymi żłobkami na obwodzie, w których rozmieszczone są mechanizmy prasowania. W stole znajduje się 12 matryc trzygniazdowych. Sproszkowana masa porcelanowa jest doprowadzana z zasobnika nad prasą za pomocą mieszarki łopatkowej. Formy wypełnia się proszkiem okresowa, po czym następuje prasowanie, formy otwierają się i sprasowane rolki są spychane na rynnę odprowadzającą. Suszenie. Suszenie można podzielić na dwa okresy: 1) podsuszania, tj. doprowadzenia do wilgotności 17-^ 19%, 2) suszenia właściwego, tj. doprowadzenia (po wstępnej obróbce półfabrykatów) do wilgotności ostatecznej równej 1% (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami