Blog

Zakłady folii zdjęcie nr 2
27.12.2021

Wytwórnie pomocnicze

W artykule znajdziesz:

Wytwórnie pomocnicze
Wytwórnie pomocnicze

W nowoczesnym budownictwie stosuje się nie tylko centralizację procesów produkcyjnych, lecz także i procesów pomocniczych usługowych, związanych bezpośrednio z procesami produkcyjnymi. Scentralizowane procesy usługowe lokalizowane bywają bądź na terenach wyodrębnionych, bądź na terenie ze scentralizowanymi wytwórniami produkcyjnymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wytwórnie pomocnicze mogą obejmować w zakresie produkcji pomocniczej:

  • wytwórnie półfabrykatów budowlanych: wytwórnie masy betonowej, zapraw, gaszonego wapna, warsztaty zbrojarskie, warsztaty ciesielskie itp.,
  • wytwórnie elementów budowlanych: wytwórnie elementów betonowych i żelbetowych, czasami także i materiałów (cegła cementowa, pustaki z żużla itp.),
  • wytwórnie konstrukcji budowlanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Bazy usługowe mogą obejmować:

  • bazy maszyn budowlanych i sprzętu,
  • bazy transportowe, a w niektórych przypadkach centralne składy materiałów, elementów i konstrukcji budowlanych (uprawnienia budowlane).

Spośród wymienionych grup najczęstsze zastosowanie w naszym budownictwie znajdują w zakresie produkcji wytwórnie półfabrykatów i elementów budowlanych, a w zakresie usług - bazy maszyn budowlanych oraz bazy transportowe (wszystkie te usługi mają tendencję do tworzenia własnych scentralizowanych przedsiębiorstw).

Kopalnie kruszywa i kamienia budowlanego eksploatowane są z reguły przez zakłady stałego przemysłu (program egzamin ustny) .

Projektowanie wytwórni pomocniczych na budowach jest odmianą projektowania stałych zakładów przemysłowych produkujących materiały, półfabrykaty, elementy i konstrukcje budowlane, zwanych zakładami przemysłu materiałów budowlanych. Stąd też projektowanie stałych zakładów przemysłu budowlanego i tymczasowych wytwórni pomocniczych w budownictwie może być uważane w zasadzie za jedno zagadnienie (opinie o programie).

Wytwórnie pomocnicze projektuje się według ogólnie obowiązujących zasad sporządzania dokumentacji projektowo-kosztorysowej w budownictwie. Projektowanie obejmuje w zasadzie następujące etapy:

1) projekt wstępny,

2) projekt podstawowy,

3) rysunki robocze.

W przypadku niewielkich wytwórni, przy małej mocy produkcyjnej ilość etapów dokumentacji projektowo-kosztorysowej może być zmniejszona.

Zasady projektowania

Przy projektowaniu wytwórni pomocniczych należy podkreślić szczególne znaczenie roli budowniczego, gdyż w licznych przypadkach jest on również projektantem samego procesu technologicznego wytwórni, co z kolei nakłada na niego konieczność poznania zasad projektowania tych wytwórni (segregator aktów prawnych).

Wytwórnie pomocnicze o średniej wielkości bywają zazwyczaj pod względem lokalizacji skoncentrowane. Oznacza to, że poszczególne wytwórnie, np. centralna wytwórnia masy betonowej i zapraw, wytwórnia elementów prefabrykowanych, centralne warsztaty zbrojarskie itp., urządzone są na jednym skoncentrowanym terenie. Lokalizacja tego terenu bywa często dobierana w zależności od ustalonego położenia wytwórni wiodącej, najczęściej wytwórni masy betonowej. Za taką skoncentrowaną formą wytwórni pomocniczej i bazy usługowej przemawia przede wszystkim łatwość administrowania oraz najniższe koszty doprowadzenia energii, wody itd.

Natomiast wytwórnie pomocnicze i bazy usługowe przedsiębiorstw budowlanych bywają zazwyczaj skoncentrowane na jednym wydzielonym terenie. Baza techniczno-produkcyjna na placu budowy powinna być w zasadzie wybudowana jednorazowo i to przed rozpoczęciem robót zasadniczych na budowie. Tylko wówczas bowiem baza stanowi znakomite narzędzie realizacji budowy, zarówno jeśli chodzi o ilość wykonywanych robót, jak i przede wszystkim o ich jakość (promocja 3 w 1).

Na wielkiej budowie trwającej kilka lat możliwe jest, a czasami konieczne, etapowe wykonanie bazy, lecz tylko w zakresie z góry zaplanowanym i raczej poprzez dostarczanie wyposażenia maszynowego etapami. Natomiast nie należy wykonywać bazy w dwóch lub więcej etapach poprzez dwu- lub trzykrotną budowę tych samych (lub podobnych) wytwórni, urządzeń itp.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Zakłady folii zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Zakłady folii zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Zakłady folii zdjęcie nr 7 Zakłady folii zdjęcie nr 8 Zakłady folii zdjęcie nr 9
Zakłady folii zdjęcie nr 10
Zakłady folii zdjęcie nr 11 Zakłady folii zdjęcie nr 12 Zakłady folii zdjęcie nr 13
Zakłady folii zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zakłady folii zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zakłady folii zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami